Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Spanie z dzieckiem – razem czy osobno? 1
Spanie rodzica z dzieckiem – razem czy osobno? Dziecko śpi w łóżku z rodzicami, czy dobrze? Czy dziecko powinno spać z rodzicami w łóżku?

Spanie z dzieckiem – razem czy osobno?

Spanie dziecka w łóżku z mamą i tatą ma taką samą ilość zwolenników i przeciwników. Bardzo często młodzi rodzice kupują urocze komplety do łóżeczka i kolorowe kołyski po to, by ostatecznie i tak zdecydować, że dziecko będzie spało z nimi. Najważniejsze jednak jest to, aby decyzja - niezależnie od tego jaka ona będzie - była przemyślana przez rodziców i podjęta wspólnie.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

W wielu przypadkach decyzja o wspólnym spaniu z maluszkiem wynika z tego, że mama odczuwa duże zmęczenie. To nic dziwnego, przecież w pierwszych miesiącach życia maluszka kilkakrotne wstawanie do dziecka w ciągu nocy, karmienie go, przewijanie, a następnie usypianie jest czymś zupełnie normalnym. Naturalne jest zatem, że rodzice mają prawo być zmęczeni. Właśnie dlatego sporo par decyduje, że dziecko będzie spało z nimi co zdecydowanie ułatwi karmienie go. Nie bez znaczenia jest również to, że rodzice mogą szybciej zareagować na nawet najcichsze kwilenie maluszka.

O ile w opisanej sytuacji spanie z dzieckiem rzeczywiście jest wygodniejsze, o tyle kwestie bezpieczeństwa nie wydają się być do końca określone. Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas snu w łóżku z rodzicami należy przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim żadne z rodziców nie może być pod wpływem alkoholu, narkotyków, czy środków nasennych. Dodatkowo maleństwo musi być zabezpieczone przed upadkiem z łóżka, powinno zatem spać pomiędzy rodzicami, ewentualnie od strony krawędzi łóżka powinna spać mama, natomiast z drugiej strony dziecko musi być osłonięte barierką czy też ścianą. Ważne jest także zwracanie uwagi na to w czym śpią rodzice – należy unikać odzieży, która może się owinąć wokół buzi dziecka. Właśnie ze względów bezpieczeństwa, warto również zastanowić się nad zakupem kojca dla noworodka. Wówczas maleństwo jednocześnie śpi z rodzicami i w swoim małym kojcu. Kojec dla noworodka może pełnić funkcję łóżeczka turystycznego podczas wyjazdów z dzieckiem jak również przewijaka. Natomiast podczas oduczania dziecka od spania z rodzicami w łóżku, można maluszka wraz z kojcem przełożyć do jego łóżeczka. Dzięki temu dziecko nie powinno się obudzić i dalej śpi w swoim ulubionym łóżeczku. 

Argumenty przeciw?

Nie brakuje przeciwników spania z dzieckiem w jednym łóżku. Argumenty są różne – część osób twierdzi, że flora bakteryjna rodziców nie sprzyja maluszkowi. Okazuje się jednak, że flora może dobrze wpłynąć na dziecko i podnieść jego odporność. Niektórzy obawiają się także tego, że malec zostanie przygnieciony przez rodziców, taki wypadek może jednak zdarzyć się wyłącznie w przypadku, gdy któreś z rodziców jest pod wpływem używek, w przeciwnym razie taka sytuacja na pewno nie będzie miała miejsca.

Wiele mówi się także o tym, że pościel może stwarzać niebezpieczeństwo dla niemowlaka. Właśnie dlatego decydując się na spanie z dzieckiem należy zabrać z otoczenia malca wszystkie luźne prześcieradła, nieużywane poduszki, kołdry, czy koce.

 

Zgoda mamy i taty

Podczas podejmowania decyzji o wspólnym spaniu z dzieckiem należy odpowiedzieć na pytanie czy rodzice na pewno tego chcą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości którejś ze stron lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Warto pamiętać, że kwestia spania lub niespania w jednym łóżku z dzieckiem nie powinna stać się przyczyną nieporozumień pomiędzy rodzicami, którzy przecież są partnerami. W przypadku powstania nieporozumienia nie należy odkładać sprawy na później, lecz od razu omówić problem. Dobrym pomysłem jest poszukanie kompromisu, który usatysfakcjonuje obie strony - być może satysfakcjonującym rodziców rozwiązaniem okaże się postawienie łóżeczka dziecięcego tuż obok łóżka rodziców?

Ciekawym i jednocześnie bardzo wygodnym rozwiązaniem jest łóżeczko-dostawka do łóżka rodziców. W takim łóżeczku dziecko śpi jednocześnie w swoim łóżeczku i w łóżku z rodzicami. Gdy maleństwo przyzwyczai się już do spania samodzielnie w swoim łóżeczku, staczy  z powrotem zamocować bok łóżeczka i odsunąć je od łóżka rodziców lub przestawić do pokoju dziecka.

Jak zachęcić dziecko do spania we własnym łóżku

Nawet jeśli rodzice zdecydowali, że dziecko może spać z nimi w łóżku, w pewnym momencie nadchodzi czas, w którym pociecha powinna zacząć spać sama. Niestety kilkulatek, który przez całe dotychczasowe życie spał z mamą i tatą może nie być chętny do takiego usamodzielnienia się. W jaki sposób można zatem nakłonić dziecko do spania we własnym łóżku?

Podstawą powinna być oczywiście rozmowa z dzieckiem. Warto powiedzieć pociesze, że jest już wystarczająco duża, by spać we własnym łóżeczku. Naturalnie trzeba się liczyć z tym, że jedna rozmowa nie wystarczy, a proces „przeprowadzki” do własnego pokoju może trwać nawet kilka tygodni. Dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do tego, by spało u siebie mogą okazać się wspólne zakupy. Warto wspólnie wybrać wygodne łóżeczko dziecięce, które przypadnie do gustu malcowi. Dodatkowo dobrze kupić pościel dla dzieci, która na pewno spodoba się kilkulatkowi. Warto postawić na przykład na pościel z postaciami z ulubionej bajki malca, w przypadku dzieci lubiących zwierzęta dobrze sprawdzą się właśnie motywy zwierzęce. Na rynku można znaleźć bardzo ładne komplety do łóżeczka, zarówno z bajowymi postaciami, jak również w inne ładne wzory. Dziewczynkom na pewno przypadną do gustu pastelowe kolory, chłopcy natomiast z chęcią będą spali na przykład w pościeli z samochodzikami.

Aby uniknąć problemu z przenoszeniem dziecka do jego łóżka i długotrwałego tłumaczenia, dlaczego we własnym łóżku dziecko ma wygodniej, warto zacząć to odpowiednio wcześnie. Już pięciomiesięczne niemowlę ma swoje przyzwyczajenia, tak więc może lepiej w tym wieku spróbować przenieść maluszka do jego łóżeczka. Im dłużej dziecko będzie spało z rodzicami tym trudniej będzie to zmienić.

Komentarze do wpisu (1)

29 października 2017

Początkowo dziecko spało z nami w pokoju, a jak skończył pól roku poszedł do swojego pokoju i przeszedł to bezboleśnie szybko się zaklimatyzowal, bez płaczu i od razu lepiej przesypiał nocki.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl