Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Techniki karmienia piersią, jak znaleźć najwygodniejszą pozycję? 0
Techniki karmienia piersią, jak znaleźć najwygodniejszą pozycję?

Jak znaleźć najwygodniejszą pozycję do karmienia piersią?

Karmienie piersią to jeden z najpiękniejszych momentów macierzyństwa. Mleko matki to bezcenny dar dla maluszka, a sam moment karmienia buduje więź między mamą a dzieckiem. Nie zawsze jednak karmienie przychodzi naturalnie, czasem potrafi sprawić problemy i przysporzyć dużo stresu. Wiele mam martwi się o to, czy dziecko będzie się najadać i czy na pewno jest przystawiane prawidłowo. Jak uniknąć popularnych błędów i jakie są najlepsze techniki karmienia?

Prawidłowe nastawienie mamy to klucz do udanej laktacji

Pierwsze dni karmienia mogą być dla mamy stresujące. Nowa sytuacja i troska o komfort maluszka wzbudza wiele emocji. Także sugerowanie się opowieściami innych kobiet może wywołać niepokój. Tymczasem niepotrzebne nerwy mogą negatywnie wpłynąć na proces laktacji. Jeżeli karmiąca denerwuje się procesem karmienia i jest niespokojna, może to blokować hormony odpowiedzialne za pobudzenie laktacji. Maluszek wyczuwa niepokój mamy, dlatego do karmienia należy podejść bez stresu. Już w okresie ciąży można skorzystać z rozmowy z doradcą laktacyjnym, który pokaże różne techniki przystawiania dziecka do piersi i nauczy jak radzić sobie z problemami. Na pewno doda to pewności siebie i pozwoli podejść do całego procesu z większym spokojem. Nie należy się zrażać początkowymi trudnościami, więź z maluszkiem buduje się stopniowo, a rytm i techniki karmienia wypracowuje się z czasem.

Jak prawidłowo przystawić maluszka do piersi?

Dla karmienia piersią kluczowa jest technika. Mama powinna usiąść w spokojnym miejscu, gdzie będzie czuła się bezpiecznie i będzie mogła oddać się magicznej chwili bliskości z maluszkiem. Przed karmieniem należy się zrelaksować i przybrać wygodną pozycję, tak żeby plecy i ramiona były stabilnie oparte. Następnie powoli przystawić maluszka do piersi (warto pamiętać, żeby nie przystawiać piersi do dziecka, tylko niemowlę do sutka), pilnując jego pozycji – ciało w jednej linii, broda ku górze, brzuszek skierowany do ciała mamy. W przybraniu odpowiedniej postawy pomagają specjalne poduszki, tak zwane rogale. Teraz trzeba delikatnie złapać za pierś, ważne żeby nie chwytać za tę część, którą będzie ssało dziecko.

Delikatne przysunięcie buzi do brodawki, zachęci dziecko do otwarcia ust. Wtedy delikatnym i powolnym ruchem należy wsunąć w usta dziecka sutek. Warto się upewnić, że broda niemowlęcia dotyka piersi, a usta dziecka dokładnie obejmują otoczkę brodawki. Ważne jest, żeby nie ściskać główki ani gwałtownie nie przyciskać jej do piersi. Przez cały czas karmienia należy sprawdzać, czy główka znajduje się na wysokości piersi, nos skierowany jest ku górze i znajduje się na przeciwko brodawki, a broda przylega do piersi. Maluch zaczyna ssać, najpierw szybko, żeby wyzwolić przepływ pokarmu, następnie powoli zwalnia. Sygnałem dla mamy są odgłosy ssania – oznacza to że dziecko je prawidłowo.

Karmić na siedząco czy na leżąco - którą technikę wybrać?

Każda mama ma swoją technikę karmienia. Warto pamiętać, że nie ma lepszej i gorszej pozycji. Najlepszym pomysłem jest spróbowanie kilku technik i wybranie najodpowiedniejszej.

Najpopularniejsze wśród mam jest karmienie piersią na siedząco. Naukę karmienia warto zacząć od pozycji krzyżowej. W tej pozycji brzuszek maluszka jest skierowany do brzucha mamy. Karmiąca mama trzyma niemowlę przeciwną ręką do podawanej piersi. Dodatkowo podpiera główkę malucha ręką, a przedramieniem jego plecy. Kolejną popularną pozycją siedzącą jest pozycja spod pachy. Sprawdza się w przypadku dzieci, które nie chcą ssać oraz bliźniąt. Brzuszek dziecka jest w tej pozycji skierowany do ciała mamy, niemowlę opiera się na przedramieniu, a nóżki znajdują się pod pachą.

Karmienie piersią na leżąco szczególnie polecane jest mamom po cesarskim cięciu. Najbardziej naturalna jest pozycja półleżąca, zwana też biologiczną. Jeżeli niemowlę ma problem z chwyceniem piersi lub jeśli mama ma obfity biust, warto zastosować tę metodę Ta technika polega na ułożeniu maluszka na klatce piersiowej. Dziecko „pełza do piersi” i instynktownie sięga po brodawkę. Równie popularna jest pozycja, kiedy mama leży na boku, głowę ma opartą na poduszce, a plecy ma podparte. Dziecko skierowane jest brzuszkiem do brzucha mamy. Taką technikę można z powodzeniem stosować w przypadku karmień nocnych oraz kiedy maluch ma problem z chwyceniem piersi w pozycji siedzącej.

Najczęstsze błędy podczas karmienia. Jak ich uniknąć?

Maluszka powinno się karmić na żądanie, a nie według zegarka. Ssanie piersi to nie tylko zaspokojenie głodu, ale też potrzeba bliskości i kontaktu z mamą. Dlatego to niemowlę powinno decydować o porach karmienia. Innym błędem jest nadmierne używanie laktatora. Powinno się go używać tylko wtedy, kiedy należy odciągnąć odrobinę mleka, by poczuć lekką ulgę w piersiach.

Nie należy też dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym bez konsultacji z lekarzem. Jeżeli mamie wydaje się, że maluszek się nie najada, warto najpierw spróbować różnych technik karmienia, a dopiero po poradzie lekarskiej sięgnąć po mieszankę. Niemowlę nasycone mlekiem modyfikowanym niechętnie będzie sięgać po pierś. Jednym z największych błędów jest nieprawidłowe przystawianie maluszka do piersi. W tym przypadku dziecko nie pobiera odpowiedniej ilości pokarmu. Niewygodna pozycja, ból podczas karmienia, rany na brodawkach nie są wskazane i wymagają zmian. Warto kupić poduszkę do karmienia, poszukać wygodnych pozycji czy zapisać się na konsultację z doradcą laktacyjnym, który zapozna się z problemem i doradzi rozwiązanie.

Poduszka do karmienia - czy warto się na nią zdecydować?

Wiele mam ma wątpliwości, czy prawidłowo przystawia malucha do piersi. Jednym z przedmiotów ułatwiających karmienie są specjalne poduszki do karmienia piersią. Sprawdzą się one przez cały okres niemowlęcy. Takie poduszki przydają się też mamom karmiącym butelką. Mają zazwyczaj kształt rogala i dopasowują się do ciała. Są one bardzo miękkie, bezpieczne dla dziecka i dopasowują się do jego rozwoju. Zapewniają stabilną pozycję zarówno dla mamy, jak i dla malucha. Dzięki anatomicznemu kształtowi dziecko jest prawidłowo ułożone. Również mama ma zapewnione podparcie dla mięśni szyi, ramion i rąk. Taka poduszka odciąża kręgosłup, zwłaszcza odcinek lędźwiowy. Karmiąca kobieta bez wysiłku przybiera odpowiednią pozycję. Poduszki do karmienia są zazwyczaj antyalergiczne, lekkie i estetyczne. Są one wykonane z naturalnej bawełny, która zapewnia cyrkulację powietrza. Jeśli świeżo upieczona mama ma wątpliwości co do karmienia, na pewno warto zainwestować w ten przedmiot.

Sukces w karmieniu piersią to skuteczna technika i wiedza

Karmienie piersią to wyjątkowy okres w życiu matki i niemowlęcia. Właśnie wtedy buduje się niezwykła więź między mamą a dzieckiem. Warto dołożyć starań, aby karmienie piersią kojarzyło się z przyjemnością, a nie ze stresem. Dlatego już w ciąży należy szukać informacji na temat przystawiania maluszka do piersi. A kiedy pojawi się on na świecie, warto dać sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją i wypróbować różne techniki karmienia.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl