Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Ciąża – które objawy ciąży są prawidłowe? 0
Ciąża – które objawy ciąży są prawidłowe? Objawy ciąży, ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża – które objawy ciąży są prawidłowe?

Ciąża to ważne przeżycie dla każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Oczekiwanie na narodzenie pierwszej lub kolejnej pociechy okraszone jest radością, ale także niepokojem. Przyszła mama ma wiele wątpliwości, które wraz z kolejną ciążą wcale się nie zmniejszają. Jeśli kobietę ciężarną niepokoją jakiekolwiek objawy powinna udać się po poradę do ginekologa prowadzącego ciążę, który po badaniu USG i rozmowie z przyszłą mamą rozwieje jej wszelkie niepewności. Kobieta w cięży powinna pamiętać, że każda ciąża przebiega inaczej. Porównywanie się do innych kobiet oczekujących na narodziny dziecka jest bezcelowe i może nieść za sobą tylko większy niepokój i zdenerwowanie u przyszłej mamy. U ciężarnych kobiet mogą występować wszystkie podręcznikowe objawy, ale oczywiście wcale nie muszą.

Spis treści

Ciążowe objawy - omdlenia, wymioty, nudności, zawroty głowy, bóle głowy i brzucha

W fachowej literaturze kobieta ciężarna może wyczytać, że najczęściej występującymi objawami na początku ciąży są wymioty, nudności, omdlenia i bóle brzucha. To właśnie te symptomy sprawiają, że kobiety często jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego domyślają się, że spodziewają się dziecka. Każdą nieprawidłowość ciężarna powinna skonsultować z ginekologiem, aby rozwiać swoje wątpliwości. Objawy towarzyszące ciężarnej najczęściej ustępują po skończeniu przez nią pierwszego trymestru. Mogą jednak towarzyszyć przyszłej mamie, aż do dnia porodu. Odpowiada za to żeński hormon płciowy o nazwie progesteron, którego zadaniem jest utrzymanie ciąży. Wszystkie przykre skutki uboczne w ciąży to jego zasługa, więc ciężarna może spodziewać się właśnie takich objawów jak obrzęki, omdlenia, krwawienia z nosa, czy zawroty głowy. Nie ma w tym nic niepokojącego, chociaż ich występowanie potrafi spędzić sen z powiek większości przyszłych mam. W razie pojawienia się objawów, które wywołują wątpliwości ciężarna powinna zasięgnąć porady specjalisty, który po wykonaniu badań wykluczy jakiekolwiek nieprawidłowości.

Niepokojące objawy - krwawienia, ból brzucha, skurcze, brak ruchów płodu, obrzęki w ciąży

Jednak oprócz podręcznikowych objawów, które zwiastują zajście w ciążę mogą występować również te, które u przyszłej mamy wywołuje ogromne zdenerwowanie i płacz. Mowa tu o krwawieniu, bólu brzucha, braku ruchów płodu czy skurczach. Wszystkie te objawy niezwłocznie wymagają konsultacji z ginekologiem. Niekoniecznie wyżej wymienione objawy muszą świadczyć o nieprawidłowym rozwoju płodu. Krwawienie może występować na początku ciąży, kiedy dochodzi do zagnieżdżenia jaja płodowego w ściance macicy. Może również być sygnałem, że czas zwolnić tempo życia i na szczęście nie zawsze kończy się poronieniem.

Skurcze występujące pod koniec ciąży świadczą o przygotowywaniu się macicy do porodu i nie muszą od razu zwiastować porodu. Brak ruchów płodu to objaw, który najbardziej niepokoi przyszłą mamę. Jeśli po zjedzeniu czegoś słodkiego i zmianie pozycji maluszek nadal nie wykaże aktywności trzeba niezwłocznie udać się do szpitala. Nie można ich jednak w żaden sposób lekceważyć i trzeba szybko udać się do szpitala. Zdrowie i życie dziecka jest dla przyszłej mamy najważniejsze, stąd wzmożony lęk o jego rozwój w brzuchu. Wystarczy tylko uważnie obserwować swoje ciało i wszelkie wątpliwości konsultować z ginekologiem. Intuicja ciężarnej jest niezawodna i z pewnością jej nie zawiedzie. Troska o nienarodzone dziecko jest bardzo silna.

Wyprawka przyszłej mamy - poduszka ciążowa i do karmienia

Każda przyszła mama w ciąży przygotowuje wyprawkę dla swojego dziecka, którą zabiera ze sobą do szpitala. Nie powinna jednak zapominać o wyprawce również dla siebie. Świetnym gadżetem, który przyda się kobiecie w ciąży jak i po porodzie jest poduszka ciążowa i do karmienia. Taki produkt z pewnością będzie często wykorzystywany i zyska uznanie każdej kobiety spodziewającej się dziecka, jak i tej karmiącej piersią po porodzie. Poduszki ciążowe świetnie sprawdzą się podczas spania w nocy i odpoczynku w ciągu dnia. Ich specjalny kształt ułatwia ciężarnej przyjmowanie pozycji na lewym boku, który jest wskazany przez lekarzy ginekologów. Poduszki stanowią idealne podparcie dla rosnącego, kobiecego brzuszka oraz pozwalają na odciążenie kręgosłupa i spuchniętych nóg. Taka poduszka znajdzie swoje zastosowanie także jako poduszka do karmienia.

Poduszki do karmienia mają stanowić wsparcie dla kobiety po porodzie, której często obolałe ciało uniemożliwia przyjęcie swobodnej pozycji do karmienia. Z pomocą poduszki świeżo upieczona mama może nakarmić swoje dziecko, w dogodnej dla niej pozycji siedzącej. Wystarczy tylko ułożyć na poduszce dziecko, a ręką delikatnie je podtrzymywać. Dzięki temu ulegają odciążeniu kobiece ramiona, plecy i szyja. Poduszka umożliwia również karmienie dziecka w pozycji leżącej na boku, gdzie stanowi ona podparcie dla dziecięcych plecków.

Poduszki ciążowe i do karmienia to niezwykle przydatny gadżet w wyprawce każdej spodziewającej się dziecka kobiety. Warto się w niego wyposażyć, a jeśli jeszcze mamy jakiekolwiek wątpliwości warto się popytać swoich koleżanek, czy używały poduszek ciążowych co skutecznie powinno rozwiać ewentualne wątpliwości.

 

Zobacz także:

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl