Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Rowerek biegowy dla dziecka - kiedy warto kupić pierwszy rowerek biegowy? 0
Rowerek biegowy dla dziecka - kiedy warto kupić pierwszy rowerek biegowy?

Rowerek biegowy dla dziecka - kiedy warto kupić dziecku pierwszy rowerek biegowy?

Jazda rowerem, to chyba jedna z przyjemniejszych form spędzania wolnego czasu nie tylko przez dzieci, ale przez całą rodzinę. Nie ma nic przyjemniejszego jak wspólna wycieczka rowerowa w piękne wiosenne lub letnie popołudnie. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko jazdy na rowerze i wspólnego spędzania czasu. Początkowo maluszek może jeździć w foteliku zamocowanym na rowerze rodzica. Warto, aby dziecko stosunkowo szybko rozpoczęło przygodę z rowerem i naukę jazdy na własnym rowerku.

Rowerki biegowe dla dzieci

Gdy pojawiły się pierwsze rowerki biegowe, to zapewne wielu z nas łapało się za głowę i zastanawiało się co to za dziwny wynalazek i po co to.  Jednak rowerki biegowe na dobre zagościły na naszym rynku i bardzo dobrze. Rowerki biegowe są niezwykle praktyczne a przy tym dzieci je uwielbiają. Rowerek biegowy jest to rower bez pedałów. Dziecko jeździ na rowerze biegowym odpychając się po prostu nóżkami i w każdej chwili może się podeprzeć. Rowerki biegowe znakomicie sprawdzają się gdy chcemy nauczyć dziecko jeździć na rowerze. Jednak gdy zaczynamy przeglądać ofertę rowerków biegowych, to łatwo o zawrót głowy. Do wyboru jest mnóstwo rowerków o przeróżnych kształtach, z drewna, stali, lub plastiku a przy tym bardzo kolorowych. Oko przykuwają rowerki z nadrukiem postaci z bajek lub dinozaurów. Jednak są również rowerki dla dzieci gładkie lub dwukolorowe. Tak więc jeśli chodzi o preferencje dotyczące samego wyglądu, to już tutaj łatwo się pogubić. Jednak nie sam kolor rowerków jest najważniejszy. To jego funkcje i rozmiar mają największe znaczenie.

Co daje rowerek biegowy

Rowerek biegowy wygląda jak zwykły rowerek dwukołowy z tym małym wyjątkiem, że nie posiada pedałów. I to jest jego największą zaletą. Najpierw dziecko uczy się po prostu utrzymywania równowagi, skręcania, zatrzymywania i ruszania. Aby się przemieszczać, wystarczy odepchnąć się nogami. Ponadto w każdej chwili dziecko może podeprzeć się nóżkami i zatrzymać. Odchodzi dodatkowo nauka pedałowania. Ale właśnie nie wszystko na raz. Czasami dzieci w wieku 4-5 lat nie potrafią jeździć na rowerze. Jak najłatwiej je nauczyć tej przyjemnej sztuki i formy odpoczynku? Wystarczy na kilka dni odkręcić pedały i zabrać dziecko na spacer taki właśnie rowerem. Skutek murowany! Sprawdzone i przetestowane. Po prostu najpierw dziecko musi nauczyć się utrzymywać równowagę na rowerze. Gdy w ciągu 2-3 dni to opanuje, wystarczy dokręcić pedały a okaże się, że dziecko już potrafi jeździć. Jednym słowem, trudno jest uczyć się jednocześnie ruszać pedałując, trzymać równowagę i jeszcze rozpędzać się za pomocą pedałów. To właśnie te pedały utrudniają małemu człowiekowi naukę jazdy na rowerze. 

Kiedy kupić pierwszy rowerek biegowy dla dziecka

Na pewno zanim dziecko rozpocznie przygodę z rowerkiem, powinno nauczyć się pewnie i samodzielnie chodzić a nawet biegać. Ważna jest także umiejętność bezpiecznego upadania. Dziecko powinno umieć się asekurować rączkami. Gdy już dziecko pewnie trzyma równowagę i się przemieszcza można pomyśleć o pierwszym malutkim rowerku biegowym przeznaczonym dla dzieci od około 18 roku życia. Oczywiście, każde dziecko rozwija się w swoim tempie i w różnym czasie zdobywa różne umiejętności. Tak więc najważniejsza jest obserwacja dziecka. Być może dziecko 16-17 miesięczne będzie już na tyle pewnie stąpało po świecie, że może już w tym wieku zacząć uczyć się przemieszczać na rowerku. Inne dzieci będą musiały naukę jazdy na rowerze odłożyć na troszkę później i rozpoczną ją mając 20-24 miesiące. Podsumowując, najważniejsza jest umiejętność samodzielnego chodzenia, biegania, wstawania i siadania. Jak już maluszek to opanuje, może uczyć utrzymywać równowagę na rowerku biegowym. A stąd już tylko jeden krok do prawdziwego rowerka z pedałami. 

Rowerek biegowy - dobieramy rozmiar

Wybierając rowerek biegowy, warto zwrócić uwagę dla jakiej grupy wiekowej jest on przeznaczony.  Pierwsze rowerki biegowe (np. micro) przeznaczone są dla dzieci od 18 miesięcy. Oprócz bardzo małych rozmiarów, różnią się tym, że rowerki te same stoją, ponieważ przednie i tylne koło jest podwójne. Rozwiązanie takie ułatwia najmłodszym dzieciom wsiadanie i zsiadanie z rowerka. Rowerki dla troszkę starszych dzieci maja tylko dwa koła tak jak tradycyjne rowery.  Najważniejszy tutaj jest nie wzrost dziecka a długość jego nóżki. Dziecko musi swobodnie siedzieć na rowerku, dotykać ziemi i mieć nóżki zgięte. Zbyt duży rowerek, kupiony na wyrost może zniechęcić dziecko, ponieważ będzie się często przewracać. Dziecko siedząc na rowerku biegowym musi stabilnie stać nóżkami na ziemi.

Warto także uczyć dziecko, że wybierając się na przejażdżkę nawet rowerkiem biegowym powinno się zakładać na główkę kask.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl