Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak wybrać dobre tradycyjne łóżeczko dla dziecka? 2
Jak wybrać dobre tradycyjne łóżeczko dla dziecka? łóżeczko dla noworodka, łóżeczko tradycyjne jakie najlepsze, białe łóżeczka dla niemowląt, łóżeczko dziecięce, łóżeczko niemowlęce

Jak wybrać dobre tradycyjne łóżeczko dziecięce?

Od kilku dobrych już lat w polskich sklepach oferujących meble dla dzieci, w tym również łóżeczka dla dzieci, można wybierać wśród produktów, które nawiązują do tradycyjnych rozwiązań, jak i najnowszych trendów designu i wzornictwa. I choć przez pewien okres można było obserwować swojego rodzaju "boom" na te produkty, które nawiązywały do najnowocześniejszych idei współczesnych projektantów mebli, tak teraz wyraźnie widać powrót do tradycyjnych, sprawdzonych rozwiązań, w tym do łóżeczek drewnianych. Sytuacja ta jest wyraźnie zauważalna przede wszystkim w przypadku łóżeczka dla niemowląt. Triumfy znów święcą łóżeczka tradycyjne czyli te, które zostały sprawdzone na przestrzeni pokoleń. Okazuje się, że funkcjonalność i praktyczność łóżeczka wygrywa nawet z najbardziej oryginalnym designem i wyglądem. Być może jest to po prostu zamiłowanie do prostych rozwiązań? Jakikolwiek jednak nie byłby powód, dla którego rodzice decydują się na wybór tradycyjnych łóżeczek, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. W końcu chodzi o to, by małe dziecko spało wygodnie i bezpiecznie - kwestie dekoracyjne, choć istotne, są sprawą drugorzędną.

Spis treści

Co wziąć pod uwagę przy wyborze łóżeczka?

Standardowe wymiary łóżeczka dla noworodka to 120 cm x 60 cm lub 140 cm x 70 cm. O ile początkowo dziecko nie jest zbyt ruchliwe i przez kilka pierwszych miesięcy nie będzie próbowało wspinać się na szczebelki, to musimy pamiętać o tym, że w końcu ten moment nadejdzie. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, by łóżeczko posiadało regulację wysokości - w pierwszych miesiącach życia dziecka będzie mogło sypiać wyżej, dzięki czemu możliwe będzie łatwiejsze wyciągnięcie go z łóżeczka, zaś na późniejszym etapie życia możliwe będzie obniżenie łóżeczka, co z kolei wpłynie na bezpieczeństwo malucha, który korzystając ze szczebelków będzie próbował się podnosić. Bezpieczne łóżeczka charakteryzują się również odpowiednimi odstępami między szczeblami - takimi, przez które dziecko nie będzie w stanie się przecisnąć. Szerokie szczeliny są bardzo dużym zagrożeniem dla życia malucha. Warto więc upewnić się, że przerwa pomiędzy poszczególnymi szczeblami nie jest większa niż 6 centymetrów. Dodatkowym plusem jest możliwość wyjęcia 2-3 szczebli, kiedy dziecko jest na tyle duże, by samodzielnie wychodzić z łóżeczka. Dzięki temu zabiegowi maluch nie spadnie w trakcie snu, zaś po przebudzeniu będzie mógł bez niczyjej pomocy wyjść z łóżka. Pierwsze łóżeczko niemowlęce może posłużyć dziecku nawet do 4 lub 5 roku życia, o ile jest funkcjonalne i posiada tych kilka wymienionych wcześniej cech, dzięki którym łóżeczko "rośnie", zmienia się razem z dzieckiem. Dlatego bardzo istotne jest to, by wybrać mebel solidny, trwały, praktyczny, a przede wszystkim bezpieczny - w ten sposób zapewnimy swojemu potomkowi właściwe warunki wypoczynku, a sami będziemy pewni tego, że dziecku nic nie zagraża.

Łóżeczka bujane czy stacjonarne? Oto jest pytanie

Wszystko zależy tak naprawdę od naszych potrzeb i oczekiwań, jakie mamy względem takiego produktu, jakim jest łóżeczko. Dziś bujane łóżeczka posiadają blokadę, dzięki której w prosty sposób przemieniają się w łóżeczka prawie stacjonarne. Choć istnieją również takie modele, w których producent dał możliwość demontażu bujaków, co jest doskonałym rozwiązaniem w przypadkach, kiedy okazuje się, że funkcja kołysania nie zdaje egzaminu w przypadku danego malucha. Warto jednak zauważyć, że nie każde dziecko będzie preferowało bujanie podczas zasypiania. Wielu rodziców, którzy zdecydowali się na ten typ łóżeczka wspomina również, że w późniejszym okresie ciężko im było "przestawić" dziecko na zasypianie bez kołysania. To są jednak kwestie subiektywne, których nie możemy z góry przewidzieć i założyć. Chcąc się odnieść do aspektów obiektywnych, należałoby wspomnieć, że łóżeczka bujane zajmą odrobinę więcej miejsca niż łóżeczka stacjonarne. Okazuje się więc, że wszystko zależy tak naprawdę od preferencji dziecka i pomysłu rodziców. O ile co do tego drugiego można być pewnym właściwie od razu, o tyle to pierwsze, niestety, "wychodzi w praniu" i nie jest możliwe do przewidzenia. Warto jednak sprawę przemyśleć i tak dostosować funkcjonalności łóżeczka, by w razie czego być przygotowanym na każdą ewentualność.

Jak przygotować idealne łóżeczko do spania?

Szacuje się, że człowiek średnio spędza 1/3 życia na spaniu. U małych dzieci statystyka wskazuje na jeszcze wyższe zapotrzebowanie na sen. Dlatego niezwykle istotną kwestią jest właściwe wybranie łóżeczka dla nowego, małego człowieka. O ile kolor czy dekoracje to kwestie drugorzędne, o tyle z dużą uwagą powinniśmy przyjrzeć się bezpieczeństwu wykonania, jak i jakości zastosowanych materiałów w przypadku łóżeczka dziecięcego. Właściwe zabezpieczenie malucha to odpowiedzialność rodzica - warto więc przemyśleć wybór nawet tak prostej rzeczy, jaką wydaje się być łóżeczko. Tradycyjne łóżeczka są wykonane zazwyczaj z drewna i pokryte bezpiecznymi dla maluszków farbami. Ich funkcjonalność nie przeszkadza we właściwym zabezpieczeniu malucha, zaś jakość pozwala na długoletnie użytkowanie.

Zobacz także:

 

 

Komentarze do wpisu (2)

27 grudnia 2019

Łóżeczka dla dzieci powinny na pewno mieć szufladę, bo jest to dosłownie podręczny schowek, w którym wszystko jest co niezbędne na już. Łóżeczko dla niemowlaka to zawsze drewniane łóżeczko, miałem ich trzy.

21 października 2020

Świetny artykuł, łóżeczka dziecięce niby prosta sprawa, ale jak widać nie aż tak.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl