Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Śluz przed okresem – czy to ciąża? 1
Śluz przed okresem – czy to ciąża?

Śluz przed okresem – czy to ciąża?

Każda kobieta, która planuje zajść w ciążę uważnie obserwuje swoje ciało i fizjologiczne zmiany, które cyklicznie w nim zachodzą. Takie obserwacje pozwalają kobiecie określić, kiedy ma ona dni płodne. Współżycie w tych dniach zwiększa u kobiety szansę na zapłodnienie. Z niecierpliwością wyczekuje ona później na dwie kreski na teście ciążowym. W dalszym ciągu kobieta obserwuje jednak swoje ciało, aby zauważyć ewentualne zmiany występujące w danym cyklu miesiączkowym, które mogłyby świadczyć o zajściu w ciążę. Najczęściej obserwacja dotyczy śluzu, który ma różną konsystencję, lepkość i barwę w poszczególnych fazach cyklu i jest wyznacznikiem dni płodnych i niepłodnych. Jego obserwacja powinna jednak być regularna, aby w przyszłości rozpoznać ewentualne różnice w jego wyglądzie.

Co to jest śluz?

Śluz to wydzielina, którą pod wpływem hormonów wydzielają gruczoły znajdujące się w szyjce macicy. Jeśli kobieta regularnie obserwuje swoje ciało z pewnością zauważy jak zmienia się jego postać w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Mowa tutaj o konsystencji, lepkości czy barwie śluzu. Jest on jednym z głównych wyznaczników dni płodnych u kobiety. To jak wygląda śluz w następujących po sobie fazach cyklu jest związane z tym jaką rolę ma w nim pełnić. Najważniejszym jego zadaniem jest ułatwianie plemnikom dotarcie do komórki jajowej i przedłużenie ich żywotności, co ma znaczący wpływ na proces zapłodnienia. Po zapłodnieniu śluz w pochwie blokuje ujście szyjki macicy tzw. czopem śluzowym. "Korek" z gęstego śluzu ma stanowić ochronę dla płodu przed infekcjami z zewnątrz oraz zapobiec wypływaniu wód płodowych.

Jak zmienia się śluz w cyklu miesiączkowym?

Śluz szyjkowy zmienia się w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Jego zmianie ulegają takie właściwości jak gęstość, barwa, rozciągliwość czy lepkość. Podczas dni płodnych kobieta może zauważyć, że śluz wydzielany jest z pochwy w większej ilości. Porównywany jest najczęściej do białka jaja kurzego i posiada niezwykle rozciągliwą strukturę. Dni niepłodne natomiast zwiastują zmniejszenie ilości śluzu. Kobieta może zauważyć, że wydzielina śluzowa jest nieprzejrzysta, lepka o barwie mlecznej lub żółtawej. Odczuwa również suchość w pochwie. Podczas dni niepłodnych śluz ma za zadanie blokować plemnikom drogę do komórki jajowej.

Na wygląd śluzu wpływ mają hormony, które zmieniają się w trakcie cyklu menstruacyjnego i stąd też zmiany w jego wyglądzie. Obserwacja śluzu pozwala na interpretację zmian płodności w organizmie kobiety i stanowi metodę do naturalnego planowania rodziny.

Śluz przed okresem - to już ciąża?

Kobieta oczekująca na pojawienie się dwóch kresek na teście ciążowym zadaje sobie pytanie czy występujący przed okresem śluz to już ciąża. Jak wiadomo przeciętny cykl miesiączkowy trwa najczęściej 28 dni. Przed samą miesiączką śluz określany jest jako śluz niepłodny. Może stanowić on jednak pierwszy widoczny objaw ciąży, ale tylko w przypadku gdy kobieta regularnie obserwuje swoje ciało i zachodzące w nim zmiany fizjologiczne. Bardzo często jest ona w stanie określić i rozpoznać, że występujący obecnie śluz różni się od tego, który zazwyczaj pojawiał się przed okresem, co może świadczyć o zapłodnieniu. Należy jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna i po zapłodnieniu może występować również wydzielina, która różni się od tych opisanych w książkach czy na portalach medycznych. Nie musi to jednak świadczyć o niepowodzeniu w zajściu w ciąże. Wystarczy, że kobieta w dniu spodziewanej miesiączki zrobi test ciążowy albo badanie hcg, aby mieć 100% pewności, że zostanie mamą.

Jeśli kobieta ujrzała na teście ciążowym upragnione dwie kreski, a wizyta u ginekologa potwierdziła ciążę powinna ona z pewnością zwolnić tempo życia i więcej myśleć o zdrowiu swoim i nienarodzonego dziecka. Podczas trwania ciąży na każdym jej etapie bardzo ważny jest odpoczynek, który z pewnością ułatwią poduszki ciążowe. Ich rola polega na możliwości swobodnego przyjęcia przez przyszłą mamę pozycji na lewym boku, która jest zalecany przez lekarzy ginekologów. Ich specjalny kształt pozwala kobiecie wtulić się w nią i stanowi podparcie dla rosnącego, kobiecego brzuszka. Podczas odpoczynku w ciągu dnia przyszła mama może podłożyć ją pod nogi, co z pewnością wpłynie na lepsze krążenie krwi i zapobiegnie obrzękom. W nocy kobieta może poczuć się bezpiecznie w łóżku z partnerem, ponieważ poduszka skutecznie ochroni brzuszek przed przypadkowym uderzeniem lub przekręceniem się kobiety na brzuch lub plecy.

Poduszki do karmienia z pewnością przydadzą się po porodzie. Ułatwią karmienie maluszka, kiedy kobieta po urodzeniu odczuwa ból ciała, uniemożliwiający przyjęcie pozycji siedzącej czy leżącej. Stanowi podparcie dla ciałka noworodka jak i starszego maluszka. Poduszka odciąża plecy, ramiona i szyję świeżo upieczonej mamy i daje jej możliwość wygodnego nakarmienia maluszka bez dyskomfortu bólowego.

Poduszka ciążowa i do karmienia to niezwykle ważny gadżet, który powinien znaleźć się w wyprawce przyszłej mamy. Co równie ważne -  przyszła mama powinna nabyć odpowiednie figi ciążowe oraz biustonosz do karmienia piersią. Figi ciążowe nie będą naciskały na brzuch i nie będą powodowały dyskomfortu wynikającego z ciągłego nacisku na coraz większy brzuszek.

Alternatywą do biustonosza do karmienia jest koszula nocna do karmienia piersią, chociaż nie można tutaj postawić wyraźnej granicy pomiędzy tymi elementami garderoby przyszłej mamy, ponieważ biustonosz do karmienia wykorzystujemy na co dzień w domu i na zewnątrz, a koszulę nocną tylko w swojej sypialni podczas odpoczynku.  

Zobacz także:

Komentarze do wpisu (1)

29 grudnia 2019

Fajny artykuł. Nie sądziłam, że śluz przed okresem ulega takim zmianom. Czy to ciąża pewnie nie raz będę się zastanawiać.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl