Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Bezpieczny sen noworodka 0
Bezpieczny sen noworodka. Wyprawka dla noworodka, wyprawka dla niemowlaka.

Wyprawka dla noworodka - bezpieczny sen niemowlaka

W ciągu pierwszych tygodni życia noworodek większość czasu poświęca na sen. Maluch odpoczywa po porodzie i nabiera sił. Dlatego tak ważne jest zatroszczenie się o jego komfort i bezpieczeństwo. Aby sen noworodka był zdrowy i spokojny, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Spis treści

Rożek niemowlęcy albo śpiworek dla niemowlaka zamiast kołderki

Przez kilka pierwszych miesięcy życia, dopóki dziecko nie opanuje umiejętności swobodnej zmiany pozycji i manewrowania główką, lepiej zrezygnować z przykrywania go na noc kołderką lub kocykiem. Dlaczego? Aby uniknąć sytuacji, kiedy dziecko zakrywa sobie buzię, utrudniając swobodne oddychanie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na początek będzie rożek niemowlęcy lub śpiworek dla niemowlaka.

Poduszka: albo bez, albo klin

Noworodek nie potrzebuje poduszki. Specjaliści zalecają, aby układać malucha bezpośrednio na materacu (oczywiście, osłoniętym prześcieradłem). W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że dziecko niespodziewanie odwróci się na brzuszek i zapadnie buzią w poduszkę. Jeśli już planujemy zakup poduszki, warto zdecydować się na tzw. klin. Unosi on lekko górną część ciała, ułatwiając w ten sposób oddychanie i zapobiegając zachłyśnięciu ulanym pokarmem. Należy dodatkowo zwrócić uwagę na to, aby klin posiadał kanaliki wentylacyjne oraz aby był wykonany z pianki termoplastycznej, która dostosowuje się do kształtu główki dziecka.

Im mniej, tym lepiej

Najważniejszy jest swobodny przepływ powietrza w łóżeczku, a utrudniać go może baldachim czy ochraniacz na szczebelki. Ochraniacz przyda się tak naprawdę dopiero wtedy, gdy dziecko nauczy się przewracać na boki. Lepiej unikać również umieszczania wewnątrz łóżeczka pluszowych przytulanek. Generalnie nadrzędna zasada brzmi: im mniej zbędnych rzeczy znajdzie się w pobliżu twarzy śpiącego noworodka, tym lepiej.

Bezpieczniej na pleckach

Większość rodziców obawia się SIDS, czyli syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej. Eksperci radzą, aby – w celu zmniejszenia zagrożenia – układać niemowlę na plecach, ewentualnie na boku. Trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko. Optymalnie jest to ok. 19-20 stopni Celsjusza. Do temperatury otoczenia powinna być dostosowana również piżamka maluszka. Dziecka nie należy przegrzewać! W przypadku wcześniaka bądź noworodka, u którego stwierdzono występowanie bezdechu, należy rozważyć zakup tzw. monitora oddechu.

Kokon niemowlęcy - spanie razem czy osobno?

W gronie rodziców spotkać można zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników wspólnego spania (tzw. co-sleeping). Jeśli już decydujemy się na spanie z dzieckiem w jednym łóżku, pamiętajmy, aby w żadnym wypadku przed położeniem się nie pić alkoholu, ani nie brać pigułek nasennych, które mogą zmniejszyć naszą czujność. Dobrym rozwiązaniem podczas spania z dzieckiem jest praktyczny i wygodny kojec dla noworodka. Kojec pozwala na ułożeniu dziecka z bezpiecznej pozycji na pleckach lub na boku, zabezpiecza dziecko przed przemieszczaniem oraz, co najważniejsze, daje dziecku poczucie przytulności i bezpieczeństwa. Kojec dla noworodka znakomicie sprawdza się również w ciągu dnia, jako wkładka do łóżeczka lub wózka oraz podczas wyjazdów z maluszkiem.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl