
Pościel dla dzieci - jak często należy prać pościel dziecięcą
Każdy, komu zależy na świeżym zapachu pościeli, porządku, ale również i na zdrowiu, powinien przestrzegać pewnego obowiązku względem prania oraz prasowania pościeli - obejmuje to pościele dla dzieci oraz pościele dla dorosłych. Dzięki tym zabiegom - pranie i prasowanie - pozbywamy się bakterii co zapewnia zdrowie dla całej naszej rodziny. Częstotliwość prania pościeli powinna być taka sama niezależnie od wielkości rodziny - niestety, im większa rodzina tym więcej prania oraz prasowania, mniej pracy mają osoby mieszkające same, bez bliskich ale nie do takiego modelu zmierzamy.
Spis treści
Dlaczego pranie pościeli jest tak ważne?
Mikroorganizmy - roztocza - rozwijają się przede wszystkim w naszym łóżku żywiąc się martwym naskórkiem, którego tam jest najwięcej. Pościel dziecięca powinna być zmieniana minimum raz na dwa tygodnie. Co prawda, same roztocza nie są groźne, ale zagrażają nam ich odchody - alergeny. Ale jest na to rada, bo już w sześćdziesięciu stopniach zaczynają ginąć roztocza, więc to powinna być minimalna temperatura prania pościeli. A jak postępować z pościelą zrobioną z delikatnego materiału? Jeśli nie możemy wyprać jej w minimalnej temperaturze ginięcia roztoczy to należy pościel po wyschnięciu wyprasować - gdy stopa żelazka przekroczy sto stopni, to jest to temperatura, która zapewni usunięcie roztoczy. Aby pozbyć się roztoczy pościel można również wietrzyć na dworze, gdyż roztocza giną zarówno w wysokich, jaki i niskich temperaturach. W końcu w pokoju, sypialni temperatura jest najczęściej stabilna i bardzo przyjazna dla człowieka więc i roztocza przystosowały się tylko do niej, co jest dla nich również zgubą, pamiętajmy o tym.
Jak często zmieniać pościel dla dzieci?
Jak wiadomo pościel dziecięca używana jest codziennie, a co za tym idzie - namnażanie się bakterii jest wysokie. Stąd potrzeba częstej ich zmiany świeżą i czystą pościel. Najlepszym sposobem jest zakup kilku zestawów pościeli wysokiej jakości - obecnie na rynku mam szeroki wybór pościeli dziecięcej. Dzięki temu nasze dziecko będzie mogło samo wybierać wzór pościeli, a zmiany będą chętnie akceptowane. Pamiętajmy o wysokiej jakości tkaniny, z której jest uszyta pościel dziecięca, gdyż ma ona bezpośredni kontakt z ciałem dziecka. Pranie pościeli naszych pociech powinno odbywać się w środkach bezpiecznych i dopasowanych do skóry dzieci - im delikatniejsza tym większą należy zwracać uwagę na wybór płynu do płukania, jak i samego detergentu do prania. Jeśli nasze dziecko to jeszcze niemowlak to bez problemu znajdziemy specjalny proszek i płyn przeznaczony dla niemowląt - w innym wypadku możemy bardzo łatwo podrażnić skórę dziecka i doprowadzić do wywołania alergii, a tego nie chcemy. Aby uchronić pościel przed pochłanianiem zbędnych zapachów i kurzu powinniśmy chować ją do czystej i suchej szafki lub przed tym zamykać je jeszcze w specjalnych torebkach próżniowych. Pościele zamknięte w torebkach próżniowych w efekcie zajmują mniej miejsca, a wyciągnięta z nich pościel pachnie świeżością. Szafki, jeśli jest taka możliwość, powinny być przeznaczone najlepiej tylko na pościel jednego użytkownika, bądź pary.
Czym prasować pościele dla dzieci?
Po praniu pościel powinno się wyprasować - przede wszystkim te pościele, które praliśmy poniżej sześćdziesięciu stopni. Żelazko powinno być dość ciężkie i o jak największej podstawie, co ułatwi i skróci czas prasowania - przy dużej rodzinie każda minuta ma znaczenie. Szczególną uwagę należy zwrócić przy ustawieniu temperatury żelazka - jeśli mamy tkaniny delikatne, satynowe to temperatura prasowania będzie znacznie niższa niż przy prasowaniu bawełnianej pościeli dla dzieci. Pamiętajmy, że ważnym elementem prasowania jest to aby nie zostawiać żelazka bez nadzoru - wiąże się to z możliwością wywołania pożaru, ale również z możliwym poparzeniem dzieci. Wyprasowaną pościel bardzo łatwo się składa, co ułatwi przechowywanie jej w domu.
Mogłoby się wydawać, iż tak prozaiczna czynność, jak pranie oraz prasowanie pościeli, nie ma większego wpływu na zdrowie naszych dzieci. Niestety jest inaczej - wpływ ma i to ogromny. Zaniedbując tak ważną czynność, jak pranie, możemy doprowadzić do niechcianych alergii i podrażnień skóry, które będą powodować dyskomfort naszej pociechy. Pościele dla dzieci to ogólnodostępny produkt - warto się w niego zaopatrzyć w większej ilości i nie szczędzić na bezpieczeństwie naszych pociech. Warto zwrócić uwagę, że koszt kilkudziesięciu złotych a nawet niewiele więcej niż sto złotych za pościel dla dzieci nie jest granicą, która powinna powstrzymać troskliwych rodziców przed zakupem kilku kompletów pościeli.
Zobacz także:
Ala
Ale piękna pościel dla dziewczynki z tą Minnie! Moja dziewczynka ma kilka pościeli dziecięcych i nawet jako dziesięciolatka się nimi zachwyca. Sądzę, że do piętnastego roku życia tak będzie, chociaż już będę musiała kupować pościel dla młodzieży :)