Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Co wybrać śpiworek czy rożek? 0
Co wybrać śpiworek czy rożek? Rożek niemowlęcy, rożek dla niemowlaka, wyprawka dla noworodka, rożek, becik, śpiworek dla niemowlaka, śpiworek, rożki niemowlęce, śpiwór dla dziecka.

Kiedy wybrać śpiworek dla niemowlaka a kiedy rożek niemowlęcy?

Przekonajmy się jakie mamy argumenty za zakupem rożka dziecięcego już na etapie ciąży, a jakie do zakupu śpiworka dla dziecka już po porodzie. Warto się zastanowić do czego i jak powinniśmy wykorzystać te niezbędne elementy wyprawki dla noworodka.

Spis treści

Śpiworek czy rożek? Oto jest pytanie!

Odpowiedź jest paradoksalnie bardzo prosta i związana bezpośrednio z rozwojem i wzrostem maluszka. Ale zacznijmy od początku. Noworodek po dziewięciu miesiącach spędzonych w brzuszku mamy, jest przyzwyczajony do ograniczonej przestrzeni, która zapewniała mu ciepło i wszystko to co niezbędne do rozwoju.  W pierwszych chwilach i dniach życia naszego maluszka to właśnie rożek niemowlęcy jest nam bardzo potrzebny, gdyż pozwala skutecznie otulić noworodka. Dzięki temu dziecko ma poczucie bezpieczeństwa, ciepła i komfortu. Wraz z rozwojem, gdy maluszek ma już 2-3 miesiące i rożek robi się za mały, należy zacząć się rozglądać za śpiworkiem. Właśnie wtedy staje się bardzo przydatny ze względu na wzrost dziecka, a jak wiadomo nikt nie chce, aby jego maleństwo zmarzło podczas snu. Rozmiar śpiworka ma zapewnić rodzicom i przede wszystkim maluszkom, że podczas snu nawet tego niespokojnego nie odkryje się. Poza tym dobrze dobrany śpiworek dla niemowląt pozwala na wiercenie się i ruszanie nóżkami i rączkami bez większego skrępowania, co jak wiadomo mocno denerwuje większe już dzieci. Dzięki zapięciu na ramionach, śpiworek przez cały czas pozostaje na swoim miejscu i nie pozwala odkryć się maleństwu. Skoro nakreśliliśmy już chyba najważniejszą różnicę pomiędzy rożkami dla noworodków i śpiworkami dziecięcymi możemy przejść do omówienia ich konkretnych zalet.

Zalety rożka dla niemowląt

  • Rożek niemowlęcy otula dziecko i daje mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
  • Ogranicza występowanie odruchu Moro, który może budzić maluszka ze snu. Jednak, gdy występujący u niemowlaka odruch Moro jest bardzo silny, warto kupić otulacz dla noworodka, którym jeszcze szczelniej otulimy maluszka.
  • Dzięki wygodnemu zapięciu na rzep, rośnie razem z maleństwem.
  • Gdy dziecko ma już 2-3 miesiące i rożek stanie się za mały, może z powodzeniem pełnić funkcję kołderki do wózka lub łóżeczka dziecięcego.
  • Ułatwia bezpiecznie trzymać noworodka na rękach.
  • Niektóre rożki dla niemowląt są tak piękne, że mogą pełnić funkcję poduszki do chrztu. Przykładem może być biały rożek z haftowaną aplikacją i piękną kokardą.
  • Poza tym rożki dla niemowląt mogą być usztywniane co pozwala łatwiej i stabilniej utrzymać dziecko we właściwej pozycji podpierając jego słaby jeszcze kręgosłup.

Zalety śpiworka dla dzieci

  • Śpiworek dla dziecka świetnie sprawdza się, gdy maleństwo przestaje mieścić się w rożku i nie potrzebuje już być tak szczelnie otulony.
  • Zapobiega odkryciu się dziecka podczas snu. A jednocześnie pozwala swobodnie poruszać nóżkami. Dzięki temu nie ma obawy, że dziecko w nocy zmarznie i się przeziębi.
  • Śpiworek ma grube zapinane ramiączka, dzięki czemu bardzo wygodnie się go zakłada. A ponadto jest bezpieczny, ponieważ dziecko nie naciągnie go sobie na główkę podczas snu.
  • Większość śpiworków dla dzieci dodatkowo zapinana jest z boku i na dole na bezpieczny zamek. Jest to bardzo wygodne, gdy trzeba w nocy sprawnie zmienić pieluszkę.
  • Śpiworki da dzieci można używać przez cały rok, ale w okresie jesieni i zimy są wręcz niezastąpione.
  • Śpiworki występują w wielu rozmiarach, podobnie jak ubranka dla dzieci. Dlatego nawet dla 2-3 letniego dziecka można zakupić wygodny śpiworek w odpowiednim rozmiarze.

Na co zwrócić uwagę wybierając rożek dla noworodka?

  • Rodzaj użytych materiałów - Noworodek przytula się do rożka buzią i dotyka go rączkami. Dlatego tak ważny jest rodzaj tkaniny, z której został wykonany. Materiał musi być delikatny, mięciutki i naturalny, aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Zarówno bawełna jak i mikrofibra, czy jersey doskonale nadają się na rożki dziecięce. Warto podkreślić, że jersey jest to bardzo delikatna bawełna, która różni się sposobem tkania.
  • Grubość rożka - Grubość rożka zależy na pewno od pory roku, w której maluszek przyszedł na świat. Ocieplenie powinno być tak dobrane, aby noworodek się nie przegrzewał. Tkanina ma tutaj również duże znaczenie. Na chłodniejsze dni można kupić rożek dla noworodka z mikrofibry, która jest cieplejsza i grubsza od bawełny jednocześnie pamiętając, że warstwa wewnętrzna powinna być zrobiona z bawełny. Natomiast na lato najodpowiedniejsze będą cieńsze rożki bawełniane lub z jerseyu.
  • Rozmiar rożka - Rożki dla niemowląt używane są przez pierwsze dwa lub trzy miesiące, ponieważ później maleństwo i tak rozkopuje rożek i leży odkryte. Z tego powodu rozmiar rożka 80x80 cm jest wystarczający. Gdy dziecko jest już "za duże" aby je zawijać w rożek, może on stać się śliczną kołderką do wózka. Oczywiście można spotkać większe rożki w rozmiarach 100x100 cm ale tak duży rozmiar nie jest konieczny.
  • Rodzaj zapięcia - Najczęściej spotykane są rożki zapinanie na wygodny w użyciu rzep. Pozwala on szybko i łatwo owinąć dziecko. Ponadto umożliwia płynną regulację rozmiaru rożka, wraz ze wzrostem dziecka. Rożki zapinane na napy nie pozwalają płynnie regulować ich rozmiaru i dokładnie owijać dziecka chociaż nie zawsze jest to wymagane lub preferowane przez dziecko.
  • Z wkładem usztywniającym lub bez wkładu - Na rynku dostępne są rożki z wkładem kokosowym, miękkim wkładem z gąbki lub bez żadnego wkładu. Wkłady usztywniające są w dodatkowej kieszonce z tyłu rożka, z możliwością szybkiego wyjmowania i wkładania w zależności od potrzeby. Wkład kokosowy jest sztywny, ma on za zadanie ułatwić młodym rodzicom prawidłowe trzymanie dziecka. Jednak wiele osób bardzo szybko rezygnuje z tego wkładu ze względu na poczucie braku kontroli nad dzieckiem. Miękki wkład z gąbki usztywnia rożek niemowlęcy, a jednocześnie pozwala swobodnie otulać dziecko. Gdy rodzice nabierają doświadczenia (np. gdy spodziewają się kolejnego dziecka), wybierają miękkie rożki bez wkładu, które również spełniają najważniejsze funkcje, między innymi otulenie dziecka. 

Na co zwrócić uwagę wybierając śpiworek dla dziecka?

  • Rodzaj użytych materiałów oraz grubość śpiworka - Podobnie jak w przypadku rożków dla niemowląt również w przypadku śpiworków bardzo ważny jest rodzaj tkaniny, z której zostały wykonane. Materiał musi być przede wszystkim delikatny, mięciutki i naturalny, aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Tutaj wybór tkaniny jest znacznie szerszy. Śpiworki dla dzieci najczęściej robione są z bawełny, jerseyu lub bardzo delikatnego włókna bambusowego - idealnie nadają się na każdą porę roku. Również spotyka się śpiworki z weluru, frotte lub polaru. Są one jednak troszkę grubsze. Najczęściej śpiworki ocieplone są delikatnie antyalergiczną włókniną silikonową, która cechuje się sprężystością, puszystością i miękkością oraz bardzo małą podatnością na deformację pod wpływem min. ciepła. Ważną informacją jest również to, że można ją prać bez obawy o utratę jej właściwości, gdyż sama wytrzymuje temperatury do 90 stopni Celsjusza. Ponadto włóknina nie zbija się podczas prania. Śpiworki dziecięce wypełnione tą włókniną stanowią znacznie trudniejsze środowisko dla rozwoju wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, tak często spotykanych w naszym otoczeniu, jak grzyby czy roztocza.
  • Rodzaj zapięcia - Śpiworki dla dzieci powinny być zapinane przynajmniej na dole na bezpieczny zamek błyskawiczny. Zamek taki pozbawiony jest metalowego uchwytu oraz blokady, czyli elementu potencjalnie niebezpiecznego dla dziecka. Wygodnie jest, gdy śpiworek dla dziecka jest rozpinany jednocześnie z boku i na dole. Ma to szczególne znaczenie w przypadku malutkich dzieci, które trzeba w nocy przewijać bez narażania na zbędne wychłodzenie. Dodatkowo śpiworki dla dzieci na ramiączkach mogą mieć zapięcie na napki.
  • Kształt śpiworka - Bardzo wygodne są śpiworki o kształcie bombki. Dziecko ma dużą swobodę ruchu. Zbyt wąski śpiworek dziecięcy nie pozwala swobodnie poruszać nóżkami, co może irytować maluszka, podczas zasypiania. W górnej części śpiworek powinien być węższy, aby lepiej przylegał do ciała i dokładniej otulał dziecko.

Często spotykaną praktyką jest zaopatrywanie się w dwa rożki dla niemowląt lub nawet więcej, na wypadek gdyby dziecku się ulało, lub przytrafiła się jakaś przykra niespodzianka przy jego przewijaniu. Gdy dziecko ma już dwa lub trzy miesiące, rożki zamienią się w piękne, mięciutkie kołderki do łóżeczka. A do spania warto wtedy zacząć stosować odpowiedni śpiworek dziecięcy.

Zobacz także:

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl