Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Pościel z poliestru i policottonu - czy warto kupować? 0
Pościel z poliestru i policottonu - czy warto kupować? Czy warto kupić pościel z poliestru i policottonu?

Pościel z poliestru i policottonu - czy warto kupować taką pościel?

W dzisiejszych czasach pościel z poliestru oraz policottonu jest niezwykle popularna, szczególnie w krajach zachodniej Europy. Coraz częściej pojawia się również na naszych krajowych półkach sklepowych. Mimo technicznych zalet nie warto kupować tego typu pościeli, ze względu na wiele negatywnych właściwości higienicznych, tym bardziej jeśli myślimy o zakupie pościeli dla dzieci.  

Pościel z poliestru

Tkanina poliestrowa jest zaliczana do taniego włókna syntetycznego, wytwarzanego w procesie chemicznym z surowców tj. ropa naftowa oraz jej pochodnych. W tym samym procesie wytwarzaniu ulegają, także butelki plastikowe. Często bywa mylona z mikrowłóknem oraz mikrofibrą. Posiada kilka technicznych zalet, które mogą zachęcać nas do zakupu tj. odporność na rozciąganie, ogromna wytrzymałość, brak możliwości zaginania, a tym samym prasowania. Ponadto tkanina tego typu szybko schnie, ponieważ nie pochłania wody oraz jest odporna na działanie światła i wielu czynników chemicznych.

Pościel z policottonu

Tego typu tkanina stanowi mieszaninę poliestrowych włókien, otrzymanych drogą chemicznych oraz naturalnych włókien bawełnianych, w proporcji określonej przez producenta. Najczęściej w jej składzie widnieje 50% poliestru i 50% bawełny, lecz proporcje te są zmienne i mogą wyglądać nieco inaczej, tak jak np. 80% poliestru i 20% bawełny. Przeważnie większość składu zajmuje tkanina syntetyczna, a nie bawełna. Podczas zakupu wydaje nam się że obecność tkaniny syntetycznej i naturalnej w jednym produkcie jest ogromną zaletą, ze względu na niską cenę. Mimo to zachowuje się ona nadal jak tkanina sztuczna, która nadal bardzo słabo chłonie wodę i wywiera na nasze ciało efekt nadmiernego pocenia.

Wady włókien syntetycznych

Ogromną wadą tkanin sztucznych jest niski proces higroskopijności, który powoduje, że nie wchłaniają one wilgoci, albo pochłaniają ją w bardzo niskim nieznaczącym dla nas stopni. Ponadto tego typu tkaniny pościelowe, są w małym stopniu przewiewne i zaburzają proces mikro-wentylacji podczas snu. W wyniku takich właściwości człowiek nadmiernie się poci, co jest niepożądane w trakcie snu oraz bardzo niebezpieczne dla dzieci. Pościel syntetyczna może być powodem zaburzeń dermatologicznych, oraz nieprawidłowej termoregulacji, a niekiedy występujących w tym zakresie trwałych zmian. Poprzez tego typu aspekt zaliczana jest do pościeli niehigienicznych, wpływających negatywnie na nasze zdrowie.

Kolejną wadą jest proces ich elektryzowania się, który powoduje przyciąganie cząsteczek kurzu i brudu, dlatego pomimo tego iż nie uczulają, nie są zalecane dla alergików.
Ostatnią wadą jest wysoka łatwopalność, poliester może zapalić się nawet w 1-2 s od styczności z małym płomieniem, co jest również ogromnie niebezpieczne, szczególnie gdy lubimy zasypiać w blasku świec.

Jak rozpoznać dobrą pościel?

Podczas wyboru pościeli, warto kierować się aspektem zdrowotnym i higienicznym, czyli wybierać pościele bawełniane, oznaczone napisem ,,100% Cotton", ponieważ będziemy mieli pewność że jest w 100% naturalna i bezpieczna dla naszego ciała. Tkaniny tego typu są nieco droższe, lecz warto wykonać inwestycje i zapewnić sobie dobry sen na długie lata.

Kupując pościel, zwracajmy szczególną uwagę na jej skład i kierujmy się wyborem naturalnego produktu, pomimo wysokiej ceny w porównaniu do pościeli syntetycznych. Bierzmy pod uwagę to iż tkaniny pościelowe sztuczne, mogą sprawić że będziemy mieli kłopoty zdrowotne, nawet przez długie lata, a wygoda ich stosowania, ładne chemiczne nadruki, brak wymagań prasowania, nie są warte tego typu ryzyka.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl