Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Prawidłowa pielęgnacja dziewczynki. Jak dbać o jej delikatną skórę? 0
Prawidłowa pielęgnacja dziewczynki. Jak dbać o jej delikatną skórę? Jak dbać o skórę małego dziecka? Jak dbać o skórę niemowlaka? Jak dbać o skórę małej dziewczynki?

Jak dbać o skórę małej dziewczynki - jak pielęgnować dziewczynkę?

Kiedy na świat przychodzi dziecko, rodzice muszą nauczyć się wielu nowych rzeczy, w tym odpowiedniej pielęgnacji noworodka. Wiele czynności pielęgnacyjnych, jak kąpiel czy masaż są takie same w przypadku chłopców jak i dziewczynek. Jednak pielęgnacja części intymnych różni się w przypadku dziewczynek i chłopców. Jak powinno się zadbać o delikatną skórę dziecka i na co zwrócić uwagę, jeśli do rodziny dołącza córeczka?

Kąpiel - wieczorny rytuał i chwile bliskości mamy i maluszka

Kąpiel niemowlaka to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Najlepiej, żeby stała się ona codziennym wieczornym rytuałem. Nie wszystkie niemowlęta lubią pluskanie się w wannie. Odpowiednie przygotowanie kąpieli sprawi, że będą to chwile relaksu dla mamy i malucha. Warto kupić specjalną wanienkę dla niemowląt bez kantów, w której maluchowi będzie przyjemnie. Do kąpieli warto wybrać odpowiednie kosmetyki. Te produkty są delikatne i przyjemnie pachną. Można ich używać już od pierwszych dni życia. Są dobrze tolerowane przez skórę maluszka i nie zawierają parabenów, silikonów i substancji alergizujących. Warto włożyć maluszka do letniej wody, nie za ciepłej i nie za zimnej, następnie dolać odrobinę płynu do kąpieli. Teraz należy umyć niemowlę delikatnymi ruchami. Po myciu ciała przychodzi czas na mycie głowy. Jest to czynność mało przyjemna dla dziecka, dlatego do mycia włosów należy użyć delikatnego szamponu, a następnie spłukać główkę małą konewką. Następnie należy otulić malucha, najlepiej przygotowanym wcześniej rozgrzanym ręcznikiem. Po kąpieli można wykonać masaż. Jest to doskonała pielęgnacja, a jednocześnie bezcenne chwile bliskości z mamą. Delikatny masaż da dziecku poczucie bezpieczeństwa i uspokoi przed snem, dzięki czemu rodzice unikną kłopotów z zaśnięciem. Przed tą czynnością należy przygotować pomieszczenie – powinno być ciepłe. Można też zgasić światło i zostawić tylko małą lampkę. Malucha warto położyć na miękkim kocyku. Przed masażem mama powinna rozgrzać dłonie i zdjąć pierścionki. Najlepszym produktem do masażu jest oliwka, która pielęgnuje skórę i jest przyjemna w dotyku. Warto wybrać taką, która ma w składzie delikatne olejki. Oliwkę mama nalewa na rozgrzaną dłoń i delikatnymi, powolnymi ruchami rozprowadza po ciele dziecka, zaczynając od stópek i kierując się ku górze ciała. Taki masaż ukoi maluszka i da mu bliskość z mamą, której tak potrzebuje.

Prawidłowe przewijanie malucha - jak często zmieniać pieluszkę, żeby nie podrażnić dziecięcej skóry?

Wielu rodzicom wydaje się, że zmiana pieluchy to jedna z najprostszych czynności. Jednak wymaga ona pewnej wprawy i warto podejść do tej czynności delikatnie, jednocześnie pamiętając o odpowiedniej pielęgnacji. Pieluchę należy zmieniać za każdym razem, kiedy tylko jest brudna. Warto pamiętać, że delikatny układ pokarmowy dopiero zaczyna funkcjonować i maluszek często się wypróżnia. Jeżeli niemowlę zbyt długo leży w niezmienionej pieluszce, może to doprowadzić do odparzeń. Maluch często sam sygnalizuje płaczem, że pielucha jest mokra i należy ją wymienić. Przewijanie niemowlaka warto wykonywać w miejscu bezpiecznym i ciepłym, a dziecko powinno leżeć stabilnie na twardym podłożu. Wiele mam kupuje specjalny przewijak, niektóre jednak używają specjalnej maty położonej na przykład na komodzie czy stole. Nie wolno zostawiać niemowlęcia samego nawet na chwilę, maluszek może spaść z przewijaka i uderzyć główką o ziemię. Wszystkie rzeczy, jak pieluszka na zmianę czy waciki, warto sobie przygotować wcześniej i mieć pod ręką. Jeśli dziecko już leży, należy delikatnie zdjąć pieluchę. Jeśli maluszek zrobił siusiu, wystarczy ją delikatnie wysunąć. W przypadku kupy należy najpierw pozbierać zabrudzenia, a potem dopiero zdjąć pieluchę. Następnie należy umyć i osuszyć okolice intymne, inaczej wygląda podmycie chłopca, inaczej dziewczynki. Przed założeniem pieluszki warto jeszcze zadbać o pielęgnację delikatnej pupy. Skórę warto posmarować delikatnym kremem pielęgnacyjnym przeznaczonym dla niemowląt. Warto pamiętać, że krem zapobiegający odparzeniom i krem na odparzenia to dwa różne produkty. Ten drugi używa się tylko w przypadku, kiedy odparzenie już się pojawiło. Zastosowany na zdrową skórę, może ją wysuszyć.

Popularną metodą zakładania pieluszki jest delikatne przekręcanie maluszka na bok. Należy jedną rękę położyć na brzuszku dziecka, drugą pod pupą i delikatnie przekręcić niemowlę. Kiedy dziecko leży na boku, trzeba delikatnie wsunąć pieluszkę pod jego pupę. Następnie czynność powtórzyć z drugim bokiem. Po założeniu pieluszki warto wsunąć do środka palec, jeżeli wchodzi on bez problemu, oznacza że pieluszka nie jest za ciasno założona.

Jak pielęgnować delikatne okolice intymne dziewczynki?

Warto pamiętać, że okolice intymne u dziewczynki należy przemywać częściej niż tylko podczas kąpieli. Niemowlę robi wiele kup w ciągu doby, co oznacza, że przepłukiwanie dziecka w wannie raz dziennie nie jest wystarczające. Kontakt z kupą może podrażniać skórę, a nieprawidłowa higiena może doprowadzić nawet do infekcji. Dlatego przy każdej zmianie pieluszki powinno się dokładnie oczyścić pupę oraz okolice intymne. W przypadku dziewczynki, kierunek mycia to, tak jak w przypadku dorosłych kobiet, zawsze od przodu do tyłu. W pupie często gromadzą się bakterie i drobnoustroje. Mycie w kierunku krocza może spowodować, że te bakterie przedostaną się do okolic intymnych i wywołają infekcję. Okolice warg sromowych należy delikatnie oczyścić z resztek kupy, jednak należy uważać, żeby nie wprowadzić do pochwy nawilżonej chusteczki czy palca. Te delikatne okolice warto myć ciepłą wodą z dodatkiem mydełka dla niemowląt. Mydełka dla najmłodszych są hipoalergiczne i przeznaczone dla delikatnej skóry. W przypadku małych dziewczynek lepiej nie używać mydła, którym myje się mama. Podmywać warto wacikiem lub delikatnym ręcznikiem. Nie należy używać cały czas jednego wacika, ale po każdym przetarciu zmieniać go na czysty. Wiele mam podmywa córki chusteczkami jednorazowymi. Takie chusteczki mogą jednak nie usunąć wszystkich zabrudzeń. Jeżeli dziewczynka zrobiła kupę, można najpierw wstępnie przemyć pupę chusteczkami, potem jednak należy użyć wody z mydłem. Po umyciu należy skórę pachwin i pupy posmarować kremem nawilżającym, przeznaczonym dla niemowląt. Warto również posmarować okolice warg sromowych, jednak należy uważać, żeby krem nie dostał się do pochwy. Higiena i pielęgnacja skóry dziewczynki nie jest trudna, ale wymaga szczególnej uwagi. Warto obserwować okolice intymne córeczki i w przypadku niepokojących zmian, jak podrażnienie, ból czy zaczerwienienie udać się do lekarza pediatry.

O czym należy pamiętać podczas pielęgnacji niemowlęcia?

Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa i delikatna, a także dużo cieńsza niż u dorosłych. Dlatego łatwo ulega podrażnieniom. Codzienna pielęgnacja odgrywa bardzo ważną rolę. Warto jednak postarać się, aby czynności higieniczne były również chwilą służącą budowaniu więzi. Delikatny masaż czy kąpiel, a nawet zmiana pieluszki, mogą się stać codzienną porcją czułości.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl