Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak prać pościel aby była miękka i miła w dotyku 0
Jak prać pościel aby była miękka i miła w dotyku? Pranie pościeli bawełnianej, jak prać pościel. Pranie pościeli, jak prać pościel aby była miła w dotyku.

Jak prać pościel aby była miękka i miła w dotyku

Pościel towarzyszy ludziom każdej nocy, a jej zadaniem jest zapewnienie miłego i komfortowego wypoczynku. Wybierając pościel najczęściej decydują względy wizualne - to znaczy odpowiedni wzór, kolorystyka oraz haft. Aby pościel służyła przez długi czas i nadal zachowała swoje właściwości oraz pozostała przyjemna w dotyku należy odpowiednio o nią dbać a co najważniejsze, odpowiednio prać pościel. Jednak nie można zapominać o tym, że każdy rodzaj materiału, z którego wykonana jest pościel ma trochę inne właściwości oraz wymagania odnośnie prania.

Komplety pościeli dla dzieci i dorosłych

W pokojach najmłodszych najczęściej znaleźć można następujące rodzaje pościeli dla dzieci:

  • pościel bawełniana - wykonana jest z materiału naturalnego, miękkiego i bardzo wygodnego, pozwalającego oddychać skórze dziecka;
  • pościel flanelowa - z miękkiej w dotyku i niebywale ciepłej flaneli (wręcz idealnej na okres zimowy);
  • pościel satynowa - pościel ta jest niezwykle delikatna i przyjemna w dotyku a zarazem bardzo trwała.

W sypialniach osób dorosłych także najczęściej spotykana pościel to pościel satynowa, pościel bawełniana i pościel flanelowa, ale również bardzo popularna jest pościel z kory. Jeśli chodzi zaś o pranie pościeli, nie ma żadnych sztywno ustalonych odstępów czasu. Przede wszystkim dużo zależy od upodobania osób śpiącej w tej pościeli. Niektórzy lubią prać pościel co dwa lub trzy tygodnie, inni robią to trochę rzadziej. Wiele zależy również od: pory roku (latem częściej pierzemy pościel), a także od wieku osób ją wykorzystujących (najczęściej pierze się bieliznę pościelową niemowląt) oraz od materiału, z którego pościel została uszyta. Najważniejsze, aby pościel była prana nie rzadziej niż co 4-6 tygpdni oraz zgodnie z zaleceniami producenta. 

Pościel bawełniana

Trzeba ją prać w możliwie najwyższej temperaturze, zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, jednak temperatura prania pościeli nie powinna być niższa niż 40°C. Jeśli producent dopuszcza temperaturę prania pościeli 60°C, to warto taką temperaturę zastosować, ponieważ trzeba pozbyć się z pościeli różnego rodzaju bakterii i wirusów. Pościel bawełnianą, która jest biała, czyli bez nadruku (także wykonaną z bawełny egipskiej) można wyprać nawet w temperaturze 95°C. Co ważne - pościel dla niemowląt warto od czasu do czasu wygotować. Trzeba pamiętać jednak o tym, że tak wysoka temperatura osłabia czasem nawet mocne włókna, dlatego powłoczki niemowląt powinno wygotowywać się w przypadku choroby zakaźnej malucha, albo w czasie wymiotów i biegunek. Standardowa temperatura prania pościeli to, tak jak było już wspomniane wcześniej 60°C. Tkaniny bawełniane można wirować na wysokich obrotach, ale wirowanie jej na obrotach najniższych oszczędza włókna bawełny oraz minimalizuje pracę z prasowaniem czy maglowaniem poszewek.

Pościel satynowa

Pościel satyna bawełniana nazywana jest także pościelą satynową albo bawełną satynową. Pościel satynowa  zrobiona jest w 100% z bawełny, później poddana barwieniu, a następnie procesowi merceryzacji, to znaczy uszlachetniania przędzy. Pościel bawełna satynowa jest przewiewna, co oznacza, że pozwala ona skórze swobodnie oddychać w czasie snu. Pościel ta jest również niezwykle przyjemna w dotyku i aby swoją miękkość mogła utrzymać, należy ją odpowiednio prać. To znaczy, pościel satynową najpierw trzeba wywrócić na lewą stronę (co pozwoli zachować jej kolory oraz ewentualne hafty). Później zapiąć trzeba wszelkie suwaki i guziki (które mogłyby spowodować uszkodzenia w czasie wirowania). Poszewki z satyny bawełnianej najlepiej wkładać złożyć w kostkę przed włożeniem do pralki, co zminimalizuje i ich późniejsze zagniecenia. Pranie pościeli satynowej trzeba ustawić najlepiej na temperaturę 40°C (maksymalnie na 60°C) i dodać delikatne środki piorące. Nie można stosować wybielaczy ani chloru, pościeli tego typu nie zaleca się też odwirowywać. Pościel satynową po wyjęciu z pralki trzeba starannie (równo rozłożoną) rozwiesić na suszarce, a kiedy wyschnie można prasować ją w temperaturze 150°C.

Pościel flanelowa

Pościel z flaneli jest niezwykle ciepła i bardzo miękka. Aby tymi właściwościami flaneli cieszyć się jak najdłużej, trzeba o nią właściwie dbać i odpowiednio ją prać. Można to robić zarówno ręcznie, jak i w pralce, a temperatura wody powinna wynosić od 40 do 60°C, nigdy wyżej (aby pościel się nie skurczyła). Do prania pościeli flanelowej dodaje się zawsze niewielką ilość łagodnego detergentu i zawsze warto dodać płyn do płukania, który sprawi, że materiał będzie delikatny przez cały czas użytkowania flanelowych powłoczek. Ważne jest, by nie wlewać do niej żadnych środków wybielających, by nie doszło do niechcianego blaknięcia pościeli. Po praniu, poszwy flanelowe na poduszki i kołdry trzeba wyprasować. Najlepiej wtedy, kiedy jest jeszcze lekko wilgotna (ale oczywiście nie od razu po wyjęciu z pralki), gdyż łatwiej będzie rozprasować powstałe w czasie prania zagniecenia.

Pościel z kory

Jest ona bardzo łatwa w utrzymaniu, a co za tym idzie - niezwykle praktyczna i dobra dla osób zabieganych, które nie mają godzin na pranie i prasowanie. Pościel z kory pierze się w pralce, najczęściej w temperaturze 60°C (jednak po zakupie pościeli trzeba zawsze sprawdzić, czy producent nie miał żadnych innych wymagań). Nie należy jej odwirowywać. Po praniu ważne jest jej odpowiednie wywieszenie do suszenia: za guziki lub na wysokości zamka błyskawicznego. Dzięki temu pościel bardzo szybko wyschnie i co więcej - nie trzeba będzie jej prasować ani wykonywać żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Od razu po wysuszeniu pościeli z kory można ją schować do szafy albo świeżą i pachnącą założyć na kołdry i poduszki.

Inne sposoby na pranie pościeli

Nie wszyscy wiedzą o tym, że pościel można prać nie tylko z pomocą środków chemicznych. Równie skuteczne są także środki naturalne, które można znaleźć w każdym domu. Tak więc:

  • Aby przywrócić pościeli jej śnieżnobiały kolor, przed włożeniem jej do pralki warto namoczyć ją w roztworze 8 litrów wody i 2 szklanek sody oczyszczonej.
  • Na odzyskanie bieli poszewek dobrym sposobem jest również namoczenie ich przed praniem w roztworze z pięciu tabletek aspiryny rozpuszczonych w gorącej wodzie.
  • Chcąc zachować kolory prześcieradeł, do ich płukania w pralce dobrze jest dodawać filiżankę soli kuchennej.
  • Zmiękczanie pościeli: Najlepiej nie robić tego za pomocą środków chemicznych, gdyż później poszewki chłoną mniej wilgoci, a co za tym idzie nie są "oddychające". Do tego, zawierają one dodatki zapachowe, które mogą uczulać lub przeszkadzać w spokojnym śnie. Pościel z flaneli może się pod ich wpływem mechacić. Zamiast płynu do zmiękczania, do prania można dodać kilka łyżek octu (który ponadto ma właściwości dezynfekujące). Zapach octu znika prawie natomiast już w czasie płukania.
  • W zmiękczaniu tkanin pomóc może również kwasek cytrynowy.
  • Zaskakujący trik: w czasie prania pościeli (albo suszenia jej w suszarce do ubrań), do bębna włożyć można kilka czystych piłeczek tenisowych. Podskakując, dzięki swojej fakturze „ugniotą” pościel w taki sposób, że będzie ona miękka i puszysta.

Innych opcji prania pościeli jest jak widać kilka, a każda z nich jest sprawdzona i skuteczna. Kupując piękną pościel każdemu na pewno zależy na tym, by zachowała ona jak najdłużej swoje kolory oraz przyjemną miękkość. Dlatego zawsze trzeba o nią odpowiednio dbać i stosować się do zaleceń producenta lub do rodzaju materiału, z którego wykonana jest pościel. Wtedy będzie mogła służyć w sypialni przez długi czas.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl