Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Czy małe dziecko powinno spać z rodzicami? 0
Czy małe dziecko powinno spać z rodzicami? Czy dziecko może spać z rodzicami? Gdzie powinien spać noworodek z rodzicami czy osobna?

Czy spanie rodzica z dzieckiem jest dobre - jakie są wady i zalety spania rodziców z maluszkiem w łóżku?

Sen to jedna z najważniejszych potrzeb zarówno w życiu każdego człowieka. Kiedy w domu pojawia się niemowlę, cały dotychczasowy rytm snu ulega zmianie. Młodzi rodzice często narzekają na niewyspanie związane z nocnymi karmieniami i wielokrotnym wstawaniem do dziecka. Wydaje się, że dobrym rozwiązanie, jest spanie w jednym łóżku z maluszkiem. Z jednej strony jest to bardzo wygodne, ponieważ dziecko jest pod ręką, co ułatwia karmienie. Jednak istnieje ryzyko, że maluch przyzwyczai się do spania w ramionach mamy i niechętnie będzie spał w swoim łóżeczku. Jakie wady i zalety ma spanie dziecka w jednym łóżku z rodzicami?

Spanie rodziców z niemowlęciem w jednym łóżku - jakie są za i przeciw?

Nowonarodzony człowiek wymaga specjalnej opieki. Nocne karmienia i płacz powodują, że wielu rodzicom jest wygodniej zabrać dziecko do swojego łóżka, zamiast wstawać do niego kilkakrotnie w ciągu nocy. Jeszcze kilka lat temu odradzano spanie niemowlęcia z rodzicami w jednym łóżku. Mamy i babcie twierdziły, że zapraszanie maluszka do łóżka rodziców jest niezdrowe i może dojść do przygniecenia dziecka przez śpiącego rodzica. Obecnie odchodzi się od tych opinii i coraz częściej niemowlęta śpią z rodzicami. Coraz więcej rodziców jest zdania, że spanie z noworodkiem buduje więź, a odkładanie go samego do łóżeczka nie jest dla maluszka korzystne i pozbawia go bliskości. Badania wykazują, że u maluszków śpiących u boku mamy występuje znacznie niższy poziom kortyzolu, hormonu stresu. W dodatku ułożenie dziecka u boku rodziców jest bezpieczniejsze i zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Bliskość to tylko jedna z zalet spania razem z maluszkiem. Wiele mam ceni sobie wygodę tego rozwiązania. Kiedy dziecko przebudza się na karmienie, wystarczy podać mu pierś bez wstawania z łóżka. Maluch śpiący z mamą czuje się bezpiecznie i ciepło.

Z drugiej strony spanie dziecka z rodzicami w łóżku ma też swoje wady. Malec zazwyczaj śpi między mamą a tatą, co powoduje, że dorosłym ciężko się przytulić, a uprawianie seksu staje się niemożliwe. Czasem maluch zajmuje tyle miejsca, że starcza go tylko dla mamy i dziecka. W takim przypadku tata decyduje się na samodzielne spanie na kanapie, co powoduje pogorszenie relacji między rodzicami i brak intymności w związku. Jednym z większych problemów wspólnego spania jest też przyzwyczajenie się maluszka do spania blisko mamy. Po pewnym czasie ciężko jest nakłonić go do spania we własnym łóżku.

Zasady spania w łóżeczku razem z dzieckiem - o czym należy pamiętać?

Jeżeli rodzice decydują się na spanie razem z dzieckiem, należy dbać o bezpieczny sen maluszka. Warto w tym celu zastosować zasady spania razem z dzieckiem. Dziecko powinno leżeć obok mamy, a nie pomiędzy rodzicami. Ryzyko przygniecenia maluszka przez mamę jest minimalne, natomiast tata ma z reguły głębszy sen. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli istnieje ryzyko, że rodzic głęboko zaśnie, lepiej nie kłaść maluszka obok siebie. Nie należy brać dziecka do łóżka, jeżeli rodzice spożywali alkohol, są przemęczeni. Należy się również powstrzymać od palenia papierosów. Dobrym pomysłem jest kupno poduszki - rogala. Zabezpieczy ona dziecko na przykład przed wypadnięciem z łóżka i otuli. Dzięki rogalowi dziecko będzie miało odpowiednią pozycję podczas snu - na pleckach. Inną ryzykowną czynnością jest położenie dziecka w pościeli rodziców - kołdra dla dorosłych może przypadkowo zakryć dziecku buzię i go przydusić. Ważne jest, aby materac, na którym śpi niemowlę, był płaski i twardy.

Łóżeczko dostawne - bezpieczeństwo i bliskość

Łóżeczko dostawne to małe łóżeczko, które przystawia się do łóżka rodziców. Jest to mebel o mniejszych rozmiarach, niż tradycyjne łóżeczko i służy maksymalnie do szóstego miesiąca życia. Jeden z boków jest opuszczany i łączony z łóżkiem, w którym śpią dorośli. W takim wypadku maluszek śpi blisko mamy, a jednocześnie nie leży z nią w jednym łóżku. Dzięki temu rozwiązaniu rodzic czuwa nad snem niemowlęcia i w każdej chwili może go przytulić lub nakarmić bez wstawania. Jest to doskonała nauka spania we własnym łóżku już od pierwszych dni życia. Maluch uczy się, że ma swoją przestrzeń, a jednocześnie nie zostaje sam w łóżeczku z daleka od mamy.

Jak zachęcić malucha do spania we własnym łóżeczku?

Lekarze mówią, że najlepszym momentem na naukę samodzielnego spania jest 12 tydzień życia. Wtedy dziecko zaczyna powoli przyzwyczajać się do rytmu dobowego i odróżniać dzień od nocy. Jeśli rodzice przegapią ten moment i maluch nauczył się spać z nimi, przyzwyczajenie go do samodzielnego spania może być trudne. Niemowlęta lubią rutynę. Dziecko, które nauczyło się spania z rodzicami, jeśli zostanie odłożone nagle do osobnego łóżka, będzie reagowało płaczem.

Najlepsze jest przyzwyczajanie niemowlęcia do spania w łóżeczku już od pierwszych dni. Warto kłaść maluszka na krótkie drzemki w ciągu dnia, aby się przyzwyczaiło do samodzielnego spania. Po zakończeniu karmienia również powinno się odłożyć dziecko do łóżeczka. Jednocześnie nie wolno rezygnować z bliskości i zostawiać maluszka samego w pokoju. Warto pozostać przy nim, trzymając za rękę i położyć obok dziecka maskotkę. Popularne metody zostawiania płaczącego niemowlęcia samego w pomieszczeniu mogą skutkować brakiem więzi między dzieckiem a rodzicem. Jak nakłonić do spania we własnym łóżeczku?

Zanim rozpocznie się naukę samodzielnego spania, należy przyjrzeć się samopoczuciu maluszka. Jeśli jest on zmęczony, ząbkuje czy też jest chory, nie jest dobrym pomysłem uczyć go samodzielnego spania. Będzie dla dziecka dodatkowym stresem. Należy zadbać o to, żeby łóżeczko niemowlęce było miejscem wygodnym i bezpiecznym. Jeżeli będzie ono wysokiej jakości i przyjazne maluchowi, dziecko będzie w nim chętnie spało. Maluch musi wiedzieć, że łóżeczko jest miejscem przyjemnym i nie oznacza rozłąki z mamą. Warto zwrócić uwagę na kształt mebla. Łóżeczko nie powinno mieć kantów i mieć stonowany kolor. Farba użyta do malowania łóżka musi być atestowana i nie powinna wydzielać toksycznych oparów, mogących drażnić dziecko.
Już od pierwszych dni życia warto wprowadzać wieczorne rytuały - kąpiel, karmienie i sen. Warto je powtarzać codziennie, o stałej porze, według ustalonego porządku. Wtedy maluch przyzwyczaja się do tych czynności i sam wie, kiedy nadchodzi pora snu. Każde zaburzenie tego porządku może wywołać u niemowlęcia niepokój.

Co-sleeping, czy spanie we własnym łóżeczku?

Wspólne spanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Należy dobrze przemyśleć tę decyzję, a przy jej podjęciu kierować się intuicją. Spanie w jednym łóżku ma wiele zalet. Jeżeli rodzice dbają o bezpieczeństwo i przestrzegają zasad, może być to duża wygoda i wspaniałe chwile bliskości z maluchem. Warto jednak nie odkładać na później nauki samodzielnego spania. Może się okazać, że maluch przyzwyczajony do dzielenia łóżka z mamą, będzie miał problem z samodzielnym zasypianiem. Warto zwrócić uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu, na przykład czy łóżko ma odpowiedni rozmiar i czy materac jest odpowiedni dla maluszka. Można spróbować zarówno wspólnego spania, jak i odkładać malucha do łóżka, a następnie wybrać odpowiednie rozwiązanie.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl