Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Otulacz dla noworodka - dlaczego warto go kupić, jak go zakładać? 2
Otulacz dla noworodka - dlaczego warto go kupić, jak go zakładać?

Otulacz dla noworodka - wyprawka dla noworodka, którą warto kupić

W ostatnich czasach bardzo popularne stały się otulacze dla niemowlaka. Wydawać by cię mogło, że to jakiś nowy wynalazek, odkryty w XXI wielu. Jednak otulacze były stosowane od bardzo dawna, tylko nie miały takiej nazwy. Już nasze babcie wiedziały, że niemowlęta, aby spokojnie spały, muszą być dokładnie otulone, wtedy czują się bezpiecznie i spokojnie. Wystarczyła do tego duża pieluszka lub przewiewny koc. Tak więc o co chodzi z tym otulaczem dla niemowlaka? Co to jest? Czy warto go kupić? Jak go używać? I jaki otulacz wybrać?

Spis treści

O co chodzi z tym otulaczem dla niemowlaka?

Gdy 12 lat temu urodziła się moja córeczka, położna w szpitalu wzięła dużą pieluchę tetrową i owinęła moje maleństwo niczym robaczka - kokon gąsienicy. Byłam oburzona i bardzo mi się to nie podobało. Wszystkie noworodki w szpitalu były właśnie tak owijane. I o dziwo wszystkie dużo spały. Po powrocie do domu oczywiście nie owijałam mojej księżniczki w żadne pieluszki. Jednak ona dość ładnie spała - nie mogłam narzekać. Zawijałam ją ściśle w rożek i to wystarczało.

Kilka lat później urodził mi się synek. Oj ten łobuziak nie chciał spać. Co go odkładałam - to się budził. Mimo iż otulałam go rożkiem tak jak córeczkę, dla niego okazało się to za mało. Pamiętam, że raz ubrałam go na spacer w zbyt duży kombinezon po siostrze (miał 2 miesiące a kombinezon był dla dziecka 6 miesięcznego). Nie dało się łapek włożyć w rękawy, więc miał położone przy brzuszku i tak był zapięty. Ojej on przespał w ten sposób kilka godzin! Ale dlaczego? Zupełnie zapomniałam o pieluszce-kokonie, w który była zawijana córeczka, a o otulaczu jeszcze nie pomyślałam (były już dostępne w sklepach).

Pewnego dnia, zupełnie wykończona, postanowiłam położyć synka na moim łóżku zamiast w łóżeczku i położyłam się obok niego. Miałam nadzieję, że w ten sposób pośpi dłużej. Niestety bardzo szybko mój maluszek się obudził. Wtedy już wiedziałam co się dzieje - mojego synka budzi odruch MORO. Synek najedzony, ma czystą i suchą pieluszkę, śpi spokojnie, gdy nagle wyrzuca rączki w górę i .... się budzi. Oj pospałby dłużej, tylko niestety budził go odruch MORO. Dlaczego tak późno to zaobserwowałam? Przecież mogłam od urodzenia "owijać go w kokon" lub zakładać gotowy otulacz. Niestety już był za duży i nie dało się go przyzwyczaić do otulacza. Jednak od tego czasu, gdy słyszę, że niemowlę śpi tylko na rękach mamy, lub że śpi kilka minut i się budzi - szczerze polecam różnego rodzaju otulacze. 

Oczywiście nie każde dziecko będzie chciało spać zawinięte w kokon, ale dla noworodka jest to naturalna pozycja. Noworodek czuje się wręcz bezpiecznie gdy jest dokładnie otulony i owinięty pieluszką lub otulaczem.

Otulacz dla dziecka - co to jest?

Są dwa rodzaje otulacza dla noworodka. Pierwszy rodzaj to gotowy uszyty "śpiworek" do którego wkłada się nóżki dziecka, a góra regulowana na rzep pozwala szczelnie otulić dziecko. Rączki dziecka należy delikatnie ułożyć wzdłuż tułowia i po prostu zapiąć rzepy, uważając żeby przy szyjce dziecka nie było zbyt ciasno. Taki otulacz jest dedykowany szczególnie dla młodych, niewprawionych jeszcze rodziców. Drugi rodzaj otulacza, jaki ja preferuję, to duża pieluszka muślinowa (osobiście polecam pieluszki bambusowe). Na początku może nie zawsze idealnie uda się zawinąć bobasa, ale taka pieluszka ma bardzo dużo zalet. Pieluszka - otulacz bambusowa w rozmiarze 120x120 cm bardzo łatwo dostosowuje się do wzrostu dziecka i nie trzeba po dwóch miesiącach zmieniać otulacza na większy. Znakomicie sprawdzi się również gdy dziecko podrośnie i otulacz już nie jest potrzebny. Miękki, lekki otulacz bambusowy zamienia się po prostu w przewiewny kocyk. Taki otulacz sprawdzi się również znakomicie jako ręcznik dla noworodka. Włókna bambusowe są niesamowicie delikatne i przyjemne w dotyku. Pieluszka bambusowa pozwoli dokładnie wytrzeć małego człowieka pod paszkami i we wszystkich zdjęciach, dzięki czemu można uniknąć niepotrzebnych odparzeń.

Czy warto kupić otulacz niemowlęcy?

Jeśli Twoje dziecko bardzo często się budzi po kilku minutach drzemki, to z całą pewnością warto wypróbować otulacz. Jest duże prawdopodobieństwo, że noworodek budzi się w wyniku efektu MORO. Najlepiej niemowlaka wkładać w otulacz od urodzenia, ponieważ jest on przyzwyczajony do ciasnego brzuszka mamy i w takim otulaczu czuje się bezpiecznie. Każda młoda mama, która chce mieć troszkę czasu dla siebie i dla domu z pewności wypróbuje otulacz i będzie go polecała swoim koleżankom i znajomym.

Jaki otulacz dla noworodka wybrać?

Zarówno gotowy otulacz na rzepy jak i otulacz - pieluszka spełniają taką samą funkcję i rolę, pozwalają dziecku spać a rodzicom odpocząć. Ja osobiście preferuję duży otulacz pieluszkę - tak jak pisałam wcześniej. Właśnie dlatego,  że gdy dziecko rośnie, łatwo go dostosować do rozmiaru dziecka i nie trzeba go wymieniać na większy. No i znakomicie sprawdza się jako kocyk dla dziecka w ciepłym mieszkaniu czy w letnie upały. Mój numer 1 to bambusowy otulacz - pieluszka w rozmiarze 120x120 cm. Dlaczego bambusowy? Ponieważ wykonany jest z miękkiego włókna bambusowego, niesamowicie delikatnego i miękkiego w dotyku. Ponadto włókno bambusowe ma właściwości antybakteryjne, antyalergiczne i antygrzybiczne. Posiada także właściwości termoregulacyjne, tzn w  upalne dni bambus daje przyjemne uczucie chłodu i świeżości oraz pochłania promienie UV, natomiast zimą daje poczucie przyjemnego ciepła. Ponieważ bambus jest o 60% bardziej chłonny niż bawełna, z powodzeniem może zastąpić ręcznik dla noworodka. Gdy raz weźmiesz do ręki pieluszkę lub inny produkt bambusowy, po prostu się w nim zakochasz. Najlepiej sprawdź sama jak miękkie i przyjemne są rzeczy z włókna bambusowego.

Jak zakładać otulacz dla noworodka?

Gotowy otulacz na rzepy zakłada się bardzo prosto. Nóżki dziecka wkłada się do części przypominającej śpiworek. Należy delikatnie ułożyć rączki dziecka i dokładnie otulicz maluszka zapinając rzepy. Zawsze należy zwrócić uwagę, czy wokół szyjki dziecka jest wystarczająco luźno. Nie powinno być z tym problemów. Muślinowy otulacz - pieluszkę zakłada się chyba troszkę trudniej, ale to kwestia wprawy i nastawienia. Należy rozłożyć pieluszkę na łóżku jednym narożnikiem na górze. Górny narożnik składamy w dół do połowy pieluszki. układamy dziecko głową nad otulaczem. Zawijamy lewą stronę pieluszki na prawą stronę i wkładamy równo pod maluszka. Następnie zawijamy dolny narożnik w górę tak aby podłożyć pod lewą rączkę dziecka (a dla nas na prawą jeszcze nie zawiniętą stronę). I zawijamy prawy narożnik pieluszki na lewą stronę. Gotowe. A teraz niech Wasz maluszek śpi spokojnie!

Zobacz także:

 

 

Komentarze do wpisu (2)

15 lipca 2019

Bardzo ciekawy artykuł. Ja także miałam okazję przekonać się, że otulacz dla noworodka jest bardzo wygodny i znakomicie się sprawdza. Kupiłam pieluszkę bambusową 120x120 i zawijałam w nią synka. Znacznie lepiej spał. :) Polecam.

16 września 2020

My mamy taki otulacz kocyk bambusowy w liście. Bardzo miły w dotyku, piękne kolory, duży.. można fajnie owinąć dziecko. Używamy non stop.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl