Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak prać kołdry - praktyczne porady 1
Jak prać kołdry - praktyczne porady

Pranie kołdry - jak prawidłowo wyprać kołdrę

Wiedza nt. tego, jak najlepiej jest prać ubrania wymagające częstego kontaktu z pralką, wydaje się być dość powszechna. Samo pranie to czynność, z którą do czynienia ma niemal każdy - w związku z czym trudno jest spotkać osobę nieświadomą tych najbardziej podstawowych zasad, związanych z używaniem pralki.

Wyjątki od reguły

Jednak nie wszystkie rzeczy wymagające w naszym obejściu kontaktu z pralką muszą go doznawać tak często. Wiele używanych na co dzień przedmiotów pierzemy rzadziej - i zazwyczaj nie mają one zbyt wiele wspólnego ze wspomnianymi wyżej ogólnymi zasadami korzystania z pralki. Ich pranie - mimo używania tego samego narzędzia - rządzi się nieco innymi prawami. Tym bardziej jednak warto je znać, by dostatecznie dobrze dbać o wszystko to, co ma nam służyć jak najdłużej.

Pierwsza i najważniejsza kwestia

Na pierwszym miejscu wśród tej kategorii znajduje się najprawdopodobniej pranie kołdry, czy też ujmując szerzej - pranie pościeli jako takiej. Nietrudno się bowiem domyślić, że w przeciwieństwie do znanych nam na co dzień i regularnie pranych ubrań, warstwa wierzchnia może być tutaj cokolwiek myląca. To nie od rozpoznania materiału zewnętrznego powinniśmy rozpoczynać proces prania kołdry - jest ono oczywiście ważne, lecz nie zupełnie kluczowe.

Absolutną podstawą jest tu zajmujące (dosłownie i w przenośni) najwięcej miejsca wypełnienie naszej pierzyny. To ona powinna być traktowana z największą delikatnością - każde omsknięcie w tej kwestii może stać się wyczuwalne podczas późniejszego użytkowania kołdry.

Wiedza na wyciągnięcie ręki

Znakomita większość produkowanych dziś pierzyn zaopatrzona jest we właściwe wskazówki odnośnie prania, umieszczone zazwyczaj na stosownej metce z boku kołdry. Nie jest to jednak wciąż stuprocentowa reguła, a praktyczne porady jak prać kołdry mogą się przydać kompletnie niezależnie od obecności tych informacji, pomagając nam sprawniej się poruszać przy pralce podczas jej obsługi.

Rodzaje wypełnień i sposób ich prania

Dużą rolę podczas prania kołder gra temperatura, która musi zostać dostosowana do wypełnienia w pierwszej kolejności. W najwyższej prane są zazwyczaj syntetyczne kołdry dla alergików, osób uczulonych na roztocza. Ciepło zabija wszelkie drobnoustroje, przez co zazwyczaj mamy do czynienia z wypełnieniami możliwymi do wyprania nawet w temperaturze rzędu 80-90 stopni. Warto to jednak zawczasu sprawdzić. Wysoka temperatura może działać na kołdrę niekorzystnie, przez co zatraca ona swoją miękkość i sprężystość - czyli de facto najważniejsze atuty każdej używanej przez nas pierzyny.

Znacznie trudniejsze wydaje się być pranie kołder wypełnionych w stu procentach puchem i pierzem. Te delikatne z natury materiały potrafią źle znosić nie tylko samą wysoką temperaturę, lecz i jakiekolwiek detergenty. Zazwyczaj nie sposób jest w ogóle prać je w pralce automatycznej - mechaniczne traktowanie produktu, szczególnie podczas odwirowywania, może się źle skończyć nie tylko dla samej kołdry, lecz i jej późniejszego użytkownika. Tego typu kołdry najlepiej wydaje się oddać w specjalistyczne ręce pralni, które być może nieco kosztują - lecz zarazem dają nam pewność prawidłowego wyprania kołdry w warunkach, których nie jesteśmy jej w stanie zapewnić w domu.

Częstotliwość prania kołder

Kiedy w pewnej mierze odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie "jak", warto zadać sobie drugie z tych najistotniejszych. Otóż kiedy i jak często prać swoje kołdry?

W dużej mierze jest to również zależne od wypełnienia i zastosowania kołdry. Jeśli mowa o pierzynie przeciwalergicznej, mającej chronić przed roztoczami - warto jej w tym dopomóc i zabić bakterie praniem raz na kilka tygodni. Te najbardziej wymagające, z pierza, można zaś prać tak naprawdę raz do roku. Wspomniany wydatek na pralnię wydaje się dzięki temu zdecydowanie bardziej znośny i możliwy do strawienia także przez przeciętną kieszeń.

Warto dbać o to, w czym śpimy. To nie tylko kwestia naszej wygody, lecz częstokroć również i zdrowia - które niezmiennie wymaga naszej ochrony. 

Komentarze do wpisu (1)

27 grudnia 2019

Pranie pościeli to temat rzeka, ale poarady są fajne i skuteczne.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl