Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zabawki dla rocznego dziecka 2
Zabawki dla rocznego dziecka.

Zabawki dziecięce, w tym zabawki dla rocznego dziecka

W sklepach jest bardzo duży wybór zabawek dla dzieci w każdym wieku. Niestety większość tych zabawek jest bardzo hałaśliwa a przez to często uciążliwa dla otoczenia, najczęściej rodziców. Oczywiście nie każda zabawka grająca jest zła, ale może warto zwrócić uwagę również na te najprostsze no i ciche zabawki, co nie znaczy że mniej atrakcyjne? Zastanówmy się jakie zabawki są atrakcyjne dla malucha.

Wybierając zabawki dla rocznego dziecka, na pewno trzeba zwrócić uwagę na rozmiar elementów, z których się składa. Zabawka nie może składać się z elementów zbyt małych, które roczny maluch mógłby wziąć do buzi i połknąć. Zabawki nie mogą być też zbyt duże, ponieważ maluszek nie złapie ich swoimi malutkimi rączkami. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których zabawki zostały wykonane. Trzeba pamiętać, że taka zabawka z pewnością wiele razy upadnie lub zostanie przez dziecko rzucona. Tak więc, zabawka musi być odporna na takie wypadki. Aby przykuć wzrok i uwagę małego dziecka, zabawki muszą mieć atrakcyjne, wesołe kolory. Ale czy wszystkie zabawki muszą być grające i świecące? Oczywiście kilka zabawek takich jak telefon, czy organki dla malucha wydające różne wesołe dźwięki są bardzo mile widziane, jednak doceńmy przede wszystkim proste zabawki. Niech dziecko uczy się, że cisza i spokój, to wcale nie jest nuda i też jest czymś dobrym dla niego. Pokażmy dziecku, że bawić można się spokojnie i nie potrzeba do tego otaczającego nas wszędzie hałasu.

To w co można pobawić się z dzieckiem?

Klocki - długie godziny pełnej wrażeń zabawy

Pierwszą ciekawą i ponadczasową zabawką dla malucha są różnego rodzaju klocki, te drewniane i plastikowe. Taka zabawka uczy naszego malucha nie tylko precyzji ruchu i budowania różnych budowli, ale również pomaga rozwijać wyobraźnię przestrzenną. Jednak największą zaletą klocków dla dzieci jest to, że uczą je cierpliwości, wytrwałości oraz spokoju. Bo w końcu, żeby zbudować "największą na świecie wieżę", trzeba bardzo ciężko pracować w pocie czoła ustawiając jeden klocek na drugim. Zadanie jest na prawdę trudne, bo klocki nie wiedzieć dlaczego, złośliwie się przewracają i pracę trzeba zaczynać od nowa. I jak tu się nie zezłościć? Warto, aby w taką zabawę zaangażowali się również rodzice i rodzeństwo. Bo przecież najlepsza zabawa jest wtedy, gdy bawimy się wszyscy razem. Zrozumiałe jest również, że dziecko nie może być cały czas adorowane przez kogoś starszego. Maluszek musi także nauczyć się bawić sam swoimi zabawkami. Jednak gdy wieża lub zamek z klocków po raz kolejny wyląduje na ziemi z głośnym hukiem, lepiej aby ktoś przyszedł i pomógł troszkę wspomóc dziecko i osiągnąć upragniony sukces w budowaniu wymyślonej i zaprojektowanej przez dziecko konstrukcji. W końcu, aby maluch chciał po raz kolejny wyjąć klocki z pudełka, nie może ich kojarzyć wyłącznie z porażką. Wręcz przeciwnie, klocki muszą się kojarzyć z miłą, fajną zabawą i ciekawymi budowlami. Oczywiście klocki mogą służyć również jako ładunek do przewożenia lub do wielu innych rzeczy. Po prostu bawmy się klockami z dziećmi. Więcej na temat klocków dla dzieci można przeczytać we wpisie: Magia klocków dziecięcych.

Piramida z kółek

Cóż to za zabawka, ot kilka kółek i patyk, a na górze głowa koguta lub kaczki? Zabawka również stara jak świat. No ale czyż nie pamiętamy tej zabawki z dzieciństwa. Założenie tych kilku kółek na patyczek, to wcale nie taka prosta sprawa dla dziecka. Pomyślmy ileż godzin spędzaliśmy jako dzieci z taką zabawką. To dlaczego nie podarować takiej samej, a raczej podobnej zabawki naszym dzieciom? Pozwólmy im się również cieszyć tak prostymi zabawkami. Rozsypać jest łatwo, ale co teraz z tym wszystkim zrobić. Chyba te kółka trzeba założyć na ten patyk, ale które kółko najpierw małe, czy duże? Zielone, czy czerwone? Są różne odmiany tych piramidek z kółkami. Gdy patyk - trzpień jest prosty to jeszcze jakoś da się te kółka poukładać, ale są również troszkę trudniejsze odmiany, gdzie trzpień do nakładania kółek na dole jest szerszy, a na górze węższy i również są różnej wielkości otwory w kółkach. Tutaj na prawdę trzeba się namęczyć, aby piramidkę ułożyć. No ale, gdy z pomocą przyjdzie mama lub tata, to w końcu i głowa kaczki lub kogucika na górze będzie zamontowana i gotowe! Proste prawda? Ale ile w tym radości, ile z tym wesołych problemów? 

Kubek w kubek, czyli swojska matrioszka

Kolejną prostą, a jednocześnie bardzo rozwijającą zabawką dla dziecka jest zestaw 10 kubeczków o różnej średnicy, które są tak zrobione, żeby kolejno włożyć je jeden w drugi. Dzięki temu zabawka nie zajmuje wiele miejsca, bo po złożeniu jest wielkości największego kubka. Kubeczki są oczywiście kolorowe. Dodatkowo na kubkach wypisane są liczby od 1 do 10. W ten sposób możemy uczyć maluszka zarówno kolorów jak i pierwszych cyfr, w tym liczby. Niektóre kubeczki, z drugiej strony, mają również namalowane pierwsze litery alfabetu od A do J. Aby włożyć wszystkie kubeczki jeden w drugi, tak aby nic nie zostało, również dziecko musi się natrudzić. To, który z kodów wybierze jako najłatwiejszy sposób zależy tylko od niego. Rozmiar kubeczków jest taki, żeby dziecko mogło je z łatwością trzymać swoimi malutkimi rączkami. Po odwróceniu kubeczków do góry nogami możemy je ustawiać w wieże od największego do najmniejszego. Kubeczki są tak wyprofilowane, aby tak szybko i łatwo nie spadały. Cała zabawka to niby nic takiego, zaledwie 10 różnej wielkości kubeczków, ale sposobów na zabawę jest kilka. Oprócz wkładania mniejszych kubków w większy i budowania wieży można z dzieckiem układać kubeczki obok siebie i uczyć pojęcia mniejszy i większy, albo zwyczajnie można zabrać kubeczki do wanny i podczas wieczornej kąpieli troszkę posiedzieć i poprzelewać wodę. Na pewno znajdziecie więcej pomysłów na zabawę i zastosowań dla tak prostej zabawki. Przyznacie, że jest to ciekawy pomysł na niedrogi prezent dla dziecka.

Kółko, kwadrat, prostokąt - gdzie je dopasować - kula z klockami

Kolorowe  klocki o różnych kształtach takich jak kółko, kwadrat, prostokąt, trójkąt elipsa, gwiazda i tak dalej można by wymieniać oraz oczywiście w wielu różnych, wesołych kolorach. I co z tymi klockami? Ano trzeba je włożyć do magicznej kuli lub kostki. Tak, tak, trzeba dopasować kwadrat do kwadratu, koło do koła a trójkąt dlaczego tu nie chce wejść? :) Ano to jest elipsa więc trójkąt nie pasuje. Spróbujmy w innym miejscu. Brawo tutaj pasuje trójkąt! :) Skoro już wszystkie klocki są w środku, to wysypmy je na zewnątrz. I zabawa od nowa się zaczyna. Kolejna zabawka znana już od najdawniejszych lat i od wielu pokoleń. I chociaż teraz jest na prawdę dużo odmian takiej zabawki, również grające i jeżdżące, to może jednak warto wybrać tą niegrającą i nieświecącą kulę i po prostu pobawić się z dzieckiem, zamiast obsypywać go grającymi i śpiewającymi zabawkami. Dziecko musi również umieć się bawić się w ciszy i spokoju, a bliskość i ciepło rodziców jest tak ważna w rozwoju małego człowieka. Nawet gdy nasz "maluszek" ma już 10-12 l, to nadal chce przyjść na kolanka, przytulić się lub pobawić się z rodzicami. Oczywiście to już nie będzie wkładanie klocków do kuli tylko bardziej zaawansowana gra, ale nadal będzie to wspólna zabawa.

Puzzle - niekończąca się opowieść

Może roczny smyk jest jeszcze za mały na układanie puzzli, ale są różne układanki właśnie dla takich maluchów. Bardzo ciekawe są drewniane układanki, w których trzeba dopasowywać zwierzątka do odpowiednich otworów. Są również różnego rodzaju puzzle dla najmłodszych, które składają się z dużych obrazków 2-elementowych, 3-elementowych 4-elementowych i 5-elementowych. Wybór jest bardzo duży, bo są i zwierzątka, dinozaury, pojazdy i wiele innych. Dużą zaletą jest również grubość takich puzzli. Są grubsze od standardowych układanek a co za tym idzie są bardziej wytrzymałe. Puzzle uczą cierpliwości, wytrwałości oraz kojarzenia i myślenia przestrzennego. Stymulują rozwój mózgu dziecka. Do tego pozwalają się wyciszyć i spokojnie pobawić. Puzzle, to na prawdę bardzo wciągająca zabawka zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci a także i dorosłych. Z czasem jak maluszek nauczy się układać te małe obrazki, warto stopniowo wprowadzać nowe puzzle składające się z coraz większą ilością elementów. Pamiętajmy, aby stopień trudności zwiększać stopniowo począwszy od tych najprostszych puzzli, aby nie zniechęcić smyka. Wybierajmy również puzzle z ulubionymi postaciami lub bajkami naszego dziecka. Wtedy cała zabawa jest jeszcze przyjemniejsza.

Nie taki zwykły ten bączek, czyli zabawka dziecięca z tajemnicą

Zabawka stara jak świat, chyba każde dziecko miało tą zabawkę. Co jest w niej takiego zabawnego? Nie wiem, ale jest ona bardzo wciągająca. Dzieci są zafascynowane nią i potrafią spędzać przy niej długie godziny. Choć to zabrzmi filozoficznie, ruch obrotowy jest elementarnym w fizyce i całym świecie stąd być może dzieci są tak zafascynowane zabawką bączkiem od najmłodszych lat. Może to wydawany przez bączka dźwięk, a być może to ruch, jedno jest pewne każde dziecko powinno się nim bawić i miło wspominać tą zabawę.

Zabawa w kuchnię

Przedmioty codziennego użytku takie jak kubeczki, talerzyki, widelce, łyżki, noże i garnki. Każde dziecko lubi naśladować dorosłych. Nie ma znaczenia czy to chłopiec czy dziewczynka, warto aby w swoim zestawie zabawek znalazło mały zestaw do gotowania. Z wielką radością dziecko przybiega do rodziców z talerzykiem i łyżeczką i mówi "am" i każe rodzicom jeść. :) Podaje kubek i pokazuje, żeby mama lub tata napili się soczku. Ot taka zwykła zabawa i nauka codziennych, podstawowych czynności. A może dla małej kucharki warto kupić całą kuchnię np. na roczek. Dziewczynki chętnie naśladują mamę i w czasie, gdy mama musi troszkę czasu poświęcić na przygotowanie obiadku, mała kuchareczka może także gotować w swojej kuchni.

Zobacz także:

 

 

Komentarze do wpisu (2)

24 lipca 2017

Synek uwielbia bawić się klockami szczególnie drewnianymi. Może godzinami budować z nich garaże, ogromne zagrody dla zwierzątek, przewozić jako ładunek z miejsca na miejsce. I nie pozwala tego wieczorem chować. Najgorsze jest tłumaczenie że klocki również muszą iść spać. Ale zabawa nie ma końca.

25 lipca 2017

Moje córeczki bardzo lubią układać puzzle. Ja sama lubię puzzle, tylko czasu mi trochę brak na złożenie statku z 3000 puzzli a dziewczynki układają na razie 300 elementów tak więc jeszcze mi nie pomogą.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl