Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Podróż z dzieckiem – w co się bawić? 1
Podróż z dzieckiem – w co się bawić?

Podróż z małym dzieckiem – w co się bawić?

Na samą myśl o podróży z dzieckiem ogarnia was stres? Nic dziwnego: maluch to wymagający podróżnik. Nieustannie domaga się atrakcji, a każda nowa zabawa w pocie czoła wymyślona przez rodzica szybko się nudzi. Trzeba mieć głowę pełną pomysłów, żeby bez większych nerwów dotrzeć do celu. Jakie zabawy można zaproponować dziecku?

Spis treści

Zabawy dla najmłodszych dzieci

Większość niemowląt podczas podróży smacznie śpi, a to dlatego, że kołysanie samochodu i odgłosy dobiegające z silnika przypominają im warunki panujące w brzuchu mamy. Jeśli jednak wyprawa trwa dłużej niż godzinę, trzeba mieć w zanadrzu kilka pomysłów na zapewnienie maluchowi rozrywki. Doskonale sprawdzą się kolorowe zawieszki, które posiadają różne, przyciągające uwagę elementy, np. szeleszczące czy grające. Ciekawym rozwiązaniem jest również łuk z zabawkami, wyposażony w dwa uchwyty, za pomocą których pałąk można przymocować do fotelika bądź wózka. W podróż z niemowlakiem zabrać można także grzechotkę i gryzaczek oraz płytę z kołysankami.

Zabawy dla roczniaków

Roczne i nieco starsze dzieci są już bardziej wymagające. Zabawki szybko się im nudzą, warto więc mieć pod ręką co najmniej kilka. Nie wystarczy grzechotka czy książeczka, maluchy w takim wieku wykazują za to ogromne zainteresowanie zabawkami interaktywnymi. Może to być miś, który po naciśnięciu śpiewa lub powtarza określone słowa, może to być pianinko z odgłosami zwierząt czy zabawkowy pilot do telewizora. Czyli wszystko to, co gra i migocze po wykonaniu przez dziecko konkretnej czynności.

Roczne dzieci uwielbiają także przedmioty codziennego użytku. Nieraz przez dłuższy czas potrafią bawić się kluczami czy butelką po wodzie mineralnej. W kryzysowych momentach uratuje nas tablet lub smartfon z ulubionymi bajkami malucha. Jeszcze za wcześnie na wszelkie zabawy słowne, ale uśmiech wywołać może wykonywane przez mamę „a kuku!”.

Zabawy dla dzieci kilkuletnich

Zdecydowanie większe pole do popisu mamy w przypadku kilkulatków. Wspomniane gry i zabawy słowne skutecznie zajmą ich uwagę. W co się bawić? Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Możemy spróbować „kto pierwszy zobaczy”, a więc – wygrywa ten, kto pierwszy dostrzeże np. krowę pasącą się na łące albo rowerzystę. Kilkuletnie dzieci chętnie pobawią się w zgadywanki: jedna osoba wymyśla konkretny przedmiot, druga ma zadawać pytania i na podstawie odpowiedzi zgadnąć, o jaki przedmiot chodzi. Możemy również nucić melodie i zachęcać dziecko do zgadywania, co to za piosenka.

Ciekawą propozycją są wszelkiego rodzaju zabawki magnetyczne, np. puzzle czy warcaby. Dzięki magnesom unikniemy ciągłego schylania się, aby znaleźć pogubione fragmenty. Zawsze i wszędzie sprawdzi się zeszyt z twardą okładką i flamaster. Możemy wspólnie rysować lub... grać w statki. Podróż urozmaici także bajka w formie audiobooka. Ciekawą propozycją jest interaktywny króliczek alilo, który śpiewa piosenki po polsku i opowiada bajeczki. Króliczek alilo jest to nie tylko odtwarzać multimedialny, ale róznież sympatyczna zabawka edukacyjna oraz lampka nocna.

A może warto zaszczepić w dziecku miłość do geografii? Przed wycieczką rozrysujmy na kartce schematyczną mapę naszej podróży. Umieśćmy na niej nasz dom, cel wyjazdu oraz główne miejscowości i punkty orientacyjne, które znajdują się przy trasie. Gdy będziemy je mijać (bądź zatrzymywać się przy nich), informujmy naszą pociechę, żeby zaznaczyła dane miejsce na swojej mapie. Frajda gwarantowana!

 

Zobacz także:

 

 

 

Komentarze do wpisu (1)

15 sierpnia 2016

U nas podróż z dziećmi przebiega dość spokojnie. Dzieci chętnie w samochodzie drzemią, ale również lubią bawić się w zabawę "coś w pobliżu na literę ..." lub wcześniej sylabowanie a teraz literowanie wyrazów. Dzieci lubią również zgadywać zanucone przez siebie nawzajem piosenki. Gdy najmłodszy członek rodziny zaczyna być marudny starsza dwójka zabawia go śpiewając jego ulubione piosenki. Znakomicie sprawdza się króliczek alilo, gdy zabraknie już pomysłów na zabawę. Po prostu włączają swoje ulubione bajeczki, piosenki lub lekcje angielskiego. Podróż z dzieckiem może być przyjemna, gdy nie pada moje ulubione pytanie "daleko jeszcze?" :)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl