Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Przytulanka dziecięca – pierwszy przyjaciel dziecka i co jeszcze? 0
Przytulanka dziecięca – pierwszy przyjaciel dziecka i co jeszcze? Pościel dziecięca, przytulanka dla dziecka, jak usypiać dziecko. pościel dla dzieci, przytulanki dziecięce, co zrobić aby uśpić dziecko.

Przytulanka dziecięca – pierwszy przyjaciel dziecka i co jeszcze?

Noworodek już od pierwszych dni swojego życia potrzebuje bliskości mamy i taty. Obecność bliskich osób daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, o które warto dbać szczególnie, kiedy dziecko jest najmniej samodzielne. To na rodzicach spoczywa obowiązek zaspokajania podstawowych potrzeb swoich dzieci, jaką jest również potrzeba bliskości i spokoju. To właśnie kojący głos taty oraz delikatny dotyk i zapach mamy wpływa w znacznej mierze na rozwój maluszka w pierwszych miesiącach jego życia i na poczucie bezpieczeństwa.

A co jeszcze oprócz najbliższych może zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa? Oczywiście oprócz mamy i taty - są to również znajome przedmioty, którymi dziecko otacza się do urodzenia. Najczęściej jest to łóżeczko, pościel lub przytulanka. Dzięki tym przedmiotom maluch poczuje się spokojnie i komfortowo. Będzie miało w zasięgu wzroku i na wyciągnięcie ręki wszystko to co ma dla niego szczególne znaczenie.

Przytulanki - przyjaciele dzieci

Każdy z obecnych dorosłych bardzo często posiada w czeluściach szafy swoją ulubioną przytulankę, która pomimo upływu lat wciąż wzbudza duże emocje. Być może jej wygląd już nie zachwyca, ale nie jest to tak istotne. Przypomina ona wspaniałe chwile dzieciństwa, które często są zamknięte w oczkach pluszaka. Dla niemowląt rodzice sami wybierają miękką przytulankę, którą od najmłodszych lat jest kocyk, pieluszka czy pluszaczek. Najczęściej przez pierwszych kilka nocy to mama śpi z przytulanką, aby przesiąknęła ona jej zapachem, a później oddaje ją swojemu maluszkowi. Dziecko tuląc przytulankę, która pachnie mamą, przywołuje miłe skojarzenia i daje poczucie, że mama czuwa obok. Najczęściej w wieku 2 lat dziecko ma już swoją ulubioną maskotkę czy kocyk, z którymi się nie rozstaje ani na chwilę. Wraz z wiekiem ulubiony pluszak może się kilka razy zmienić pod wpływem oglądanych w telewizji bajek lub półek sklepowych. Im dziecko starsze tym przytulanka staje się oddanym przyjacielem, który towarzyszy dziecku w drodze do przedszkola, szkoły czy na zakupy. Ma swoje szczególne miejsce w łóżku dziecka, jest powiernikiem ważnych spraw oraz kompanem zabaw. Przytulanki dziecięce przybierają różne formy, ale mają jedno zadanie. Dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i są zawsze obok, kiedy mamy lub taty nie ma w pobliżu. Jest to stały element, który dziecko zna i dzięki niemu czuje się spokojnie i pewnie w nowym miejscu. Bardzo dobrze widać przywiązanie dziecka do przytulanki, zwłaszcza wtedy kiedy się ona zgubi. Wywołuje to płacz i odrzucenie każdej innej, którą proponują rodzice.

Pościel dla dzieci z postaciami z bajek

Samo łóżeczko nie wzbudza w dzieciach poczucia bezpieczeństwa. Musi się w nim znajdować kołderka i poduszka obleczona w ulubioną pościel dla dzieci z postaciami z bajek, która wywołuje u dziecka miłe skojarzenia. Pościel dziecięca do łóżeczka musi być wykonana z wysokogatunkowego materiału, dzięki czemu jest ona przyjazna dla skóry maluszka. Pościel świetnie nadaje się do przytulania, więc dziecko otulone nią czuje się bezpiecznie. Na rynku dostępne są pościele z motywem bohatera z popularnych bajek takich jak: Masza i Niedźwiedź, Myszka Mickey, Kraina Lodu czy Psi Patrol. Dla najmłodszych dzieci rodzice sami wybierają odpowiednią pościel do łóżeczka, jednak starszaki mogą już same zdecydować czym chcą się okrywać podczas drzemki i nocnego spania. Pościel dla dzieci, w tym pościel do łóżeczka stanowi dla maluszka przytulny dodatek, który często pełni rolę przytulanki i towarzysza zabaw, nawet kiedy dziecko tworzy z niej np. domek.

Łóżeczko dziecięce jako azyl bezpieczeństwa

Łóżeczko dziecięce to miejsce, w którym maluszek czuje się bezpiecznie, ponieważ przebywa w nim od urodzenia. Jest to również pierwszy mebel, który rodzice wybierają do dziecięcego pokoju kiedy kompletują wyprawkę na narodziny noworodka. Łóżeczko niemowlęce pełni funkcję spokojnego azylu - pozwala na odpoczynek i wyciszenie malca oraz dba o jego bezpieczeństwo w ciągu dnia i w nocy, kiedy rodzice zajmują się obowiązkami domowymi lub śpią w łóżku obok. Łóżeczko dziecięce pełni w życiu dziecka ważną rolę w jego rozwoju, ponieważ to w nim maluch spędza bardzo dużo czasu już od narodzin. To właśnie w łóżeczku dziecko nabywa cenną umiejętność siadania jak również wstawania przy pomocy szczebelek. Należy jednak pamiętać, że łóżeczko dla dziecka służy głównie do spania, więc warto zadbać, aby czuło się w nim bezpiecznie.

Potrzeba poczucia bezpieczeństwa jest ważna u dzieci, ale też u dorosłych. O ile dorośli ludzi muszą samodzielnie zadbać o swoje potrzeby, o tyle rodzice maluszków zobowiązani są zaspokajać ich podstawowe potrzeby. Dziecko chce czuć się potrzebne i kochane, otoczone osobami i przedmiotami, które zna i kocha. Wpływa to na jego prawidłowy rozwój. Poczucie bezpieczeństwa to solidny fundament, na którym dziecko może budować swoją pewność siebie, zaufanie, samodzielność oraz otwartość na otaczający go świat. Szczególnie ważne są pierwsze lata życia malucha, kiedy kształtuje się jego osobowość. Przytulanka zapewni dziecku wspaniałe dzieciństwo, a łóżeczko i pościel będą jego bezpiecznym azylem.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl