Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Sen niemowlęcia - ile powinno spać dziecko i jak sobie radzić z zaburzeniami snu u malucha? 0
Sen niemowlęcia - ile powinno spać dziecko i jak sobie radzić z zaburzeniami snu u malucha? Ile powinno spać niemowlę? Ile śpi noworodek?

Ile śpi noworodek - ile powinno spać małe dziecko?

Pojawienie się w domu niemowlęcia to wielka radość. Poczucie bezpieczeństwa, odpowiednie karmienie, a także prawidłowy sen, to podstawowe potrzeby maluszka i każdemu rodzicowi zależy na spełnieniu ich. Najwięcej obaw i wątpliwości wśród mam budzi prawidłowy sen. Niemowlę nie zawsze śpi spokojnie, czasem nie chce zasnąć lub wybudza się w środku nocy. Jak pomóc maluszkowi podczas problemów z zasypianiem?

Jak śpi niemowlę?

Warto pamiętać, że rytm snu dziecka różni się od snu dorosłego. Należy brać pod uwagę, że maluch śpi często, ale krótko. Jego sen trwa około 2-3 godzin. Kiedy się wybudzi, nie zapada samodzielnie w sen, jak dzieje się to u dorosłych. Dlatego kiedy maluch się rozbudzi, warto pomóc mu w zaśnięciu, na przykład podczas przytulenie czy karmienie.
U niemowlęcia faza snu płytkiego i głębokiego różnią się. Niemowlę śpi płycej niż dorosły, faza REM, czyli sen płytki, stanowi około połowę czasu snu dziecka. Dlatego wystarczy niewielki bodziec, na przykład mokra pieluszka, głód czy hałas, a dziecko się przebudzi. Dlatego należy pamiętać o komfortowym otoczeniu dookoła dziecka - zachowywać ciszę i kontrolować zawartość pieluszki. Warto też pamiętać, że dziecko nie zapada od razu w głęboki sen. Podczas gdy dorosły człowiek wchodzi w tę fazę dosyć szybko, maluszek potrzebuje na to około 30 minut. Dlatego po odłożeniu dziecka do łóżeczka należy z nim pozostać, trzymając go za rękę.

Sen a rozwój dziecka. Dlaczego warto dbać o to, żeby maluch się wysypiał?

Sen jest dla maluszka niezwykle ważny, ponieważ wpływa na jego prawidłowy rozwój. Ile powinien spać noworodek? Prawidłowy czas snu niemowlęcia to od 16 do nawet 20 godzin. Im dziecko więcej śpi, tym lepiej rośnie. To właśnie podczas snu mózg maluszka wytwarza hormon wzrostu. Tak jak u dorosłego, tak i u niemowlęcia sen to czas regeneracji m.in. mięśni, tkanek i narządów wewnętrznych.
Sen to dla małego człowieka moment na... naukę. Kiedy niemowlę śpi, komórki w jego mózgu intensywnie pracują i tworzą nowe połączenia. Przetwarzają informacje pozyskane w danym dniu, usuwają niepotrzebne informacje. Maluchy, które się wysypiają, są zadowolone, mniej płaczliwe i kontrolują emocje. Dziecko, które dobrze śpi, jest wypoczęte, a w ciągu dnia nie marudzi i jest pogodne. Płaczliwe i rozdrażnione niemowlęta nie wysypiają się odpowiednio długo. Często dzieci mające niedobory snu są mniej odporne i częściej chorują. Jeśli dziecko niechętnie chodzi spać, długo nie może usnąć, często się wybudza i śpi krócej niż 16 godzin w ciągu doby, jest to sygnał dla rodziców, że warto szczególnie skoncentrować się na problemach z zasypianiem.

Dlaczego maluszek nie chce spać?

Dorośli mają swój rytm dnia i nocy. W dzień są aktywni, a kiedy robi się ciemno, udają się na odpoczynek. Od niemowlęcia oczekuje się, że od razu dostosuje się do tego rytmu. Tymczasem dziecko nie rozumie różnicy między dniem i nocą. Maluszek zaśnie wtedy, kiedy jego potrzeby zostaną zaspokojone. Przeszkodami w zasypianiu jest mokra pieluszka, czy niewygodna pozycja, być może wina leży po stronie źle ułożonego materaca. Warto też sprawdzić, czy maluszka nic nie uwiera, na przykład za ciasno założona pieluszka. Do najczęstszych przyczyn braku snu należy głód. Dzieci karmione piersią robią się głodne co 2-3 godziny. Nie należy układać maluszka do snu, jeśli nie nakarmiło się go wcześniej.
Jeżeli w pomieszczeniu jest za ciepło lub za zimno, również wywoła to dyskomfort. Czasem rodzice ubierają maluszka w grube śpioszki i przykrywają kołderką. Dziecko jest wtedy przegrzane i ma kłopot ze spaniem. Kolejnym powodem, dla którego dziecko nie chce spać, jest złe samopoczucie. Kolka, ząbkowanie lub infekcja również źle wpływają na sen dziecka. Czasem maluch potrzebuje się przytulić do mamy, należy mu wtedy poświęcić chwilę czasu.
Przyczyną problemów ze snem jest też zapach, który drażni dziecko. Łóżeczko pomalowane intensywnie pachnącą farbą, zapach papierosów czy perfum mogą drażnić malca.
Zanim przystąpi się do układania dziecka do snu, warto zaspokoić jego potrzeby.
Często problemy z zasypianiem mają dzieci, które zbyt długo śpią w ciągu dnia. Wyspany maluch niechętnie uśnie w nocy.

Jak zadbać o prawidłowy sen maluszka?

Brak snu u dziecka niepokoi wiele mam. Często zastanawiają się one jak zapobiegać problemom ze snem niemowlaka. Przede wszystkim należy dokładnie przyjrzeć się maluszkowi. Czy problemy ze snem są przejściowe, czy jest to większy problem? Najpopularniejszym powodem zaburzeń snu u niemowlęcia jest głód. Dlatego koniecznie należy nakarmić dziecko przed położeniem go do łóżeczka. Wieczorne karmienie uspokoi maluszka, będzie miał on pełny brzuszek i dzięki temu będzie lepiej spał. Przytulenie się do mamy, bliskość i ssanie ukoi do snu. Bywa, że dziecko zaśnie przy piersi. Wtedy należy delikatnie odłożyć je do łóżeczka.

Kolejnym ważnym krokiem są wieczorne rytuały. Niemowlęta lubią rutynę i dzięki czynnościom powtarzanym codziennie w tej samej kolejności, o stałej godzinie i w tych samych miejscach, zaczynają odróżniać porę snu od czuwania. Warto zacząć od przyjemnej kąpieli w ciepłej wodzie, która zrelaksuje i wyciszy niemowlę. Po kąpieli przychodzi pora na masaż. Delikatny dotyk mamy da maluszkowi poczucie bliskości i bezpieczeństwa, uspokoi przed snem i zbuduje więź z mamą. Kąpiel i karmienie powinny być stałym elementem każdego dnia. Będzie to dla maluszka sygnał, że czas na sen.
W zasypianiu pomagają też kołysanki czy otulanie kocykiem. Alternatywą dla kołysanek jest specjalna, szumiąca przytulanka. Miękki miś utuli maluszka, a przy tym wydaje delikatne dźwięki, które pomagają usnąć. Szumy wydawane przez maskotkę kojarzą się dziecku z odgłosami z brzucha mamy i uspokajają.

Przy problemach z zasypianiem pomagają specjalne herbatki na dobranoc przeznaczone dla niemowląt. Specjalne mieszanki ziół ułatwią zaśnięcie i uspokoją. Warto zwrócić uwagę na skład produktu. Melisa ma działanie kojące, a koperek łagodzi napięcie brzuszka. Taka herbatka zaspokoi pragnienie przed snem i ukoi. Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju, często go wietrzyć i nie przegrzewać dziecka. Miejsce do spania powinno być zaciemnione, wygodne i bezpieczne. Jeżeli potrzeby dziecka są zaspokojone, mama stosuje rytuały, a mimo wszystko dziecko ma problem z zaśnięciem, warto skonsultować problem z lekarzem pediatrą. Być może to kłopoty zdrowotne są przyczyną zaburzeń snu.

Prawidłowy sen maluszka to też komfort dla rodziców

Wielu rodzicom zależy, żeby spełnić niemowlęcą potrzebę snu. Przygotowanie wygodnego kącika i wieczorne czynności pielęgnacyjne pomogą w zasypianiu. Warto też zadbać o zaspokojenie innych potrzeb jak głód czy czysta pieluszka. Przede wszystkim najlepiej jednak przyjrzeć się własnemu dziecku i dopasować metodę zasypiania do jego indywidualnych potrzeb. Każde dziecko jest inne i to co jest skuteczne w przypadku jednego malucha, nie sprawdzi się przy innym. Być może pomocą będzie szumiący miś, kołysanka albo herbatka ziołowa? Warto spróbować różnych sposobów. W końcu wyspany maluszek to też maluszek zdrowy, wypoczęty i uśmiechnięty.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl