Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Pierwsze objawy ciąży 2
Pierwsze objawy ciąży, śluz przed okresem - czy to ciąża?

Pierwsze objawy ciąży

Hormonalne zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety po zapłodnieniu – a szczególnie po zagnieżdżeniu się zarodka – sprawiają, że już po upływie niecałych dwóch tygodni od poczęcia dostrzec można pierwsze objawy ciąży. Jeśli rzeczywiście do niego doszło, w kolejnych tygodniach będą dołączać się następne symptomy. Jakie sygnały ciało przyszłej mamy wysyła najwcześniej?

Spis treści

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się po co najmniej tygodniu od zapłodnienia. Dlaczego? Komórka jajowa, po połączeniu z plemnikiem, wędruje jajowodem do macicy. Droga ta zajmuje kilka dni. Kiedy już dotrze na miejsce, będzie próbować zagnieździć się w endometrium. Organizm kobiety otrzymuje informację, że konieczna jest dalsza produkcja podtrzymującego ciążę progesteronu, ale – co ważne – od chwili zagnieżdżenia rozpoczyna się wytwarzanie całkiem nowego hormonu – gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG). Hormon ten produkowany jest przez zarodek, z tej jego części, z której w kolejnych tygodniach ciąży wykształci się łożysko. Jego zadaniem jest pobudzanie ciałka żółtego, powstałego z pękniętego pęcherzyka Graffa, do wydzielania wspomnianego progesteronu.

Jak widać, prawdziwa burza hormonalna rozpoczyna się od chwili implatancji zarodka w ścianie macicy, a więc najwcześniej po ok. 8 dniach od zapłodnienia. Podwyższone stężenie hormonów i pojawienie się całkiem nowego – gonadotropiny kosmówkowej – skutkuje tym, że w organizmie zaczynają zachodzić pierwsze zmiany mogące sugerować ciążę. Jakie to zmiany?

Jakie objawy mogą wskazywać na ciążę?

Już w momencie zagnieżdżania się zarodka u niektórych kobiet (nie wszystkich!) dojść może do tzw. plamienia implantacyjnego. Przyczyną jest uszkodzenie przez zarodek naczynka krwionośnego endometrium – dochodzi do pęknięcia naczynka i niewielkiego krwawienia. Plamienie implantacyjne może pojawić się w terminie miesiączki, np. jeśli owulacja uległa przesunięciu, wówczas często mylone jest z menstruacją i kobieta może nie spodziewać się, że jest w ciąży. Takie plamienie, jak sama nazwa wskazuje, jest jednak o wiele mniej obfite niż miesiączka i trwa krócej (zwykle jeden dzień).

Do jednych z najwcześniejszych symptomów ciąży, możliwych do zaobserwowania wkrótce po zagnieżdżeniu się zarodka, należy zwiększona bolesność piersi. Są one wyraźnie powiększone, obrzmiałe, wrażliwe na dotyk, może pojawić się uczucie mrowienia, bardziej widoczna może stać się pokrywająca je siatka naczyń krwionośnych. Równie wcześnie przyszła mama może dostrzec, że zaczęły ją drażnić określone zapachy – np. gotowanych potraw, perfum. Zmysł węchu ulega wyostrzeniu.

Wysoki poziom hormonów, zwłaszcza progesteronu, odpowiada za wystąpienie kolejnego wczesnego objawu: ogromnego zmęczenia i senności. Kobiecie dokucza także huśtawka nastrojów. Jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki może ujawnić się następny symptom: częstsze oddawanie moczu. Na tym etapie nie jest to skutek ucisku powiększonej macicy na pęcherz, lecz efekt działania hormonów, na skutek których zwiększa się objętość krążących w organizmie płynów. Z tego też powodu początkom ciąży towarzyszy uczucie ciężkości, a waga pokazuje o 1-2 kg więcej niż zwykle.

Ważnym sygnałem, który wskazuje na możliwą ciążę, jest brak miesiączki. Mierząc poranną temperaturę, zaobserwować można, że nie uległa ona obniżeniu, choć powinna. Podstawowa temperatura ciała wzrasta tuż po owulacji, o 2-4 kreski (0,2-0,4°C) i utrzymuje się na takim poziomie do menstruacji, po czym spada – spadek ten nie następuje, jeśli doszło do zapłodnienia, a podwyższona temperatura obecna jest również w kolejnych tygodniach ciąży. Już ok. 6. tygodnia ciąży, a więc 2 tygodnie po terminie, w którym wystąpić miała miesiączka, pojawić się mogą mdłości.

Pierwsze objawy ciąży, szczególnie zmęczenie i mdłości, są najbardziej nasilone ok. 8-12 tygodnia ciąży, kiedy stężenie hormonu beta-hCG we krwi jest najwyższe. Po tym czasie jego poziom zaczyna spadać, więc i wskazane symptomy stają się łagodniejsze (choć oczywiście nie zawsze – niektórym kobietom nudności towarzyszą niemal do porodu).

Kiedy zrobić test ciążowy?

Jeśli dobrze wsłuchamy się w organizm, z łatwością dostrzeżemy pierwsze objawy wskazujące na ciążę. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wiele z nich bardzo przypomina dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym. Fakt, że odczuwamy bolesność piersi i wahania nastrojów, nie musi jednoznacznie potwierdzać ciąży. Jak więc przekonać się, czy zaobserwowane zmiany rzeczywiście z niej wynikają? Wykonać test ciążowy

Działanie dostępnych w aptekach testów ciążowych opiera się stwierdzeniu obecności w moczu gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG). Biorąc więc pod uwagę, że zaczyna być ona wydzielana dopiero po implantacji zarodka, wykonanie testu ciążowego kilka dni po współżyciu nie przyniesie pewnej odpowiedzi. Choć dostępne są testy o zróżnicowanej czułości (a więc wykrywające już stosunkowo niskie stężenie beta-hCG), najlepiej sięgnąć po nie dopiero w terminie spodziewanej miesiączki, wówczas uzyskany wynik będzie bardziej wiarygodny.

O wiele dokładniejsze jest laboratoryjne badanie poziomu gonadotropiny we krwi. Może być ono wykonane nieco wcześniej, ponieważ hormon najpierw pojawia się właśnie we krwi, a później w moczu – można więc przeprowadzić je ok. 8-9 dnia po prawdopodobnym terminie zapłodnienia.

Kiedy testy ciążowe potwierdzą wynik pozytywny, czas zastanowić się nad niedaleką przyszłością i częściowym przygotowaniem się na dolegliwości w ciąży. Jednym z nich są bóle kręgosłupa obciążonego ciążowym brzuszkiem. Do tego typu dolegliwości warto się zaopatrzyć w poduszkę ciążową, która po porodzie będzie się doskonale sprawdzać jako poduszka do karmienia niemowlaka. Jest to pierwszy i dość istotny zakup, który pozwoli kobiecie przejść trudy ciąży w łatwiejszy sposób.    

Warto również zastanowić się nad zakupem odpowiedniej garderoby w postaci majek ciążowych, które powinny poprawić komfort i zmniejszyć niektóre dolegliwości w ciąży. Figi ciążowe zmniejszą nacisk na ciążowy brzuszek, przez co przyszła mama lepiej zniesie niektóre trudy ciąży. Jest to kolejny równie istotny zakup i warto go nie odwlekać w czasie.

Komentarze do wpisu (2)

29 grudnia 2019

Pierwsze objawy ciąży, to świetny artykuł. Polecam gorąco. Poduszki ciążowe czy figi ciążowe również polecam kupić. Sama korzystałam.

27 stycznia 2020

Świetny rzetelny artykuł :) wszystko w jednym miejscu

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl