Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Gry planszowe nudny przeżytek czy świetna zabawa dla całej rodziny? 0
Gry planszowe nudny przeżytek czy świetna zabawa dla całej rodziny? Gry planszowe dla dziecka, gry planszowe dziecięce.

Gry planszowe dla dzieci - przeżytek czy świetna zabawa dla całej rodziny?

W co warto bawić się z dzieckiem? Pomysłów na ciekawą zabawę jest naprawdę dużo. Niestety z braku czasu i ciągłego pośpiechu każemy dzieciom iść się pobawić, bo mamy wiele ważniejszych spraw na głowie. Gry planszowe, czyli tak zwane planszówki wymagają od nas czasu. Czy warto...?

Oczywiście, że warto. Zawsze warto i trzeba znaleźć czas dla dziecka na wspólną zabawę. Jest to z korzyścią zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Dla rodziców taka zabawa jest to oderwanie się od problemów dnia codziennego, oderwanie się od codzienności i natłoku spraw pilnych i koniecznych. I w końcu odetchnięcie i relaks. A dla dzieci? Czas spędzony na wspólnej zabawie buduje i zacieśnia więzy rodzinne, daje dzieciom poczucie wartości, dzieci czują się ważne, rozwija zdolności dziecka i wiele innych korzyści. Pamiętajmy, dzieci bardzo szybko rosną i ten czas nie wróci, więc nie odkładajmy na jutro zabaw z dzieckiem.

W co można się bawić?

Oczywiście można czas spędzić na wspólnym oglądaniu telewizji oraz grach komputerowych, ale chyba takie spędzanie czasu niewiele uczy dzieci. Oczywiście są również wartościowe gry komputerowe i w obecnych czasach nie da się przekonać dziecka, że komputer i gry komputerowe nie są atrakcyjne. Trzeba nauczyć dziecko mądrze korzystać z komputera i z gier. Alternatywą do gier komputerowych są gry planszowe, więc może warto dzisiaj przyjrzeć się właśnie grom planszowym?

W przeciwieństwie do gier komputerowych gry planszowe są na swój sposób spokojniejsze, a jednocześnie pełne emocji. 

Gry planszowe a wiek dziecka

Kiedy zacząć grać z dzieckiem w gry planszowe? Jak najwcześniej. Oczywiście zawsze należy dobierać gry do wieku dziecka, zresztą tak jak każdą inną zabawkę, czy nawet rower. Dobrym przykładem tutaj będzie właśnie rower. Na zbyt dużym rowerze dziecko nie nauczy się jeździć, a nawet jak już opanowało jazdę na rowerze, to i tak nie zajedzie daleko. Tak więc zbyt duży rower może dziecko wręcz zniechęcić do tak przyjemnego spędzania czasu i aktywności. Zbyt mały rower sprawi, że również dziecko nie zajedzie zbyt daleko i bardzo się zmęczy. Tak więc przyjemność z przejażdżki rowerowej będzie niewielka. I podobnie jest z grami planszowymi. Zbyt trudna gra niedostosowana do wieku, umiejętności i wiedzy dziecka, do tego trudne i skomplikowane zasady sprawią, że dziecko nie będzie chciało grać z nami w żadną ani tą ani inną grę planszową. Gdy wybierzemy grę zbyt prostą dziecko, zamiast skupić się na grze i kombinować i myśleć strategicznie jaki wykonać następny ruch, będzie się nudziło i zabawa nie będzie przyjemna. Nie oznacza to jednak, że należy ściśle trzymać się zaleceń producenta. Oczywiście jak ze wszystkim zalecenia producenta gier są to pewne szacunki na podstawie określonych danych statystycznych. Czyli gra dla dzieci od 5 roku życia jest odpowiednia zazwyczaj dla dzieci w tym wieku. Jednak to rodzice wiedzą najlepiej czy ich czteroletnia pociecha poradzi sobie z tą grą, czy może lepiej poczekać jeszcze troszkę czasu, aż dziecko podrośnie i dopiero zagrać w tę grę. Pozwólmy dziecku przekonać się do gry i wybierajmy gry o takiej tematyce, która jest bliska dziecku i dziecko ją lubi. Tak, więc jeśli dziecko lubi bajkę samoloty i jej bohaterów, a nie przepada za pociągami, to wybierając na przykład popularną i dobrze znaną grę Chińczyk warto wybrać wersję z samolotami. Wtedy dziecko bardziej przychylnie spojrzy na grę, widząc swoje ulubione samoloty.

Podsumowując, gry planszowe są zabawką dla dzieci i dorosłych w każdym wieku. Jest to taka uniwersalna zabawka, którą zawsze można dostosować do wieku zainteresowanych. 

Gry dla najmłodszych dzieci

Już z dwuletnim lub trzyletnim dzieckiem można zacząć bawić się grami. Początkowo mogą to być duże kilkuelementowe puzzle lub prosta wersja gry memory. Jest to znakomita gra poprawiająca pamięć i koncentrację. Maluchowi można rozłożyć obrazki odkrytą stroną i wspólnie z dzieckiem szukać par. Natomiast gdy dziecko jest starsze, po prostu wystarczy rozłożyć kartoniki zakryte i sprawdzić się, kto jest bardziej spostrzegawczy i kto ma lepszą pamięć. Uwaga, dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami, więc z łatwością ograją rodziców! Warto w memory grać nie tylko z maluchami, ale także ze starszymi dziećmi, zwiększając stopniowo ilość kart na stole. Ciekawą propozycją dla malucha są różnego rodzaju gry na przeciwieństwa lub gry na dopasowywanie różnych rzeczy, np. zwierzątek do odpowiednich domków, osoby do odpowiednich pojazdów (strażaka i gaśnicę do wozu strażackiego). Dodatkowo można z dzieckiem bawić się w opowiadanie, co znajduje się na obrazku. Inną prostą grą dla maluszka jest domino obrazkowe. Gdy dziecko już polubi gry, warto sięgnąć po troszkę trudniejsze i zaawansowane gry planszowe. Dużą zaletą gier planszowych jest ich funkcja edukacyjna. Różnego rodzaju edukacyjne gry planszowe uczą dzieci kreatywnego myślenia, poprawiają pamięć i koncentrację, wyrabiają u dzieci spostrzegawczość, refleks, poszerzają wyobraźnię, wyrabiają u dzieci analizę wzrokową i słuchową, uczą rozróżniać kolory i nazywać przedmioty. A i rodzicom przyda się gimnastyka umysłu. 

Gry dla troszkę starszych dzieci

Dla troszkę starszych dzieci jest cała gama różnego rodzaju gier planszowych. Do wyboru są między innymi gry logiczna, gry edukacyjne i gry towarzyskie. Począwszy od wspomnianej już gry Chińczyk, która uczy dziecko liczenia oraz strategicznego myślenia i kombinowania jak lepiej zrobić i którym pionkiem pójść teraz do przodu, poprzez różnego rodzaju gry scrabble (poszerzają zasób słów, nauka literowania), rummikub (nauka liczenia, nauka strategicznego myślenia) oraz gry do nauki pisania, czytania, matematyki. Pamiętajmy, że podczas zabawy najłatwiej, najszybciej i najprzyjemniej dziecko się uczy. Właśnie dla starszych dzieci idealna jest gra monopol. Nauka liczenia, nauka biznesu oraz strategicznego myślenia. Oczywiście jak w każdej grze potrzebne jest również odrobina szczęścia. Gry planszowe naprawdę są odprężające, ale jednocześnie potrafią być pełne emocji i akcji. Przekonajmy siebie a następni dzieci, że to jest naprawdę miłe spędzanie wolnego czasu.

Gry jednoosobowe a gry wieloosobowe

Dodatkowo gry planszowe można podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na gry jednoosobowe i wieloosobowe. Gry jednoosobowe, to różnego rodzaju gry logiczne, które są trochę jak coraz trudniejsze rebusy. Począwszy od najprostszych przykładów do rozwiązania, każde następne zadanie jest trudniejsze. Zadania są różnego typu i rodzaju, np. gra godziny szczytu, polegająca na takim przestawianiu samochodzików na planszy, aż uda się wyjechać czerwonym autem z planszy, inna gra Arka Noego polega na układaniu magnesów ze zwierzątkami, tak aż wszystkie zmieszczą się na wyznaczonym obszarze, przy czym jest podane ustawienie kilku zwierzątek i zadaniem gracza jest dopasowanie pozostałych zwierzątek. Gry logiczne jednoosobowe są o różnej tematyce, między innymi: magiczny las, piraci, safari, wodny świat, tangramy. To tylko kilka przykładów tak wciągających gier. Takie gry nie tylko rozwijają wyobraźnię przestrzenną dziecka, spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia i planowania strategicznego, ale przede wszystkim rozwijają IQ dziecka. 

Przykładem gry dla 1-4 osób jest gra Geniusz. Świetna, wciągająca gra, w którą może grać jedna osoba, ale również można grać w towarzystwie. Gra Geniusz jest bardzo ładnie wykonana, zasady gry są proste i krótkie, dzięki czemu dziecko się tak szybko nie zniechęci a jednocześnie jest wciągająca i wymaga strategicznego myślenia.  

Gry na podróż

Bardzo przydatne są gry podróżne, zwłaszcza gdy często wyjeżdżamy z dzieckiem w dłuższą podróż, ale nie tylko. Gry podróżne znakomicie sprawdzają się w kolejce u lekarza, gdy spodziewamy się długiego oczekiwania w przychodni lub na świetlicy szkolnej oraz w wielu innych miejscach. Są to gry najczęściej na magnesy, które mają mały rozmiar, więc znakomicie zmieszczą się w torebce lub plecaku. Są to gry smart games lub gry jednoosobowe. Choć nie tylko. Można spotkać bardzo dużo różnych gier w wersji podróżnej. Są to również między innymi takie ponadczasowe gry planszowe jak szachy, warcaby oraz chińczyk. Dwójka dzieci, siedząc na tylnym siedzeniu samochodu, podczas długiej podróży ma możliwość zająć czas tak wciągający grami, zamiast co chwilkę powtarzać denerwujące kierowcę pytanie: daleko jeszcze? Gry podróżne można zabrać nawet na plażę. Przecież na plaży również można pograć nie tylko w piłkę plażową, ale również w gry lub w karty. Ciekawa gra karciana nazywa się dooble. Uwaga! Ta gra na prawdę wciąga!

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl