Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wyprawka dla noworodka 0
Wyprawka dla noworodka, wyprawka dla niemowlaka, kojec dla noworodka, kojec dla dziecka - czyli niezbędne akcesoria dla dzieci.

Wyprawka dla noworodka czyli niezbędne artykuły dziecięce

Wyprawka dla niemowlaka to temat rzeka. Można wydać majątek, kupując wszystko, co przyciągnie naszą uwagę podczas wędrówki po sklepach. Można też ograniczyć się do podstawowego wyposażenia. Co powinno się znaleźć w wyprawce?

Spis treści

Garderoba dziecięca

Na pewno nie może zabraknąć ubranek: pajacyków, śpiochów, półśpiochów, body (z długim i krótkim rękawem) i kaftaników. Warto kupić po ok. 5 sztuk ciuszka każdego rodzaju. Przydadzą się również skarpetki, łapki-niedrapki (maluszki zwykle rodzą się z długimi i ostrymi paznokciami, łatwo więc mogą się zranić) oraz bawełniane czapeczki (do zakładania nie tylko na spacer, ale również zaraz po kąpieli). Bardzo ciekawym pomysłem jest wyprawka dla noworodka czyli komplet składający się z 5 elementów w skład którego wchodzą: koszulka, kaftanik, śpioszki, czapeczka oraz łapki-niedrapki. Wszystkie ubranka wykonane są w tym samym kolorze, tworząc elegancki komplecik. Taki zestaw znakomicie nadaje się na wyjście z dzieckiem ze szpitala. Całość zapakowana jest w estetyczne pudełko, dlatego znakomicie nadaje się również na praktyczny prezent dla noworodka.

Zawartość niemowlęcej garderoby trzeba dostosować do pory roku, w której dziecko przyjdzie na świat. Jeśli będzie to lato, nie ma potrzeby kupowania zimowego kombinezonu. Warto jednak mieć w zanadrzu dwie ciepłe bluzy, bo nawet latem mogą zdarzyć się chłodniejsze dni. Wiosną i jesienią przyda się kombinezon polarowy lub bardzo wygodny śpiworek do wózka.

Kosmetyczka i apteczka dla dziecka

Maluszek, który nie ma problemów ze skórą, tak naprawdę nie potrzebuje wielu kosmetyków. W zupełności wystarczy delikatny płyn do kąpieli dla niemowląt i krem do pupy na bazie tlenku cynku. Odchodzi się powoli od zalecenia, aby po każdej kąpieli na całe ciałko nakładać oliwkę. Można jednak używać jej w okolicach pachwin czy przy fałdkach skórnych, aby zapobiegać odparzeniom. Do pielęgnacji kikuta pępowinowego przydadzą się waciki nasączone spirytusem lub sterylne gaziki i preparat Octenisept. Do przemywania oczu i twarzy potrzebne będą płatki kosmetyczne, a do czyszczenia uszu – specjalne patyczki z ogranicznikiem. Warto kupić również szczotkę do włosów (jej codzienne używanie pomaga zapobiegać powstawaniu ciemieniuchy) oraz cążki lub nożyczki do paznokci przeznaczone dla niemowląt.

Kompletując wyprawkę, trzeba uwzględnić w niej termometr. Wybór jest ogromny: od termometrów elektronicznych, przez douszne, po termometry w smoczku. Warto zapoznać się z wadami i zaletami poszczególnych modeli i wybrać taki, który w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. W apteczce powinna się znaleźć także sól fizjologiczna i aspirator (lub gruszka) do oczyszczania noska.

Kąpiel i przewijanie malucha

Do kąpieli potrzebna będzie wanienka. Jeśli nie dysponujemy ławą czy komodą, na której można by ją ustawić, warto kupić także stelaż (unikniemy bólu kręgosłupa). Na liście zakupowej nie powinno zabraknąć tzw. okrycia kąpielowego, czyli kwadratowego ręcznika z kapturem. Początkującym rodzicom kąpiel na pewno ułatwi termometr do wody.

Bardzo przydatnym gadżetem będzie twardy przewijak, mocowany na łóżeczku. Umożliwia on nie tylko sprawną i wygodną zmianę pieluszki, ale również ułatwia wieczorne czynności pielęgnacyjne: można na nim rozebrać maluszka, przygotować go do kąpieli, a po niej – osuszyć i ubrać. Nieodłącznym elementem wyprawki są oczywiście pieluszki (jedno- lub wielorazowe). Choć część rodziców obywa się bez chusteczek nawilżanych, czyszcząc pupę dziecka wodą i płatkami, warto mieć jedną paczkę w zanadrzu. Niezastąpione w różnych codziennych sytuacjach będą pieluszki tetrowe, np. do ochrony ramienia przy odbijaniu czy do przykrycia dziecka podczas upałów.

Zdrowy sen dziecka

Łóżeczko i materac (o odpowiedniej twardości, żeby noworodek się w niego nie zapadał) to duet potrzebny do ułożenia maluszka do snu. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w prześcieradło z gumką. Przez kilka pierwszych miesięcy poduszka jest zbędna, chyba że zdecydujemy się na specjalną poduszkę-klin, jeśli dziecko często ulewa. Zamiast kołderki na początku lepiej sprawdzi się rożek lub śpiworek. Rożek przyda się również w ciągu dnia, do noszenia naszej pociechy. Możemy pokusić się także o przybornik wieszany na boku łóżeczka. Interesującą propozycją jest kojec dla noworodka. Zapewnia dziecku spokojny sen, pozwala układać dziecko na plecach oraz na boku i co najważniejsze otula maluszka, przez co czuje się on bezpiecznie i przytulnie jak w brzuchu u mamy. Kojec jest lekki, wygodny w użyciu oraz przenośny - można go wszędzie ze sobą zabrać. Ponadto może pełnić funkcję wkładki do wózka lub łóżeczka.

Karmienie dziecka

Mama, która planuje karmić piersią, nie potrzebuje wiele. Przydać się mogą wkładki laktacyjne i pojemniki do przechowywania pokarmu. Warto mieć w zanadrzu butelkę, aby podać odciągnięty pokarm. Do odciągania potrzebny będzie laktator: ręczny lub – droższy, ale i wygodniejszy w użyciu – elektryczny. Jeśli maluch karmiony będzie mlekiem modyfikowanym, butelek lepiej kupić więcej: 2-3 sztuki. Podgrzewacz nie jest niezbędny, w ciągu dnia z powodzeniem zastąpi go zwykły garnuszek z wodą. Jednak w nocy lub w czasie podróży bardzo przydatny jest termos z ciepłą wodą, aby szybko przygotować mleko dla maluszka lub właśnie podgrzewacz. Coraz częściej spotykamy podgrzewacze, które można również podłączyć w samochodzie - jest to bardzo praktyczne i przydatne rozwiązanie. Podczas karmienia zarówno piersią jak i butelką niezastąpiona jest poduszka ciążowa i do kamienia. Poduszka ta pozwala ułożyć dziecko w wygodnej pozycji a jednocześnie odciąża mięśnie karku, ramion, pleców oraz rąk dzięki czemu zapobiega bólowi tych miejsc.

A co ze smoczkiem-uspokajaczem? Niektóre dzieci w ogóle odrzucają smoczka, podczas gdy inne mają bardzo silny odruch ssania i raczej się bez niego nie obejdą. Dlatego dobrze mieć w wyprawce przynajmniej jeden egzemplarz.

Spacer i podróż z dzieckiem

Kocyk dziecięcy to jeden z najważniejszych elementów wyprawki. Przyda się zarówno w domu, podczas drzemki, jak i na spacerze. Warto mieć dwa: jeden cieńszy, np. z bawełny czy polarku, drugi grubszy, np. z akrylu czy mikrofibry. Można zastanowić się także nad nabyciem kompletu pościeli do wózka. Największym wydatkiem będzie prawdopodobnie zakup wózka (można rozważyć opcję 3w1, a więc gotowy zestaw składający się z gondoli, spacerówki i fotelika). Podczas zmiany pieluszki poza domem sprawdzi się podkład jednorazowy bądź zwijany przewijak turystyczny. W okresie jesienno-zimowy podczas spacerów znakomicie sprawdza się śpiworek do wózka. Przede wszystkim bardzo szybko i wygodnie się go zakłada. Dodatkowym jego atutem jest to, że dziecko nie może z siebie zsunąć śpiworka, jak to czasami się zdarza w przypadku kocyków.

Zobacz także: 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl