Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Magia klocków dziecięcych – drewniana zabawka dla chłopców i dziewczynek 0
Magia klocków dziecięcych – drewniana zabawka dla chłopców i dziewczynek. Klocki z drewna dziecięce, klocki drewniane dla dzieci.

Magia klocków dla dzieci – drewniana zabawka dla chłopców i dziewczynek

Z czym nam się najczęściej kojarzy dzieciństwo? Zapewne ze smacznymi plackami, które mama nam piekła, z zabawą z dziećmi pod blokiem i na trzepaku, z rodzicami zatroskanymi o nasze zdrowie, ale i z klockami drewnianymi i plastikowymi. Coś ponadczasowego jest w tych zabawach i klockach, bo niezależnie od zmieniających się czasów dzieci nieodłącznie pragną bawić się tą stosunkowo prostą zabawką. Co w nich jest takiego szczególnego, dla którego chcą je mieć i się nimi bawić? Być może jest to pewien uniwersalizm zawarty w tej zarazem prostej, ale i skomplikowanej zabawce i zaraz za tym zabawie. Zabawa klockami drewnianymi jest spokojna, niekrzykliwa, twórcza, inspirująca, bo musisz wymyślać, to co chcesz zbudować i kontrolować to, jak wykonujesz swój pomysł. Być może jest to również spokój, który pozwala dziecku skupić się na swojej zabawie, ale i potrzebach.

Spis treści

Jest to czas spędzony bardzo kreatywnie, jest to również czas skupienia się dziecka na swoich potrzebach, ale i myślach, i wyobrażeniach. Chyba nie trzeba w dzisiejszych czasach podkreślać, jak ważnym jest taka zabawa, w której dziecko może się wyciszyć i spokojnie spędzić troszkę czasu sam na sam ze sobą. Kiedy nie atakują cię ani krzykliwe bajki, które są mocno przejaskrawione, dużo w nich ruchu, koloru i głośnych dźwięków. Dziecko w takiej chwili odkrywa siebie i swoje potrzeby. To ważne, bo można odnieść wrażenie, że współczesne dzieci troszkę zapomniały jak spędzać czas, kiedy ktoś im go nie organizuje, nie zapewnia kolejnej rozrywki, która strawi ich cenny czas i spowoduje, że poczują się w końcu zmęczone i mogą w nareszcie iść spać. Dziecięce klocki drewniane, ale i plastikowe pozwalają dziecku na nowo odkryć siebie i pozwolić sobie na fantazjowanie. Tym bardziej że klocki drewniane to jest zabawka zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców bez wyjątku. Co ciekawe dziewczynki budują z klocków zwarte konstrukcje, stosunkowo małe i zamknięte, a chłopcy starają się, aby ich budowle były jak największe i rozciągłe.

Swobodne kreowanie i kojarzenie – drewniane klocki „no limits”

Wydawać by się mogło, że cały czas myślimy o czymś i wymyślamy coś, ale to nie to samo, co fantazjowanie, swobodne myślenie i rozmyślanie o formie, kształcie i zabawie. Właśnie tego potrzebuje dziecko, spokoju, wyciszenia, swobody zabawy i fantazjowania. Wtedy może odkrywać przyrodę i zjawiska w niej zachodzące. Dziecko skupione na zabawie poznaje siebie, swoje otoczenie i stara się zrozumieć relacje w nim zachodzące. To są ważne zagadnienia z punktu widzenia rozwoju dziecka i jego funkcjonowania w środowisku. Kiedy dziecko ma podane wszystko na tacy, przestaje być aktywne, a zaczyna być bierne i na pewno roszczeniowe. Paradoksalnie czeka, aż się mu coś zorganizuje, zamiast samo aktywnie szukać sobie zajęcia, być może twórczego i przy tym miło spędzać czas. Współczesny świat jest mocno zabiegany i właśnie dlatego trzeba dzieciom zapewnić jak najspokojniejsze dzieciństwo, aby mogły spokojnie i z dystansem spojrzeć na to, co je otacza i nie przerazić się, że to za szybko, za dużo i że pewnie sobie nie poradzę. Paradoksalnie klocki dla dzieci to istotny aspekt dzieciństwa, którego nie można zaniedbać i który powinien być istotnym elementem w jego zabawach. Oczywiście takich zabaw dziecięcych jest więcej, ale jedną z najważniejszych są klocki, poprzez które jest swoboda tworzenia i wymyślania dowolnych form i zastosowań, kreowania zabawy i kojarzenia faktów, które często dla dorosłych są kompletnym zaskoczeniem. Tylko dziecko posiada niczym niezmąconą i nieskrępowaną możliwość kreowania i fantazjowania, co na pewno wpłynie na kreatywność i otwartość dorosłego już człowieka.

Zabawy klockami drewnianymi

Warto podkreślić, że zabaw dla dzieci z nauką można wymyślić bez liku jak np. nauka kolorów, rozpoznawanie kształtów, uczenie abstrakcyjnych na początku pojęć jak większy i mniejszy klocek, wieża. Świetnym pomysłem jest wyjaśnienie pojęć zbioru elementów, tak ważnego pojęcia w matematyce, informatyce, które pozwoli dziecku zrozumieć, czym jest i jakie relacje mogą zachodzić pomiędzy zbiorami i jego elementami. W których zbiorach jest więcej elementów, a w których jest mniej i jak możemy je uporządkować i przyporządkować sobie. Inną świetną umiejętnością jest tworzenie relacji przestrzennych pomiędzy elementami budowanej konstrukcji, widzenie ich w wyobraźni i przekładanie na rzeczywistość i realny obiekt. W końcu można poprzez zabawę klockami z dzieckiem rozpocząć naukę liczenia, podstawowej we współczesnym świecie umiejętności. Można powiedzieć, liczenie jest wszystkim, gdyż ma wpływ na każdą dziedzinę naszego życia od finansów, aż po liczenie na siebie. Fajną zabawą z niemowlakiem i kilkulatkiem będzie uczenie go, że obiekty mają różne cechy, które tworzą zbiór właściwości je określających, jak kształt, kolor, faktura, ciężar, rozmiar co pozwoli dziecku budować abstrakcyjny obraz obiektów i swobodnie nimi się posługiwać i manipulować nimi. Inną zabawą może być budowanie labiryntów, przez które dziecko ma przejechać samochodzikiem dzięki czemu jego zdolności manualne, będą tylko lepsze a satysfakcja z wykonanego dobrze zadania również będzie ogromna. Żeby nie zamykać tych umiejętności manualnych tylko na budowaniu można poprosić dziecko o namalowanie tego co zbudowało z nami z klocków. Jest to kolejna forma abstrakcyjnego wyrażania siebie oraz prezentacji rzeczywistości otaczającej dziecko. Takie zabawy zapewne będą wielokrotnie zaskoczeniem dla rodzica, ale i dziecka, które będzie odkrywało swoje umiejętności, zainteresowania i zdolność do kojarzenia faktów i abstrakcyjnych pojęć. Stąd niedaleka jest już droga do świadomej nauki i poszukiwania najpierw pytań, a później odpowiedzi.      

Klocki drewniane – nauka i kreatywne myślenie poprzez zabawę

Nauka poprzez zabawę to jest chyba wbudowane motto w sens istnienia klocków drewnianych czy plastikowych, ważne, aby miło spędzać czas, który jest najcenniejszym aktywem, które posiadamy jako ludzkość. Dziecko, zanim dojdzie do tego życiowego wniosku, wymaga starannej opieki i prowadzenia. Właśnie dlatego powinniśmy świadomie kształtować otoczenie wokół dziecka, dostarczając mu istotnych impulsów, które pobudzą je do działania i samodzielnego myślenia. Paradoksalnie działania, w których jest i spokój i cisza, i brak ograniczeń w kreatywnym tworzeniu. Dorośli często zapominają, jak to było być dzieckiem i jak ważnymi są te chwile spędzone w koncie na podłodze, na dywanie, z rodzicami bawiąc się klockami i swobodnie wyrażając swoje pomysły. Po tych wszystkich doświadczeniach zostanie bogata w pomysły wyobraźnia, zdolności manualne i miłe wspomnienia z dziecięcych lat, które są chyba tym najważniejszym elementem kształtującym postawę dziecka i dorosłego już człowieka.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl