Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Dni płodne - jeśli planujesz dziecko sprawdź jak je rozpoznać! 0

Dni płodne - jeśli planujesz dziecko sprawdź jak je rozpoznać!

dni-plodne

Co miesiąc w ciele kobiety toczy się hormonalna gra, która odpowiada za dojrzewanie komórki jajowej, uwolnienie jej do jajowodu i – jeśli dojdzie do zapłodnienia – stworzenie optymalnych warunków do zagnieżdżenia i dalszego rozwoju zarodka. Organizm wysyła subtelne sygnały, które pozwalają określić, w którym momencie do tego uwolnienia jajeczka dochodzi, a więc kiedy szanse na poczęcie są największe.

 

Spis treści

 

 

Jak przebiega cykl miesiączkowy?

Aby móc określić, który dzień będzie najlepszy na podjęcie prób powiększenia rodziny, trzeba zrozumieć, jakimi prawami rządzą się procesy zachodzące w kobiecym organizmie.

 

Jeśli w poprzednim miesiącu nie doszło do zapłodnienia, następuje złuszczanie endometrium (błony śluzowej macicy). Rozpoczyna się menstruacja, a jej pierwszy dzień to równocześnie początek nowego cyklu miesiączkowego. Na przestrzeni tych kilku dni ma miejsce krwawienie, z którym z organizmu usuwana jest również niezapłodniona komórka jajowa.

 

Po ok. 5-7 dniach zaczyna wzrastać poziom estrogenów, odpowiadających za dojrzewanie w jajniku pęcherzyka Graffa, w którym ukryta jest komórka jajowa. Najwyższe stężenie tych hormonów ma miejsce tuż przed owulacją. W okolicach 12-16 dnia (przy założeniu, że cykle są regularne i trwają 28 dni), pod wpływem innego hormonu – LH (hormonu luteinizującego) pęcherzyk pęka i komórka jajowa zostaje uwolniona. Od tego momentu, przez ok. 24 godziny, rozpoczyna się czas, kiedy może dojść do zapłodnienia.

 

Tuż po jajeczkowaniu gwałtownie spada poziom LH, rośnie natomiast stężenie progesteronu, który wytwarzany jest przez ciałko żółte, powstałe z pękniętego pęcherzyka jajnikowego. Odgrywa on niebagatelną rolę – umożliwia utrzymanie ewentualnej ciąży. Jeśli jednak zapłodnienie nie nastąpi, stężenie progesteronu powoli maleje, śluzówka macicy przygotowuje się do złuszczania i cały cykl rozpoczyna się od nowa.

 

Dni płodne - objawy i symptomy

Ta hormonalna gra nie przebiega bezobjawowo. To, na jakim etapie cyklu aktualnie jesteśmy, a więc jaki hormon w danym momencie dominuje, decyduje o występowaniu określonych symptomów. Uważna obserwacja własnego ciała i wsłuchanie się w wysyłane przez niego sygnały pozwala na samodzielne wyznaczenie tzw. dni płodnych, w których możliwe jest zajście w ciążę.

 

Należy mieć na uwadze, że dni płodne obejmują okres dłuższy niż sam moment owulacji. Dlaczego? Choć komórka jajowa gotowa jest do zapłodnienia na przestrzeni ok. 24 godzin od momentu jej uwolnienia z pęcherzyka Graffa, to trzeba pamiętać, że dużo dłuższą żywotnością wykazują się plemniki – nawet 3-6 dni. Oznacza to, że do poczęcia może dojść nawet wtedy, gdy współżycie miało miejsce właśnie na kilka dni przed jajeczkowaniem. Co więcej, również sama owulacja może ulec przesunięciu, nie jest więc pewne, że zawsze następuje dokładnie w tym samym dniu cyklu. Przyjmuje się, że okres dni płodnych obejmuje ok. 4-5 dni przed owulacją i ok. 3 dni po niej.

 

Na dni płodne wskazują trzy główne objawy: zmiany śluzu szyjkowego, zmiany w twardości i ułożeniu szyjki macicy i wzrost podstawowej temperatury ciała.

 

Śluz szyjkowy na przestrzeni miesiąca zmienia się zarówno pod względem konsystencji, koloru, jak i ilości. Po menstruacji zaobserwować można, że jest go niewiele, dominuje uczucie suchości w okolicy pochwy. Stopniowo jego ilość zwiększa się, jest kremowy i gęsty. Na kilka dni przed owulacją występuje tzw. śluz płodny – przejrzysty, rozciągliwy, w konsystencji przypominający białko jaja kurzego. Jest go też zdecydowanie więcej. Śluz ten pełni bardzo ważną funkcję: podnosi pH pochwy na zasadowe (kwaśne pH, występujące w pochwie w dniach niepłodnych, jest niekorzystne dla plemników), ułatwia plemnikom poruszanie się, zawiera też odżywiające je substancje. Jednym słowem: śluz pomaga plemnikom dotrzeć do przemieszczającej się jajowodem komórki jajowej.

 

W wyznaczeniu dni płodnych pomaga również obserwacja szyjki macicy. Nie jest to zadanie proste i wymaga nieco wprawy, ale warto spróbować. Umieszczając głęboko w pochwie dwa palce (środkowy i wskazujący), można wyczuć, że po menstruacji szyjka jest twarda, nisko ułożona, zamknięta. Jej wygląd i położenie zmienia się, kiedy zbliża się owulacja: szyjka staje się miękka, jest ułożona wyżej, otwiera się. Wszystko po to, aby wspomóc plemniki w wędrówce ku jajeczku.

 

Objawem, który nie wskazuje na zbliżanie się jajeczkowania, lecz potwierdza fakt jego wystąpienia, jest wzrost podstawowej temperatury ciała. Dokładne i systematyczne pomiary wykonywane przez kilka kolejnych miesiącach pomagają zorientować się, w jakich dniach cyklu zazwyczaj dochodzi do owulacji. Ważne, aby pomiarów dokonywać codziennie, po przebudzeniu (przed wstaniem z łóżka), zawsze tym samym termometrem i w tym samym miejscu, np. ustach czy pochwie. Temperatura wzrasta o ok. 0,2-0,4°C (2-4 kreski) tuż po jajeczkowaniu, a za zjawisko to odpowiedzialny jest progesteron. Podwyższona temperatura utrzymuje się do kolejnej menstruacji (bądź dłużej – jeśli doszło do zapłodnienia). Jeśli temperatura nie wzrasta w drugiej połowie cyklu, może to być sygnał, że był to tzw. cykl bezowulacyjny.

 

Opisane symptomy są trzema najważniejszymi sygnałami, pozwalającymi wyznaczyć dni płodne. Jednak wiele kobiet zaobserwować może u siebie szereg innych objawów związanych z owulacją. Bezpośrednio przed nią odczuwany może być kłujący lub rozpierający ból w podbrzuszu, zwykle po stronie tego jajnika, z którego w danym miesiącu uwolniona zostanie komórka jajowa. Może mu towarzyszyć niewielkie plamienie. W dniach płodnych często następuje wzrost libido, a krążące we krwi estrogeny sprawiają, że o wiele lepiej prezentują się włosy i cera. U niektórych kobiet bardziej wrażliwe stają się piersi, mogą też występować bóle głowy.

 

We wskazaniu najlepszego momentu na poczęcie dziecka pomocne mogą być tzw. testy owulacyjne. Ich działanie opiera się na pomiarze stężenia w moczu wspomnianego hormonu luteinizującego (LH), które gwałtownie wzrasta na ok. 24-36 godzin przed jajeczkowaniem. Test wykonuje się zazwyczaj przez kilka kolejnych dni, które – biorąc pod uwagę średnią długość cyklu- poprzedzają owulację.

 

Zobacz także:

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl