Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak prać ręczniki aby były miękkie i miłe? 1
Jak prać ręczniki aby były miękkie i miłe? Kąpielowy ręcznik dla dzieci, ręczniki dziecięce kąpielowe, ręczniki dziecięce, ręczniki kąpielowe dla dzieci, ręczniki dla dorosłych, ręczniki.

Jak prać ręczniki aby były miękkie i miłe?

Prawie każdy lubi miękkie i puszyste ręczniki, takie jak kupuje się w sklepie. Jednak ręczniki, które kupujemy są nasączone specjalną substancją, która dodaje im im miękkości i puszystości. Dlaczego po kilku praniach ręczniki nie tylko nie są puszyste, ale do tego przestają wchłaniać wodę? Dlaczego ręczniki po praniu są po prostu szorstkie i sztywne? Czy można temu zapobiec, czy można przywrócić ręcznikom miękkość? Okazuje się, że jest na to sposób.

Spis treści

Jakość ręczników ma znaczenie

Kupując ręcznik kąpielowy, ręcznik do rąk a tym bardziej ręczniki dla dzieci lub okrycie kąpielowe dla niemowlaka zwróćmy uwagę na materiał z którego wykonany jest ręcznik oraz jego jakość. Najpopularniejsze są ręczniki bawełniane, są one miękkie, miłe i dobrze wchłaniają wodę. Od pewnego czasu pojawiły się ręczniki bambusowe. Ręczniki te wykonane są z włókna bambusowego i bawełny. Są jeszcze bardziej miękkie i milsze od ręczników ze 100% bawełny. Ręczniki bambusowe jeszcze lepiej wchłaniają wodę a do tego szybciej schną. Ręczniki kąpielowe dla dzieci z postaciami z bajek są niesamowicie  kolorowe i również są miękkie, miłe i chłonne. Kolorowa strona ręczników dla dzieci wykonana jest z weluru – a co to takiego? Welur w ręcznikach kąpielowych dla dzieci jest to strzyżona frotte. Czyli dobrej jakości ręczniki z postaciami z bajek wykonane są w 100% z bawełny.

Pranie ręczników

Tak na pozór prosta i oczywista czynność jak włożenie ręczników do pralki, wybranie programu i jej włączenie ma bardzo duży wpływ na miękkość ręczników. Zacznijmy od początku – wkładamy ręczniki do pralki ile wejdzie i dokładamy jeszcze jeden, bo jakoś da się go wcisnąć. To jest pierwszy błąd. Ręczniki z racji tego, że są duże i ciężkie, potrzebują dużo wody i miejsca, aby się dokładnie wyprały i wypłukały. Większą ilość ręczników warto rozłożyć na dwa prania, wkładając do pralki nie więcej niż dwie trzecie pojemności bębna. Przeładowany bęben sprawia, że ręczniki się nie dopiorą, proszek do prania nie rozpuści się dobrze i niestety nie zostaną dokładnie wypłukane. W wyniku czego użyty do prania proszek pozostanie na ręcznikach, które staną się sztywne i szorstkie.

Bardzo istotna jest również temperatura prania ręczników. Użyty do prania proszek lepiej rozpuszcza się w wyższej temperaturze. Podczas prania ręczników wybierajmy najwyższą temperaturę wskazaną na metce ręcznika. Pamiętajmy jednak, że temperatura prania nie powinna być wyższa od zalecanej przez producenta.

Płukanie ręczników

Bardzo często do płukania ręczników dodajemy płyny zmiękczające. Mają one śliczny, przyjemny zapach, są miękkie i puszyste oraz pranie się nie elektryzuje. Niestety to wszystko do czasu.  To właśnie płyn do płukania pokrywa włókna ręczników woskową warstwą. Ta zmiękczająca warstwa po każdym praniu odkłada się na włóknach ręczników i z czasem tracą one swoją miękkość, stają się szorstkie i sztywne, tracą swoją zdolność do wchłaniania wilgoci oraz wolniej schną. Znakomitą alternatywą jest dodanie do płukania białego octu zamiast płynu zmiękczającego. Biały ocet dodany do płukania ułatwia wypłukanie proszku lub innych środków piorących, rozluźnia i zmiękcza włókna ręcznika oraz nie pokrywa go dodatkową woskową warstwą. Ocet zmiękcza i rozluźnia włókna ręczników. Dlatego właśnie do płukania warto dodać około szklanki rozcieńczonego octu. Bez obaw, zapach octu bardzo szybko się ulatnia i ręczniki po wyschnięciu mają przyjemny, świeży zapach, a przecież o to nam chodzi.

 

Nowsze pralki posiadają dodatkowo takie programy jak pranie ubrań dziecięcych lub pranie dla alergików ewentualnie płukanie antyalergiczne. Istotną zaletą tych programów jest wydłużony czas płukania prania oraz, co najważniejsze, płukanie w ciepłej wodzie. Takie płukanie powinno usunąć użyty do prania proszek.

Suszenie ręczników

Tradycyjnie ręczniki suszą są rozwieszone na sznurkach do prania. Tak powieszone ręczniki mogą być sztywne i szorstkie, ponieważ mokre włókienka sklejają się ze sobą. Przed rozwieszeniem warto pamiętać o wstrząśnięciu ręcznikiem i tak samo należy postąpić przy zdejmowaniu, gdy ręczniki już wyschną.  Nie ma nic przyjemniejszego niż pranie suszone na dworze, na świeżym powietrzu czy to na balkonie czy w ogrodzie. Jednak pranie nie powinno być rozwieszona w pełnym słońcu, najlepiej w cieniu lub półcieniu. Pranie należy zdjąć jak tylko będzie suche. Zbyt długa ekspozycja na słońce i gorące powietrze sprawi, że ręczniki będą strasznie sztywne i nieprzyjemne.  Do suszenia suszenia ręczników można stosować suszarkę bębnową. Tak suszone ręczniki są miękkie i puszyste. Podczas suszenia ręczniki są cały czas obracane w bębnie co powoduje rozdzielanie i spulchnianie włókien ręcznika.

Twardość wody i ilość proszku do prania

Zdarza się, że proszku do prania wsypujemy tak na wszelki wypadek troszkę więcej, żeby ręczniki lepiej się doprały. Ale większa ilość proszku wcale nie przyczyni się do czystszego prania, a jedynie może wywołać podobny efekt jak podczas stosowania płynu do płukania. Nadmiar proszku do prania pozostaje na ręcznikach, nie wypłukuje się dokładnie, prowadzi do sklejenia włókien, co w dłuższej perspektywie sprawia, że ręczniki stają się coraz sztywniejsze. Dlatego należy zawsze dobrze dobrać ilość proszku do wielkości prania. Zbyt twarda woda również może sprawiać, że ręczniki nie będą tak miękkie i puszyste jak byśmy tego chcieli. 

Zobacz także:

Komentarze do wpisu (1)

26 listopada 2019

Cześć! Fajne rady i artykuł, ale mam jeszcze takie pytanie - co sądzisz o suszeniu w bębnowej suszarce? Podobno dodatkowo wzmacnia przyjemny zapach i miękkość materiału. Czy warto Twoim zdaniem kupić taką suszarkę? A jeżeli tak, to pomożesz w wyborze, np. w oparciu o ten ranking - 3w.prorankingi.pl/rankingi/agd/suszarki-do-prania/ Pozdrawiam serdecznie

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl