Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Ciąża tydzień po tygodniu - drugi trymestr 1

Ciąża tydzień po tygodniu - drugi trymestr

ciąża trymestr drugi

Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu – drugi trymestr ciąży

Większość przyszłych mam z niecierpliwością wyczekuje drugiego trymestru. Nieraz z dnia na dzień ustępują mdłości, pojawia się energia do działania, której tak brakowało w trzech pierwszych miesiącach ciąży. Brzuszek nabiera coraz wyraźniejszych kształtów, a ty już powoli zaczynasz myśleć o kompletowaniu wyprawki dla noworodka.

Spis treści

  1. Czternasty tydzień ciąży (12. tydzień od zapłodnienia)
  2. Piętnasty tydzień ciąży (13. tydzień od zapłodnienia)
  3. Szesnasty tydzień ciąży (14. tydzień od zapłodnienia)
  4. Siedemnasty tydzień ciąży (15. tydzień od zapłodnienia)
  5. Osiemnasty tydzień ciąży (16. tydzień od zapłodnienia)
  6. Dziewiętnasty tydzień ciąży (17. tydzień od zapłodnienia)
  7. Dwudziesty tydzień ciąży (18. tydzień od zapłodnienia)
  8. Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży (19. tydzień od zapłodnienia)
  9. Dwudziesty drugi tydzień ciąży (20. tydzień od zapłodnienia)
  10. Dwudziesty trzeci tydzień ciąży (21. tydzień od zapłodnienia)
  11. Dwudziesty czwarty tydzień ciąży (22. tydzień od zapłodnienia)
  12. Dwudziesty piąty tydzień ciąży (23. tydzień od zapłodnienia)
  13. Dwudziesty szósty tydzień ciąży (24. tydzień od zapłodnienia)
  14. Dwudziesty siódmy tydzień ciąży (25. tydzień od zapłodnienia)

14. tydzień ciąży (12. tydzień od zapłodnienia)

Choć drugi trymestr dla większości kobiet oznacza wyraźną poprawę samopoczucia, nie oznacza to jednak, że w ciągu najbliższych miesięcy nie pojawią się żadne dolegliwości. Jedną z nich jest niemal nieustannie zatkany nos, co jest wynikiem obrzęku i przekrwienia wyściełającej go śluzówki. Zdarza się również, że w ciąży pogarsza się odporność i możesz odnieść wrażenie, że co chwilę jesteś przeziębiona. Należy pamiętać, aby stosowanie jakichkolwiek leków (również ziołowych) skonsultować z ginekologiem. Nastrój poprawia fakt, że u wielu kobiet w drugim trymestrze cera staje się gładsza, a włosy bardziej gęste i błyszczące. Możesz także zauważyć, że powiększa się nie tylko brzuch, ale i piersi, które podczas ciąży mogą urosnąć nawet o dwa rozmiary.

W 14. tygodniu ciąży płód ma długość ok. 9 cm (długość ciemieniowo-siedzeniowa, a więc od czubka głowy do pupy) i waży ok. 45 g. Ma rozmiar zaciśniętej pięści. Rysy twarzy są już wyraźne, uszy w końcu zajmują swoje miejsce po bokach głowy, zaczynają rosnąć brwi. Pracę rozpoczyna tarczyca i śledziona. Wydłużają się kończyny (szczególnie górne) i tułów – głowa stanowi już „tylko” 1/3 długości ciała. Płód intensywnie się rusza, ćwiczy także mimikę. Nieustannie powstają nowe połączenia nerwowe – szacuje się, że w ciągu minuty tworzy się 250 tys. neuronów! Jeśli spodziewasz się chłopca (choć jeszcze o tym nie wiesz), rozwija się u niego prostata.

15. tydzień ciąży (13. tydzień od zapłodnienia)

Większość par spodni staje się zbyt ciasna – najlepiej zamienić je na takie, które posiadają doszyty pas materiału obejmujący cały brzuch. Macica unosi się nad spojenie łonowe. To dobra wiadomość, jeśli przez pierwsze miesiące ciąży odczuwałaś zwiększone parcie na pęcherz (niestety, pojawi się ponownie w trzecim trymestrze). Fakt, że zwiększa się obwód brzucha, wiąże się nie tylko z koniecznością wymiany garderoby, ale również z coraz większymi trudnościami ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania (najbardziej zalecane jest układanie się na lewym boku). Warto wspomóc się poduszką ciążową. Jeśli wskazane jest wykonanie amniopunkcji (inwazyjne badanie prenatalne), zazwyczaj wykonuje się ją między 15. a 18. tygodniem ciąży.

Płód ma rozmiar pomarańczy. Waży ok. 70-85 g i ma długość ok. 11 cm. Jego ruchy stają się coraz bardziej skoordynowane i precyzyjne – rusza już nie tylko kończynami, ale nawet paluszkami u stóp i rąk, ssie kciuka, połyka płyn owodniowy, zaciska dłonie w piąstki. Rosną włoski na głowie, zagęszcza się też pokrywający całe ciało meszek płodowy (lanugo). Wydłużają się kończyny dolne. W jelitach zaczyna gromadzić się smółka, która wydalona zostanie po narodzinach (może się jednak zdarzyć, szczególnie w przypadku ciąży przenoszonej, że zostanie ona wydalona do wód płodowych). Na języku kształtują się kubki smakowe, a oczy – choć zamknięte – mogą już odbierać bodźce świetlne docierające przez powłoki brzuszne.

16. tydzień ciąży (14. tydzień od zapłodnienia)

Mija kolejny tydzień ciąży. Dziecko coraz szybciej przybiera na wadze, podobnie zresztą jak ty. Brzuszek jest już wyraźnie zarysowany, choć zwykle mieści się jeszcze w większość ubrań (z wyjątkiem spodni). Pokrywająca go skóra coraz bardziej się rozciąga, dlatego warto pamiętać o codziennym aplikowaniu balsamu, który zminimalizuje ryzyko powstania rozstępów. Dolegliwością, która może dokuczać w drugim trymestrze, są zaparcia – pomoże zmiana diety na taką z większą ilością błonnika i aktywność fizyczna (po konsultacji z lekarzem). Mogą także pojawiać się zawroty głowy podczas zbyt szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą.

Płód mierzy ok. 11-12 cm długości i waży ok. 120 g. Mięśnie dziecka są coraz silniejsze, a więc i jego ruchy są silniej odczuwane. Choć większość mam musi poczekać jeszcze kilka tygodni, aby je poczuć, to niektóre kobiety (zwłaszcza gdy jest to kolejna ciąża) mogą ich doświadczyć już ok. 16. tygodnia. U dziewczynek w jajnikach powstają komórki jajowe, u chłopców natomiast jądra powoli zaczynają zstępować do moszny (wędrówkę powinny zakończyć w ciągu 3. pierwszych miesięcy życia dziecka). Płód potrafi już odbierać bodźce słuchowe, częściowo dzięki receptorom obecnym w skórze (odczuwa wibracje). Drugi trymestr to więc czas, kiedy warto zacząć nawiązywać kontakt z dzieckiem – przykładać dłoń do brzucha, dużo do niego mówić czy śpiewać.

17. tydzień ciąży (15. tydzień od zapłodnienia)

Kończy się 4. miesiąc ciąży. Macica ma teraz rozmiar małego melona i jest już dobrze wyczuwalna pod palcami – znajduje się mniej więcej 4 cm poniżej pępka. Możliwe, że dopadł cię syndrom wicia gniazda. Choć jesteś w ciąży, masz nieodpartą chęć przemeblowania mieszkania, a nawet zrobienia generalnego remontu. Rozpiera cię energia. Ale z drugiej strony – niektórym mamom codzienne funkcjonowanie może utrudniać tzw. pregnezja. Naukowcy spierają się, czy faktycznie istnieje coś takiego jak „ciążowy mózg”, ale na pewno ciąży towarzyszyć mogą trudności z koncentracją i pamięcią.

Płód waży ok. 140-150 g i mierzy ok. 13 cm długości. Jego skóra nadal jest przezroczysta, ale zaczyna się pod nią tworzyć tkanka tłuszczowa. Dziecko cały czas trenuje ssanie, połykanie, robi fikołki i stroi miny. Może nawet dotykać się po twarzy i... bawić pępowiną. Podczas badania USG usłyszeć można, że jego serce bije bardzo szybko – nawet 140-150 uderzeń na minutę. Jest to całkowicie normalne i nie powinno wzbudzać twojego niepokoju.

18. tydzień ciąży (16. tydzień od zapłodnienia)

5. miesiąc ciąży jest niezwykłym czasem – to właśnie w najbliższych tygodniach (a może właśnie w 18. tygodniu) powinnaś poczuć pierwsze ruchy dziecka. Początkowo mogą one przypominać delikatne łaskotanie, dopiero z czasem przybierają na sile i stają się mocno wyczuwalnymi kopniakami. W drugim trymestrze u wielu przyszłych mam... wzrasta ochota na seks. O ile lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie ma powodu, aby rezygnować ze współżycia, choć oczywiście niezalecane są wszelkie pozycje na brzuchu.

Płód ma długość ok. 14 cm i waży ok. 150-190 g. Intensywnie rozwija się układ nerwowy, następuje m.in. proces mielinizacji włókien nerwowych, czyli powstawania osłonek, które warunkuja prawidłowe przesyłanie sygnałów. U dziewczynek wewnętrzne narządy rodne są w pełni rozwinięte, podobnie jak jądra u chłopców. Między 18. a 22. tygodniem ciąży powinno być wykonane kolejne badanie USG (tzw. USG połówkowe), podczas którego ginekolog często wskazuje płeć dziecka. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że zdarzają się pomyłki, szczególnie że jądra u chłopców dobrze widoczne są na obrazie USG dopiero w okolicach 30. tygodnia.

19. tydzień ciąży (17. tydzień od zapłodnienia)

Brzuch jest wyraźnie zaokrąglony. Dno macicy mieści się nieco poniżej pępka, w kolejnym tygodniu usadowi się na jego wysokości, a pod koniec 5. miesiąca znajdzie się ok. 2,5 cm nad nim. Mogą zacząć pojawiać się pierwsze obrzęki, np. dłoni. U niektórych przyszłych mam mniej więcej w połowie ciąży uwidaczniają się przebarwienia skórne, np. ostuda (melasma) na twarzy. Przyciemnieniu ulegają brodawki sutkowe. Ciemniejszą linię biegnącą od pępka do okolic łonowych, tzw. linea nigra, część kobiet dostrzec może już ok. 20. tygodnia ciąży, podczas gdy inne – dopiero pod koniec trzeciego trymestru.

Dziecko ma ok. 15 cm długości i waży ok. 220-240 g. Rozmiarami porównać je można do mango. Jego ciałko staje się bardziej proporcjonalne, dotyczy to szczególnie rączek i nóżek – patrząc na obraz USG, płód wyraźnie przypomina już miniaturę człowieka. Skórę pokrywa tzw. maź płodowa, która izoluje ją od płynu owodniowego – gdyby mazi nie było, po narodzinach skóra dziecka byłaby mocno pomarszczona (zmacerowana).

20. tydzień ciąży (18. tydzień od zapłodnienia)

Choć w drugim trymestrze ciąży czujesz się zdecydowanie lepiej niż w jej pierwszych miesiącach, twoją siłę i chęć do działania zaburzać może bezsenność. Jej przyczyn może być bardzo wiele: od buzujących w organizmie hormonów i emocji, przez dokuczające w nocy skurcze łydek, po trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji dla coraz większego brzucha. Po 20. tygodniu ciąży (a więc w jej drugiej połowie) macica rozpoczyna trening przedporodowy – mogą pojawiać się mniej lub bardziej odczuwalne skurcze (tzw. Braxtona-Hicksa lub Alvareza). W przeciwieństwie do prawdziwych skurczów porodowych są one nieregularne i wraz z upływem czasu ich częstotliwość i siła nie wzrastają. Już ok. 20 tygodnia ciąży w piersiach może zacząć powstawać siara.

Płód ma długość ok. 16 cm i waży ok. 280-300 g (w dalszym ciągu jest to długość ciemieniowo-siedzeniowa). Ma już rzęsy i brwi, włoski zaczynają pojawiać się także na głowie. Działają wszystkie zmysły dziecka – reaguje na mocne światło, głośne dźwięki, dotyk, a nawet zmianę smaku wód płodowych. Tarczyca dziecka, która do tej pory nie osiągnęła pełnej dojrzałości, zaczyna pracować na pełnych obrotach, produkując niezbędne hormony.

21. tydzień ciąży (19. tydzień od zapłodnienia)

O ile w pierwszym trymestrze nawet sam zapach jedzenia wywoływał u ciebie mdłości, o tyle w drugim trymestrze sytuacja ta ulega odwróceniu. Możesz odczuwać tzw. zachcianki ciążowe, a więc niepohamowaną chęć zjedzenia czegoś konkretnego. Raczej rzadko zdarzają się legendarne połączenia takie jak śledź przegryzany czekoladą, ale faktycznie nieraz zachcianki mogą być zaskakujące, a przede wszystkim – niełatwe do opanowania. Apetyt zdecydowanie rośnie, podobnie jak twoja waga. Druga połowa ciąży to dobry moment na rozpoczęcie kompletowania wyprawki, tak aby uniknąć nerwowych zakupów pod jej koniec.

Dziecko mierzy ok. 18 cm i waży ok. 315-360 g. Jego ruchy są coraz mocniejsze i lepiej skoordynowane, a to dlatego, że rozwijają się mięśnie i połączenia nerwowe między nimi a mózgiem. Co więcej, chrząstki przekształcają się w kości. Nadal dojrzewa układ pokarmowy i oddechowy. Rozpoczyna się produkcja białych krwinek.

22. tydzień ciąży (20. tydzień od zapłodnienia)

Jeśli nie zostało jeszcze wykonane USG połówkowe, powinno zostać przeprowadzone właśnie teraz. Macica jest już pokaźnych rozmiarów, co sprawia, że zwiększa się ucisk na naczynia krwionośne. Skutkiem mogą być (ale nie muszą) hemoroidy, żylaki, zawroty głowy. Ustępują jej miejsca narządy wewnętrzne – w efekcie pojawiać się może zgaga (ucisk na żołądek) czy uczucie duszności (ucisk na przeponę).

Płód ma długość ok. 19 cm (28 cm – mierząc od czubka głowy do pięt) i waży ok. 450 g. Dojrzewają kolejne narządy, m.in. trzustka. Rozwijają się pęcherzyki płucne. Dziecko poznaje swoje ciało – dotyka twarzy, brzucha, nóżek. Uformowane są wszystkie paznokcie. W dalszym ciągu trwa proces odkładania podskórnej tkanki tłuszczowej. Warto wiedzieć, że 22. tydzień ciąży jest umowną granicą między poronieniem a porodem (w wielu krajach za taką granicę uznawany jest 24. tydzień).

23. tydzień ciąży (21. tydzień od zapłodnienia)

Zaczyna się 6. miesiąc ciąży, a więc do jej końca postała już tylko 1/3 drogi. Dno macica znajduje się mniej więcej na wysokości 4 cm nad pępkiem. Kopniaki są mocniejsze. Co ciekawe, może się zdarzyć, że ruchy płody będą o wiele intensywniejsze w nocy niż w ciągu dnia – kiedy się poruszasz, dziecko kołysane jest do snu, a kiedy odpoczywasz, ono się uaktywnia. Tym, co często zaskakuje przyszłe mamy, jest powiększenie się... stóp. Nieraz konieczne jest zakupienie nowego obuwia. Winę ponoszą nie tylko obrzęki, ale też hormony, które powodują rozluźnienie stawów i „spłaszczenie” stóp.

Płód ma długość ok. 20 cm (ok. 30 cm od czubka głowy do pięt) i waży ok. 500 g. Można odnieść wrażenie, że u dziecka dzieje się niewiele. Wciąż rozwija się układ oddechowy – postępuje unaczynienie płuc. W skórze zaczyna się odkładać barwnik. Choć nie możesz tego zaobserwować, płód nieraz ziewa i uśmiecha się. Może też mieć... czkawkę. Wiele mam odczuwają ją jako rytmiczne pulsowanie. Mogą pojawić się dolegliwości bólowe w podbrzuszu (kłucie), związane z rozciąganiem się więzadeł podtrzymujących macicę. Jeśli jednak ból jest silny lub towarzyszą mu plamienia, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

24. tydzień ciąży (22. tydzień od zapłodnienia)

Do odczuwanych dolegliwości dołączyć mogą bóle pleców. Związane są one nie tylko ze wzrostem wagi, ale także z koniecznością wygięcia się kręgosłupa, tak aby dostosował się do dźwigania rosnącego brzucha. Niestety, w miarę upływu czasu ból ten może stawać się bardziej dokuczliwy. Między 24. a 28. tygodniem ciąży lekarz powinien skierować przyszłą mamę na tzw. test obciążenia glukozą, który pozwala na wykrycie cukrzycy ciążowej.

Dziecko ma długość ok. 22 cm (30 cm od czubka głowy do pięt) i waży ok. 600 g. Otacza je ok. 500 ml płynu owodniowego. Nadal dojrzewają płuca – na tym etapie zaczynają funkcjonować komórki odpowiedzialne za produkcję surfaktantu, czyli substancji, która pokrywa pęcherzyki płucne i warunkuje prawidłowy przebieg procesu wdychania i wydychania powietrza.

25. tydzień ciąży (23. tydzień od zapłodnienia)

Zgaga, bezsenność, skurcze łydek, ból kręgosłupa... Niektóre mamy doświadczają większości nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych, podczas gdy u innych jedynym objawem ciąży jest powiększający się brzuch. Możesz zauważyć, że kształt twojego brzucha znacznie różni się od kształtu brzucha innej mamy. Jeden może być bardziej spiczasty, inny – okrągły jak piłka. Choć zależy on przede wszystkim od genów mamy i sposobu ułożenia dziecka, to jednak istnieje przesąd, według którego spiczasty brzuch zwiastuje chłopca, a okrągły – dziewczynkę.

Długość ciemieniowo-siedzeniowa dziecka wynosi ok. 23 cm (35 cm od główki do pięt), waży natomiast ok. 700 g. Skóra staje się coraz mniej przezroczysta, a pod nią formuje się sieć cienkich naczyń włosowatych. Dotychczas zamknięte nozdrza otwierają się i płód wykonuje ruchy oddechowe – choć oczywiście na razie trenuje, wdychając i wydychając płyn owodniowy. U dziewczynek otwiera się także pochwa.

26. tydzień ciąży (24. tydzień od zapłodnienia)

Skóra pokrywająca brzuch mocno się rozciąga, pamiętaj więc o nakładaniu balsamu przeciw rozstępom. Temu rozciąganiu towarzyszyć może uczucie swędzenia. Jeśli coraz bardziej doskwiera ci ból pleców, zapytaj ginekologa, czy możesz chodzić na basen – unoszenie się w wodzie odciąża kręgosłup. Wielu ekspertów radzi, aby od tego etapu ciąży ograniczyć nieco głaskanie brzucha, może ono bowiem pobudzać skurcze macicy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przyłożyć do niego dłoń.

W 26. tygodniu ciąży płód ma długość ok. 23 cm (ok. 36 cm od pięt do czubka głowy) i waży ok. 850 g. Może już otwierać oczy, staje się więc szczególnie wrażliwe na bodźce wzrokowe – możesz skierować na brzuch światło z latarki, a po chwili w tym miejscu powinnaś odczuć kopnięcie. Ruchy dziecka mniej przypominają już fikołki, na które zaczyna brakować miejsca, a bardziej przeciąganie się i rozpychanie.

27. tydzień ciąży (25. tydzień od zapłodnienia)

Koniec 6. miesiąca i równocześnie drugiego trymestru. Dno macicy znajduje się na wysokości ok. 6,5 cm nad pępkiem, a sama macica ma rozmiar mniej więcej piłki do koszykówki. U niektórych kobiet uwypukla się... pępek. Przybieranie na wadze w ciąży jest kwestią bardzo indywidualną, ale pod koniec drugiego trymestru przyszła mama zwykle jest cięższa o ok. 6 kg.

Dziecko mierzy ok. 24 cm (ok. 38 cm, mierząc od czubka głowy do pięt) i waży ok. 900-1000 g. Zdecydowanie wzrastają jego szanse na przeżycie, gdyby doszło do przedwczesnego porodu. Nadal rozwija się mózg (powstają pofałdowania) i układ oddechowy. Kopniaki są silne, a nieraz nawet bolesne, szczególnie gdy ich celem stanie się twój pęcherz czy nerka. Płód większość czasu poświęca na sen. Kiedy jednak nie śpi, nie tylko szturcha mamę, ale też połyka znaczne ilości płynu owodniowego. Okazuje się, że potrafi wyczuwać różnice w smaku – nierzadko dostaje czkawki, gdy np. mama zje coś mocno przyprawionego.

Zobacz także:

Komentarze do wpisu (1)

31 grudnia 2015

W fajny,prosty i zrozumialy sposób opisane kolejne tygodnie. Super opisane jak się rozwija maleństwo:-)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl