Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak długo należy karmić piersią dziecko 0
Jak długo należy karmić piersią dziecko? Karmienie piersią, poduszka do karmienia, poduszka rogal do karmienia.

Karmienie piersią - jak długo karmić piersią niemowlaka?

W pierwszej fazie życia, dziecko potrzebuje tak właściwie tylko mamy. Jak to mówią małe dzieci mały problem, duże dzieci duży problem. Pierwsze miesiące życia dziecka ograniczają się de facto tylko do spania, jedzenia i wydalania. Najlepsze co w tym okresie mogą zrobić rodzice to zapewnić maleństwu właściwą opiekę. Karmienie piersią jest najważniejszą potrzebą dziecka. Co może pomóc w karmieniu noworodka piersią? Odpowiedź jest oczywista, to praktyczna poduszka do karmienia piersią oraz wygodna koszula nocna do karmienia piersią.

Karmienie piersią najlepsze dla zdrowia dziecka

W dobie nowoczesnych produktów spożywczych naturalne mleko matki można zastąpić sztucznym. W wielu przypadkach to konieczność, ale w wielu jest to wybór podyktowany własną wygodą. Jeśli tylko nie ma medycznych przeciwwskazań każda mama przez wzgląd na dobro dziecka powinna zdecydować się na karmienie piersią. Czynność ta niesie obopólne korzyści dla mamy i przede wszystkim dziecka. Pierwsze miesiące życia dziecka to faza intensywnego wzrostu. Mleko matki w 100 % zaspokaja zapotrzebowanie małego dziecka na wszelkie składniki odżywcze w tym witaminy oraz cenne mikroelementy. Do 6 miesiąca życia pokarm dla niemowlaka powinien ograniczać się głównie do mleka matki. Z czasem można poszerzać dietę dziecka o kolejne produkty spożywcze.

Dieta matki a jakość pokarmu dla noworodka

Karmiąca mama powinna dołożyć wszelkich starań by jakość mleka była jak najlepsza. Skład pokarmu może się bowiem zmieniać w zależności od zdrowia matki. Młoda mama powinna więc zwrócić większą uwagę co do jakości spożywanych posiłków. Po pierwsze zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne o około 500 kcal w stosunku dziennym. Dieta powinna zaś składać się z pełnowartościowych produktów zbożowych, kasz, makaronów zawierających cenny kwas foliowy oraz witaminy czy minerały. Dieta matki karmiącej powinna również składać się z warzyw, które powinny być jedzone co najmniej 5 razy dziennie. W czasie karmienia należy również uzupełnić wapno w organizmie. Najlepiej do tego nadają się przetwory mleczne. Nie zapominajmy również o rybach, źródle drogocennych kwasów Omega 3. Do tego trzeba dodać jajka, chude mięsa oraz dwie porcje owoców dziennie. Dzięki temu jakość pokarmu na pewno się poprawi.

Problemy z karmieniem piersią - co wtedy?

Samo karmienie piersią może przysporzyć zarówno mamie jak i dziecku sporo problemów. Dziecko choć rodzi się z odruchem ssania musi się nauczyć jednocześnie ssać brodawkę, przełykać pokarm i oddychać. Całe szczęście w pierwszych dniach życia zapotrzebowanie na mleko matki nie jest zbyt duże. Możemy być więc spokojni o dziecko. By karmienie piersią nie stało się udręką warto zadbać o odpowiednią pozycję w czasie karmienia. To dziecko powinno być dopasowane do piersi nie na odwrót. Warto zakupić specjalne poduszki ciążowe i do karmienia. Najczęściej sprzedawane są poduszki w kształcie rogala. Dopasowanie niemowlaka do piersi będzie zdecydowanie łatwiejsze. Dzięki takiemu ułożeniu dziecka zdecydowanie mniej męczymy się przy karmieniu. Zwróćmy też uwagę jak dziecko przysysa się do piersi. Brodawka powinna wypełniać całe usta dziecka. Czasami można pomóc sobie palcem. Młode mamy, które mają dopiero pierwsze dziecko powinny liczyć na pomoc położnych oraz pielęgniarek. To one powinny przekazać wiedzę odnośnie karmienia piersią. Błędy popełnione w tym czasie będą bardzo trudne do odwrócenia.

Niestety niekiedy pomimo podejmowanych wysiłków mogą pojawić się problemy z laktacją. W takim wypadku warto jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. W ten sposób wytwarza się odruch ssania. Dziecko należy karmić obiema piersiami. Nie jest dobrym pomysłem podawanie dziecku mleka sztucznego znajdującego się w butelce. W ten sposób dziecko zapomni o odruchu ssania piersi. W sklepach znajdziemy również suplementy diety wspomagające laktację. Może być też tak, że nasze piersi produkują zbyt dużo pokarmu. Wtedy dziecko z trudem chwyta brodawkę. Dobrze jest też sięgnąć po specjalny przyrząd odsysający mleko matki.

Poduszka do karmienia - zadbaj o swoją wygodę w czasie karmienia piersią

Przygotowując się do przyjścia dziecka na świat dobrze jest też zadbać o specjalne ubranie do karmienia piersią. Najbardziej niezbędne są koszule nocne do karmienia. Dobrzy wykrojony otwór znacznie usprawni proces samego karmienia. Dziecko będzie miało nieograniczony dostęp do piersi, a mama wygodę przy karmieniu i przystawianiu do piersi dziecka. Koszule nocne do karmienia są niezbędne, aby sprawnie nakarmić dziecko, nie spowodować jego wybudzenia w nocy, i odłożeniu go do łóżeczka.

Jak długo dziecko powinno być karmione piersią?

Wiele mam zastanawia się również nad tym, jak długo należy karmić piersią. Głośno ostatnio w mediach o kobietach, które swoje dzieci karmią nawet do 5 roku życia. Lekarze twierdzą, że to błąd. W tym czasie mleko nie dostarcza bowiem dziecku żadnych składników odżywczych. Sami zresztą musimy przyznać, że widok matki karmiącej tak duże dziecko jest nieco dziwny. Ogólnie rzecz biorąc jest to indywidualna sprawa każdej mamy. Jak była już mowa wcześniej dziecko samym tylko mlekiem najlepiej karmić do 6 miesiąca życia dziecka. Stopniowo do diety maluszka można włączać kolejne wartościowe produkty. Według powszechnych zaleceń dziecko należy karmić do maksymalnie drugiego roku życia dziecka. Niekiedy dzieci same dają znać, że nie chcą być już karmione piersią. Maluch na widok piersi może być niespokojny. Musimy również pamiętać o tym, że karmienie powinno być wygodne i satysfakcjonujące dla obu stron. Jeśli matka dziecka ma już dość karmienia piersią może sama zdecydować o końcu karmienia.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl