Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Napady złości u dziecka - jak sobie z nimi radzić? 0
Napady złości u dziecka - jak sobie z nimi radzić? Jak sobie radzić z napadami złości u dziecka.

Napady złości u dziecka - jak sobie z nimi radzić?

Wychowywanie dzieci to nie lada wyzwanie dla rodziców. Nie ma sprawdzonych metod wychowawczych, które funkcjonowałyby bez zarzutu w każdej rodzinie. Dzieci są bardzo różne - mają inny temperament, charakter i poczucie własnej wartości. Jednak bez względu na wiek, osobowość i podjęte przez rodziców metody wychowawcze u większości dzieci występują napady złości, które najczęściej zdarzają się w sklepie, kiedy rodzice odmawiają zakupu nowej zabawki. Takie zachowanie występuje również w domu, jeśli rodzice nie chcą podporządkować się woli dziecka. Napady złości są naturalnym sposobem na wyrażanie przez dziecko nagromadzonych emocji. Rodzice powinni jednak zadbać, aby takie sytuacje nie miały miejsca zbyt często. Muszą nauczyć swoje dziecko radzenia sobie z emocjami w taki sposób, aby nie skutkowały one biciem, krzykiem czy turlaniem się po ziemi. Jeśli opiekunkom zależy na wychowaniu odpowiedzialnego i wrażliwego człowieka powinni ustalić mu jasne granice, które będą regulowały życie rodzinne.

Wyznaczanie granic dziecku

Granice określają rodzice. Są one dla dziecka jasnym przekazem tego, czego od niego oczekujemy, jakich zachowań nie będziemy tolerować i co uważamy za złe. Granice to reguły, które ułatwiają relacje rodzice-dziecko i regulują życie rodzinne. Najczęściej rodzice stawiają granice w przypadku pory chodzenia spać, wtrącania się w rozmowy dorosłych, wykonywania obowiązków domowych czy też oglądania telewizji i grania w gry na komputerze lub telefonie komórkowym. Dzięki granicom dziecko, wie czego oczekują od niego rodzice w danej sytuacji, i że za ich przekroczenie będą wyciągane konsekwencje. Najlepiej postępować według własnych zasad i również w wyznaczaniu granic być konsekwentnym wobec dziecka i przede wszystkim wobec siebie.

Reagowanie na złość dziecka

Rodzice, którzy przeżywają napady złości u dziecka często zastanawiają się czy na nie reagować, czy nie zwracać uwagi. Dziecko podczas napadu złości wyraża swoje uczucia, stara się pokazać co w danej chwili czuje. Rodzice nie powinni tego lekceważyć. Jednak w pierwszej kolejności opiekunowie powinni poszukać przyczyn złości u swojej pociechy. Być może maluch jest głodny, śpiący, coś go boli lub po prostu się nudzi. Kiedy odnajdzie się przyczynę łatwiej będzie dotrzeć do dziecka i zapobiec jego złości. Rodzice muszą wykazać się również spokojem. Nie mogą ulegać negatywnym emocjom dziecka, co może skutkować również ich krzykiem i zdenerwowaniem. Dziecko musi znać swoje granice i kiedy trzeba rodzice powinni umieć powiedzieć NIE! Nie jest to niczym złym. To do rodziców należy obowiązek wychowywania dziecka i to oni muszą mu wskazać prawidłową drogę, którą powinno podążać.

Rozmowa z dzieckiem i tłumaczenie

Rodzice powinni uczyć swoje dzieci, jak odczuwać emocje i jak sobie z nimi radzić. Sami muszą być oczywiście przykładem dla swoich pociech. Bardzo ważne jest, aby opiekunowie tłumaczyli dziecku, że nie jest niczym złym to co ono czuje, ale nie warto działać pod wpływem negatywnych emocji. Dzieci nie zawsze potrafią radzić sobie z emocjami, które często wyrażają krzykiem, płaczem czy tupaniem nóżką. Nie ma w tym nic złego. Opiekunowie powinni jednak reagować, gdy złość zmusza dziecko do bicia słabszych, gryzienia mamy albo taty czy rzucania wyzwisk w stronę najbliższych. Nie może być przyzwolenia na tego typu zachowania. Jest to sytuacja, z której trzeba wyciągać konsekwencje określone podczas rozmowy z dzieckiem. Rodzice powinni pomóc dziecku znaleźć inny, bezpieczny sposób na rozładowanie tych nagromadzonych, negatywnych emocji. Być może sprawdzi się wspólny spacer lub spokojna rozmowa rodziców z dzieckiem.

Rozmowa powinna odbywać się w spokojnym miejscu, nie zakłócana włączonym telewizorem. Pozwoli to dziecku skupić się na tym co mamy mu do przekazania, a nie na przewijających się obrazach w telewizorze, które go najczęściej rozproszą. Mama i tata podczas rozmowy powinni powiedzieć dziecku, że jego zachowanie im się nie podobało oraz jakiego zachowania od niego oczekują na przyszłość. Warto dziecku podsunąć lepsze rozwiązania, które będzie mogło wykorzystać w przypadku złości, nie narażając rodzeństwa czy samych siebie na krzyk, bicie i wyzwiska. Za poprawne zachowanie w określonych sytuacjach ustalonych wraz z dzieckiem, można je dodatkowo nagrodzić drobnostką, która sprawi mu przyjemność i wywoła pozytywne skojarzenia w przyszłości. Nie można jednak za często stosować tej metody, bo dziecko za każdym razem będzie oczekiwało nagrody za dobre sprawowanie.

Rodzice powinni pamiętać, że to oni są autorytetem dla swojego dziecka. Bardzo często pociecha bierze przykład z zachowania rodziców, którzy w czasie konfliktu krzyczą i złoszczą się na siebie. Dziecko zupełnie nieświadomie przejmuje negatywne emocje rodziców na siebie, które później musi rozładować. Najczęściej niestety w formie takiego samego napadu złości. Będąc rodziną należy darzyć się szacunkiem i wzajemnym wsparciem. Konflikty warto nauczyć się rozwiązywać rozmową, co z pewnością przełoży się na pozytywne, rodzinne relacje. Rodzice powinni w domu okazywać sobie i swoim dzieciom dużo miłości i pielęgnować łączące ich uczucie.

 

Zobacz także:

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl